Znáte nejcennější zbraň úspěchu? A umíte ji ovládat?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes


Než se zaposloucháte do dalšího podcastu, zkuste se nejprve rozhlédnout okolo sebe. Co vidíte? Řídíte snad auto a držíte volant? Jedete v tramvaji nebo v autobuse? Nebo se jen někde procházíte? Ať už děláte jakoukoliv činnost, podívejte se pečlivě okolo sebe – co vidíte? Je to volant vašeho vozu? Je to snad  sedačka v autobuse nebo jen lavička v parku? Ať už vidíte cokoliv, každá z těchto věcí byla kdysi jen představou v něčí hlavě. A jen díky tomu, že ten někdo byl dostatečně pracovitý, možná kompetentní, možná vytrvalý, se ta jeho představa stala skutečností a vy se na ni právě teď můžete podívat a sáhnout si na ni.

Naučili jsme se i naprosto obyčejné věci, které vidíme každý den a každý den je používáme, vnímat jako samozřejmost. Mám občas tak trochu pocit, že jsme zapomněli, že ty věci nejsou samozřejmostí, že někdo musel vyvinout nějakou aktivitu, aby mohly spatřit světlo světa.  

Napoleon Hill kdysi řekl: „Nikdy nedosáhnete velkého bohatství, dokud jej nejprve neuvidíte ve své mysli.“ Pravidelní posluchači podcastu Myšlením na vrchol už dobře tuší, že i v této epizodě se budu věnovat dalšímu z principů bohatství od Napoleona Hilla, které byly sepsány v jeho světoznámém bestselleru. Dostali jsme se skrze odborné znalosti, o kterých jsem mluvil nedávno, k dalšímu, pátému principu, a tím je právě naše představivost. 

Ani já o síle vizualizace nemluvím ve svém podcastu poprvé a jednoznačně souhlasím s tvrzením Napoleona Hilla, že cokoliv si naše mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho může i dosáhnout. Líbí se mi také citát od Petra Casanovy, který kdysi řekl, že „Bůh by nedal lidem sny, pokud by jim nedal i sílu tyto sny uskutečňovat“. V nové knize Myšlením k bohatství: odkaz & dědictví je představivost prezentována jako díla naší mysli a jako palivo naší touhy, díky kterému dosahujeme úspěchů a jsme schopni vytvářet neuvěřitelné a mimořádné věci. 

Problém ovšem je, že spousta lidí nedokáže představivost využívat pro svůj prospěch, neumějí ji využívat pozitivně a na plný potenciál; také s tím si dovolím souhlasit. Zkuste se totiž zamyslet, co ovlivňuje vaši představivost. Jsou to především vaše znalosti, dovednosti, které ovládáte, a informace, které si každý den pouštíte do své mysli. Představivost tak vlastně velmi souvisí s předchozími principy bohatství, o kterých jsem zde mluvil, byla to autosugesce a odborné dovednosti.  

Pokud budete vědomě pouštět do své mysli ty informace, které vy chcete, budete tím ovlivňovat svoje podvědomí a to bude přímo ovlivňovat i vaši představivost. Ať chcete, nebo ne. Stejně tak, čím více budete mít odborných dovedností a znalostí, tím pestřejší bude i vaše představivost. Vezměte si jen Edisona. Jeho příběh se často zmiňuje hlavně v souvislosti s vytrvalostí, protože než dokázal rozsvítit jednu žárovku, absolvoval více než deset tisíc neúspěšných pokusů. Pokud by ale neměl dostatečné vědomosti, byl by vůbec schopný si představit, že je možné žárovku rozsvítit?

Představivost, vizualizace, je tedy skutečně dílnou vaší mysli a jen vy rozhodujete o tom, co bude produktem této dílny. Jen vy máte na výběr, zda budete dílna, ve které se vyrábí Rolls-Royce, nebo dílna, kde se likvidují staré vraky. Pokud byste měli na výběr, co byste si vybrali? Výroba, nebo vrakoviště? Věřím, že se mnou budete souhlasit a sami uznáte, že pro výrobu auta potřebujete mnohem kvalitnější vybavení dílny než jen pro jeho likvidaci. A opět to záleží jen na vás, jak kvalitní vybavení si pro svou dílnu pořídíte. Někdo by teď možná mohl namítnout, že i s méně kvalitním vybavením lze odvést kvalitní práci a vytvořit něco mimořádného. Ano, s tím musím souhlasit, jen je dobré si uvědomit, že s nekvalitním vybavením vám práce potrvá zbytečně dlouho, pravděpodobně vás někdo předežene, a pak třeba už ztratíte motivaci svou práci dokončit. Viděli jste někdy závody formule 1? Jak dlouho tak trvá mechanikům vyměnit kolo? Je to sotva pár vteřin. Mají na to rychlou utahovačku. Jistě, kolo by nakonec vyměnili i s ručním klíčem, jen by jim to trvalo poněkud déle.  

Věřím, že už chápete, co tím chci říct, a že sami uznáte, jak důležité jsou právě naše vědomosti a každodenní informace, které si pouštíme do své mysli, pro správnou funkci představivosti. U většiny lidí je jejich každodenní představivost jen změť různých navzájem nesouvisejících myšlenek, které jsou ovlivněny prostředím, ve kterém žijí, nebo zprávami a médii, které pravidelně sledují. Lidé tak ve svých představách věnují čas těm informacím, které vstřebali, a ty se pak stávají i skutečností. 

Pravda je, že lidská představivost má obrovskou sílu. Ovšem tato obrovská síla si od nás vyžaduje obrovskou míru sebeovládání a času, který své představivosti vědomě věnujeme. Stačí si jen vzpomenout na atlety, výškaře nebo skokany do dálky, kteří před startem obvykle zavřou oči a představují si ve své mysli svůj skok. Potřebují si prostě nejprve představit, že jsou schopni zdolat světový rekord, a až potom jej zdolají.

Takovou moc a takovou sílu může mít představivost. Ta naše dílna. Můžeme díky ní rozsvítit žárovku, postavit formuli 1 nebo zdolat světový rekord. Záleží ale jen na nás, jak kvalitně si svou dílnu vybavíme, jak využijeme její potenciál a jakých výsledků s touto dílnou dosáhneme. Pravda totiž také je, že i když budete mít tu nejlepší dílnu na světě, třeba i s pozlaceným nářadím, tak dokud s tím nářadím nezačnete skutečně něco tvořit, bude to pořád jen skvělá dílna, se skvělým nářadím a skvělým potenciálem. Dokud ale nezačnete tento potenciál využívat a nezačnete tvořit, nikdy z té dílny nic nevyjede. Chápete už, jakou sílu má vaše představivost? A jak si vybavíte svou dílnu vy? Budu rád, když se podělíte o své zkušenosti, třeba u tohoto podcastu na webu businessleaders.cz. Doufám, že i moje podcasty vám pomáhají zlepšovat kvalitu vybavení vaší dílny, a určitě budu rád, když mi napíšete, jak moc nebo zda vůbec. Díky za vaše zprávy, dělají mi radost. A pro dnešek už vám přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder