Světový trend robotického investování v české kotlině

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Ve spolupráci s naším partnerem, společností Patria Finance, připravujeme pro mé posluchače pravidelný vzdělávací seriál ze světa investic. V prvních dílech jsme si řekli, co to znamená, být investorem, jaké jsou zásady úspěšného investování, a v tom posledním díle jsme se podívali na základní investiční nástroje, které můžete jako investor využívat. 

  Pokud jste tedy slyšeli poslední epizody, dnes už určitě víte, co to jsou tzv. ETF neboli veřejně obchodovatelné akcie fondů, které se obchodují na světových trzích. Velkou výhodou těchto fondů je diverzifikace jejich rizika. Od podílových fondů se ETF liší tím, že nemají žádného správce, tzv. portfolio manažera, který by se o daný fond staral a dohlížel na jeho činnost. Fondy jsou řízené podle konkrétního algoritmu a na světových trzích se obchodují volně, na rozdíl od klasických podílových fondů. No a právě tohoto jednoduchého faktu využívá nová robo aplikace od společnosti Patria – služba indigo. O té si řekneme něco dnes.

Jak jsem říkal, Indigo je robotická aplikace, jejímž jednoduchým cílem je umožnit a hlavně usnadnit investování i obyčejným lidem, jako jste možná vy a jako jsem rozhodně já. Spousta lidí – a je to více než 35 % – si dnes totiž myslí, že investování je záležitostí jen velmi bohatých lidí, někteří si potom myslí, řádově je to asi 25 %, že abyste mohli začít investovat, musíte na to mít odpovídající vzdělání, přes 20 % si zase myslí, že investování zabere hromadu času. No a ten zbytek má z investic jednoduše strach. A protože je spousta lidí těmito strachy a nejistotami ovlivněna, než by se do investování sami aktivně pustili, raději nechají své volné finanční prostředky ležet ladem na bankovních nebo spořicích účtech, kde případné úroky nepokryjí ani inflaci. A jejich těžce vydělané peníze tak snadno ztrácejí na hodnotě. 

Investice na finančních trzích ale nemusejí být jen otázkou bohatých lidí a lidí z oboru. Každý obyčejný člověk může být úspěšným investorem, a zhodnocovat tak své finance. I v Patria Finance si to uvědomují, a proto přišli na český trh s robo aplikací Indigo, která je určena především pro obyčejné lidi, kteří třeba nemají s investicemi zkušenosti nebo je svět čísel příliš nebaví, ale zároveň si uvědomují, že je rozumné myslet na budoucnost a pravidelně zhodnocovat svůj majetek. Podobné aplikace se stávají ve světě docela trendem, protože jsou pro uživatele  velmi jednoduché na ovládání a nenáročné na správu. Celá správa vámi do aplikace vloženého majetku je totiž řízena skrze poměrně složitý algoritmus, který se chová jako robot investor a přerozděluje váš majetek do jednotlivých fondů a portfolií tak, jak jste mu sami v aplikaci nastavili. Nemusíte tak neustále kontrolovat své investiční portfolio a sledovat vývoj na světových trzích a burzách. 

Samozřejmě ale vy jste ten investor, který nese rizika, a rozhodně nečekejte, že se jedná o nějakou zázračnou aplikaci, která má věšteckou kouli a ví, jak se budou finanční trhy vyvíjet. Takovou kouli nemáme nikdo, ale v indigu je vyvinutý algoritmus, který tyto trhy a jejich trendy dlouhodobě sleduje, reaguje na ně a spravuje vaši investici podle toho, jak jste si to vy sami v aplikaci nastavili. 

Když si indigo stáhnete do mobilu nebo se jen přihlásíte přes webové rozhraní, uděláte si jednoduchou online registraci a můžete se pustit do investic. Řekli jsme si ve druhém díle toho seriálu, že jednou ze zásad správného investora je rozmyslet si svůj investiční horizont, investiční cíle a také míru rizika, jaké jste ochotni podstoupit. A protože cílem indiga je pomoci svým uživatelům stát se dobrými investory, myslí na tyto zásady i v rámci celé aplikace. Proto se hned na začátku rozhodujete o tom, zda je vaším investičním cílem spořit si na důchod, na horší časy, na nějakou vysněnou věc, třeba dovolenou, auto a podobně, anebo prostě jen tak, protože víte, že není dobré nechat peníze ležet ladem. Jeden můj kamarád, mnohem zkušenější investor, než jsem já, na toto téma vždy říkal, že peníze jsou oběživo, a tak je potřeba, aby se hýbaly, protože co se nehýbe, to ani neroste. 

