Jak si zvolit správnou cestu a nelitovat svého rozhodnutí?

Říká se, že průměrný manažer v dnešní době udělá za jeden den tolik rozhodnutí jako člověk ve středověku za celý život. A podle mého názoru ani nemusíte být nutně manažerem. I naprosto obyčejný člověk je každý den vystavený velkému množství rozhodnutí. Samozřejmě platí, že čím větší je vaše osobní vize, tím více rozhodnutí budete muset v životě udělat.

Umění se rozhodnout je jedna z typických vlastností úspěšných lidí, nemluvím ve svém podcastu o této vlastnosti rozhodně poprvé a rozhodně ne ani naposledy. Vzpomněl jsem si na rozhodnost v souvislosti se čtením nové knihy inspirované principy Napoleona Hilla Myšlením k bohatství: Odkaz & dědictví. Slíbil jsem vám, že se budu knize a jednotlivým principům v ní sepsaných věnovat, a dalším principem, na který bych se rád zaměřil dnes, je právě rozhodnost.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký jste typ? Jak je pro vás náročné dělat nová životní rozhodnutí? Jsou mezi námi lidé, kteří nad svými rozhodnutími neustále váhají. Dlouho se rozmýšlejí, než se rozhodnou, čekají na tu nejlepší příležitost nebo mají obavu z toho, že pokud se rozhodnou už teď, přijdou o něco lepšího. Také o tomhle jsem už ve svém podcastu mluvil. Této vlastnosti mnohých z nás si všimli i vědci a dali jí zkratku FOBO, což znamená v angličtině fear of better options, strach z lepších možností. Nebudu se ale teď opakovat, pokud byste se chtěli vrátit k podcastu, kde jsem o tomhle mluvil, byla to 120. epizoda Myšlením na vrchol, odkaz na tento díl najdete také u nás na webu businessleaders.cz v textu u tohoto dílu.

Také Napoleon Hill si už téměř před sto lety všiml, že úspěšní lidé umějí udělat svá rozhodnutí velmi rychle, ale především, a to si myslím, že je velmi důležité, dokážou na svých rozhodnutích trvat, nezpochybňovat je a zejména za ně nést i veškerou zodpovědnost. Není to ovšem tak, že by šli do všeho po hlavě, právě naopak – úspěšní lidé umějí říkat ne a umějí se rozhodnout tak, aby to bylo v souladu s jejich osobní vizí a s jejich záměrem.

Osvojení si této jedinečné vlastnosti úspěšných lidí také hodně souvisí s tím, o čem jsem mluvil v nedávných epizodách mého podcastu. Potřebujeme mít zdravé sebevědomí, musíme se zbavit všech výčitek, ale především potřebujeme mít jasně definovaný záměr, svoji osobní vizi. Jakmile neznáte své proč, nevíte, za čím jste vykročili a proč jste za tím vykročili, bude pro vás velmi obtížné udělat jakékoliv rozhodnutí. Ten princip je naprosto jednoduchý – jakmile máte definovaný svůj záměr, znáte svoje proč a stojíte před nějakým rozhodnutím, stačí vám položit si jednoduchou otázku. Je to, pro co se teď chci rozhodnout, v souladu s mým záměrem? Pokud ano, není na co čekat, pokud ne, je to jasné ne. A pokud to nejste schopni říct, ale třeba vaše intuice vám napovídá, že by to nemusel být úplně špatný nápad, zkuste si zjistit ještě více informací.

Nejdůležitější ale vždy bude vědět, kam chcete jít. Když přijedete autem na křižovatku a neznáte cíl své cesty nebo alespoň její směr, budete jen zbytečně dlouho váhat a bloudit a čekat, kam vás cesta zavede. Snadno vás na takové cestě něco překvapí a překonávání jakékoliv překážky pro vás bude velmi náročné.

Samozřejmě že někdy uděláte špatné rozhodnutí, jasně že i když znáte svůj směr, někdy odbočíte úplně na druhou stranu. To se stává prostě všem, nikdo není bezchybný, důležité ale je, že pokud jste udělali i to špatné rozhodnutí s přesvědčením, že je v souladu s vaším záměrem, a bohužel jste se z nějakých důvodů zmýlili, budete schopni i ochotni za tuto svou chybu přijmout zodpovědnost a především nebudete mít potřebu si ji vyčítat. Proto je pro nás tak důležité znát směr naší cesty za úspěchem, ten náš záměr. Není to jen o tom, že víme, co chceme dělat, je to hlavně o tom, že se budeme umět rozhodovat a dokážeme si přestat vyčítat jakékoliv chyby a přešlapy. 

Ve zmiňované knize Myšlením k bohatství: Odkaz & dědictví jsou ke každému principu Napoleona Hilla připojeny dva příběhy, na kterých autor ukazuje, jak tyto principy fungují v praxi. K principu rozhodnosti je jedním z příběhů i příběh vnuka Napoleona Hilla – Dr. JB Hilla. Možná byste čekali, že někdo jako vnuk Napoleona Hilla bude odmalička veden k principům úspěšných lidí, které jeho dědeček kdysi napsal. No, snaha tam asi byla, ale z příběhu jsem pochopil, že Napoleonův vnuk byl dost umíněný a o vzdělání nejevil úplně zájem, nešel ani na vysokou školu a nakonec skončil u námořní pěchoty. Knihu Myšlením k bohatství, kterou dostal s věnováním od svého dědečka, si nejenže ani nepřečetl, ale ještě o ni přišel. Jednoho dne, když na tom nebyl úplně nejlépe, ji viděl v knihkupectví. Koupil si ji a začetl se do ní. V závěrů původního díla jeho dědečka je napsáno 55 nejčastějších výmluv, které používají neúspěšní lidé. Když si je mladý Hill četl, viděl v nich svůj život a sám sebe. To jej přimělo přečíst si dědečkovu knihu znovu a začít se jeho radami a principy konečně řídit. A právě díky těmto principům nejen že dosáhl zajímavé kariéry v armádě a málem se podíval i do vesmíru, ale ve svých 47 letech nastoupil na vysokou školu a stal se lékařem. A to vše jen díky tomu, že se uměl rozhodnout a držel se odkazu a principů, které mu tady zanechal jeho dědeček.

Knize Napoleona Hilla a jeho principům již byla přisuzována spousta zásluh. Jestli tedy třeba vy sami nejste spokojeni se svým životem nebo snad máte ve svém okolí někoho, komu byste rádi pomohli, tak nejen kniha, ale i studijní program by mohly být krásným a hodnotným dárkem. Na našem e-shopu je jak kniha, tak i voucher na program Myšlením k bohatství k dispozici. Jestli tedy přemýšlíte, čím obdarovat někoho ze svých blízkých nejen na Vánoce, tak tady máte ode mě jeden tip. Věřím, že jak kniha, tak i program, jehož součástí je film Myšlením k bohatství, pomohou vašim blízkým k lepšímu životu, a budou si tak sami schopni udělat úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder