S Lenkou Marešovou nejen o současném podnikání v maloobchodě

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Bylo jí 25 let, když se Lenka Marešová, zamilovaná až po uši do svého manžela, rozhodla dát výpověď v práci, přerušit studium na vysoké škole a odcestovat za svou láskou na druhou stranu zeměkoule. Mladý pár spolu objevoval Thajsko a tehdy v Bangkoku, mezi variací tisícera vůní a barev, v nich propukla společná touha po vlastním podnikání. 

Po návratu do Znojma si otevřeli malý obchůdek se šperky, které jim na zakázku vyráběli Thajci z přírodních materiálů, podle kreseb manželů Marešových. Ze společného podnikání se tak stal jejich životní styl a manželé v podnikání objevili další lásku, se kterou už společně rostou patnáct let. Dnes už neprodávají jen thajské šperky. Lenka Marešová vede rodinné klenotnictví v centru Znojma a manžel Karel velkoobchod se šperky ze stříbra a chirurgické oceli. 

Lenka Marešová je i jednou z pravidelných posluchaček našeho podcastu Myšlením na vrchol, která reagovala na Lukášovu výzvu a podělila se o svůj podnikatelský příběh. Lenka se nebojí říct, že žije svůj sen. Podnikání jí dává svobodu do života, díky této svobodě se může věnovat své devítileté dceři tak, jak si ona sama přeje. Současně může u své práce cestovat, objevovat svět, nové kultury a část těchto kultur přinášet i svým zákazníkům. 

Stejně jako jiní podnikatelé v maloobchodě, i Lenka byla tvrdě zasažena vládními nařízeními, a jak během první vlny covidové pandemie, tak i teď během druhé vlny musela svůj obchod uzavřít. Spousta z nás by si možná myslela, že si Lenka bude zoufat, stěžovat, že bude nešťastná. Možná by na to měla i právo, vždyť nemůže podnikat, měla jen kamenný obchod, v online světě se neorientovala. Nemůže ani cestovat tak, jak by si přála. Přesto Lenka Marešová nešetří s optimismem a k současné společenské situaci a životní etapě přistupuje s vděčností, pokorou a nekonečným optimismem. V rozhovoru pro podcast Myšlením na vrchol se rozpovídala o tom, jak vnímá současnou dobu a za co dokáže být vděčná i v současné těžké situaci. Lenka je věčný optimista a my věříme, že svým entuziasmem a pokorou zároveň dokáže povzbudit každého, kdo by snad měl potřebu začít si trochu zoufat. Tím ovšem nechceme říct, že dnešní rozhovor je pro ty, co mají potřebu si zoufat. Jsme přesvědčeni, že dnešní rozhovor bude inspirací pro každého, kdo ví, že na úspěch nelze čekat.