Nastavení investičního cíle, horizontu a míry rizika je opravdu velmi jednoduché a hravé. Zabere to sotva pár minut a můžete se pustit do práce. Dobré je asi říct, že indigo jako takové je vhodné hlavně na dlouhodobé investice a asi od něj nemůžete čekat žádné zázraky nebo splnění nesmyslných cílů. Chci tím říct, že aplikace nemá žádnou kouzelnou hůlku, a když nastavíte ve svém investičním cíli, že chcete mít v rámci svého portfolia majetek v hodnotě milionu korun při minimálním vkladu a nízkém riziku, neznamená to, že za vás robot najde cestu. On se řídí jen tím, co chcete a jaké riziko mu sami nastavíte. V aplikaci můžete sledovat i nějaké predikce a vývoje svých investic, indigo nabízí i několik scénářů, pozitivnější i méně pozitivní varianty. Ve výsledku vždy záleží jen na tom, jak se bude odehrávat dění na trzích, a službou, kterou aplikace dělá za vás, je právě dlouhodobé sledování těchto trhů a jejich vývoje v rámci zmiňovaných ETF fondů. 

V rámci indiga jsou prozatím za vámi vložené finance nakupovány ETF na eurových trzích, tedy v euro měně, vaše vklady a celá správa majetku ale probíhají v českých korunách, a to právě proto, aby ovládání aplikace a správa majetku byly co nejjednodušší a dostupné pro všechny. S ohledem na tento fakt si myslím, že je dobré zmínit, že vedle tržních a úrokových rizik je tu i měnové riziko. Co je ale určitě fajn, je možnost investovat pravidelně už od opravdu malých částek, pravidelně můžete posílat třeba jen 100 Kč měsíčně, a aplikaci si tak otestovat. No a když už jsme mluvili o zásadách úspěšných investorů, měli bychom také zmínit poplatky neboli náklady spojené se správou vašeho majetku. V rámci indiga je to velmi jednoduché, Patria si strhne z vašeho majetku 1 % z celkového objemu vašich investic za jeden rok. Také je podle mě docela důležité, že aplikace patří právě společnosti Patria, která je součástí velké skupiny ČSOB, alespoň u mě tak odpadla obava z toho, že se jedná o nějaký nový fintechový startup a mohlo by hrozit, že své peníze nikdy neuvidím. Tady si myslím, že je to riziko velmi malé, nebojím se říct, že až prakticky nulové.  V neposlední řadě je také velmi příjemné, ž od Patria Finance získáte úvodní odměnu 500,- Kč, pokud začnete investovat v rámci indiga do konce roku. Možná to lze vnímat jako malý bonus na uvítanou při vstupu do robotického investování.

 Tolik tedy dnešní díl věnovaný modernímu způsobu investování s robo aplikací indigo, pokud byste se rádi dozvěděli více, stačí kliknout na tento odkaz. Jak jsem říkal, aplikace je vhodná hlavně pro ty z vás, které nebaví neustále sledovat vývoje na trzích, ale rádi byste dlouhodobě své finance zhodnocovali. Pokud chcete sami rozhodovat o svých investicích a vybírat si, jaké akcie nakoupíte, v rámci Patrie můžete využít třeba jejich webtrader, o tom ale zase někdy příště. Prozatím budu určitě rád, pokud se i vy se mnou podělíte, zda už máte nějaké zkušenosti s investicemi nebo podobnými aplikacemi a nástroji, které řeší investice za vás. Psát mi můžete na web businessleaders.cz, naše sociální sítě, ale klidně i na můj mail. Díky za vaše zprávy, díky i našemu partnerovi, společnosti Patria Finance, za partnerství a spolupráci na tomto seriálu, a vám všem přeji úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder