Jsou znalosti nejdůležitějším aspektem našeho úspěchu?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Albert Einstein kdysi řekl: „Představivost je důležitější než znalost. Protože poznání je omezené, zatímco představivost zahrnuje celý svět, stimuluje pokrok a vede k evoluci.“

Souhlasíte s Albertem Einsteinem? Také si myslíte, že představivost je důležitější než naše znalosti a dovednosti? Pokud to tak skutečně je, tak k čemu nám všechny ty dovednosti a znalosti jsou? Tolik let jsme se učili, šprtali a dřeli, abychom získali nějaké vědomosti, a pak si přijde nějaký Einstein a klidně si řekne, že důležitější než všechny tyto znalosti je naše představivost. Tak proč nás ksakru ve škole neučili více používat tu představivosti, když je tolik důležitá, a nutili nás šprtat se všechny ty znalosti, které by tedy důležité být neměly? 

 Už v předchozí epizodě jsem otevřel téma představivosti ve spojitosti s principy Napoleona Hilla a v této souvislosti si dovolím zopakovat i jeho citát: „Cokoliv si vaše mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho je schopna dosáhnout.“  Vidíte, i Napoleon Hill byl toho názoru, že představivost je klíčem k úspěchu. A ne znalosti. Tak že by opravdu byla představivost důležitější než znalosti?

V tom minulém díle jsem mluvil o představivosti jako o dílně naší mysli, jako o dílně našeho života. A jen my rozhodujeme o tom, jak kvalitní dílnu si postavíme, jak kvalitní nářadí a kvalitní prostředí vytvoříme. Protože jen v tom nejlepším prostředí a s tím nejlepším nářadím jsme schopni podávat ty nejlepší výkony. A právě míra našich znalostí a dovedností je ukazatelem vybavenosti dílny naší mysli. 

Do určité míry tak lze v tomto s Albertem Einsteinem polemizovat. Ano, představivost je skutečně důležitější než naše znalosti. Zároveň je ale potřeba říct, že představivost je na našich znalostech a dovednostech závislá, protože představivost přece čerpá z našich znalostí. Pokud by lidé nepochopili základní fyzikální zákony a nezajímali se o ně, nezískávali tak znalosti o světě, ve kterém žijeme, velmi těžko by mohli postavit lodě, letadla, jaderné elektrárny a tak dále a tak dále. Současně je ale důležité říct, že pokud bychom nevyužívali sílu své představivosti, nedokázali bychom tyto znalosti využít pro svůj pokrok a růst. Takže vlastně představivost je skutečně důležitější než znalosti, ale je na nich velmi závislá. 

No a když jsme si tohle ujasnili, zkuste se sami zamyslet nad tím, jak moc využíváte svou každodenní představivost pro svůj růst s ohledem na znalosti a dovednosti, které máte. Jste schopni zužitkovat všechny své znalosti, využít představivosti a někam se posunout, vyrůst, vytvořit nějaký produkt či službu nebo jen někomu pomoci ke kvalitnějšímu životu? Pokud ano, dovolte mi, abych vám pogratuloval, protože se dle mého názoru řadíte mezi tu menšinu úspěšných lidí, kteří jsou schopni takto využívat tu nejúčinnější zbraň v naší mysli, tedy představivost.

Jedna věc totiž je mít tu skvěle vybavenou dílnu, tedy mít skvělé a odborné znalosti, a druhá věc je umět s nimi pracovat a občas také do té dílny zajít a něco v ní vytvořit. Jakmile tohle zvládnete, tedy jakmile si vybavíte dílnu a začnete s ní pracovat, tak jste se naučili využívat pozitivní stránku své představivosti. Každá mince má ale dvě strany, jaká je tedy ta negativní stránka? Co to znamená, negativní představivost?

Teď bych si dovolil ještě jednou zopakovat výrok Napoleona Hilla: „Vše, co si dokáže vaše mysl představit a čemu dokáže uvěřit, toho můžete dosáhnout.“ Myslím si, že na té myšlence je velmi důležitá část „čemu dokážete uvěřit“. Jedna věc totiž je dokázat si něco představit. Asi i vy jste si někdy dokázali představit, jaký by byl váš život, pokud byste měli lepší práci, vyšší plat, pokud byste vyhráli v loterii. Dokázat si představit takový život není zase až tak složité a ani k tomu nepotřebujeme příliš mnoho znalostí. Dokážete ale této představě uvěřit? Abyste jí byli schopni uvěřit, tak k tomu už ty znalosti potřebujete. No a teď se zkuste zamyslet nad dnešní dobou. Zkuste si promítnout posledních pět nebo klidně deset zpráv, nebo klidně jen informací, kterým jste věnovali pozornost. Zkuste se nad tím chvíli zamyslet, a pokud budete chtít, klidně si je i napište. Jakmile to budete mít, zkuste si jednoduše roztřídit, kolik těchto informací a zpráv bylo pro vás úplně nových a kolik z nich už se tematický nějakým způsobem opakovalo. 

Dovolím si tvrdit, že zaručeně by tam většina z nás měla zprávy s koronavirem, americkými volbami a možná nějakou současnou vládní situací. Informacím a zprávám spojeným s těmito tématy se v dnešní době prakticky nelze bránit, jsou prostě všude. A čím více jim věnujeme pozornost, čím více je vpouštíme do své mysli, tím více dáváme naší mysli najevo, že tyto informace jsou pro ni důležité, a těmito informacemi, těmito znalostmi, si tak nevědomky vybavujeme dílnu v naší mysli. No a jaký si myslíte, že by mohl být výsledný produkt takové dílny? Bude mít pozitivní přínos pro náš život, pokud jsou tyto informace a znalosti spojené jen s negativní konotací? A čemu jste dnes schopni spíše uvěřit? Tomu, že do roka vybudujete mimořádnou firmu, že budete do roka létat privátním letadlem? Anebo tomu, že na vás někdo kýchne ve vlaku a za měsíc budete ležet v nemocnici? Které z těchto představ?

Pokud té první, opět vám gratuluji, zdá se, že vybavení vaší dílny s názvem představivost je na velmi dobré úrovni. A pokud jste spíše schopni uvěřit druhé variantě, zkuste se zamyslet nad tím, zda by nestálo za to, trochu tu svou dílnu převybavit. Není to zase tak složité, možnosti máme všichni stejné, stačí jen nečekat na úspěch a vykročit za tím, co vy doopravdy chcete. A pokud vám k tomu třeba pomáhá podcast Myšlením na vrchol, je to pro mě ta největší odměna a budu skutečně moc vděčný, když mi napíšete, zda vás mé podcasty baví, zda vám pomáhají, jak a proč. Stačí napsat klidně zprávu k nám na web businessleaders.cz nebo i do mého mailu. Na vaše zprávy se budu moc těšit a dnes už vám přeji úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder