Proč nikdy neházet všechna vejce do jednoho koše aneb Podle čeho diverzifikovat své investiční portfolio

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Začal jsem se společně s naším partnerem, společností Patria Finance, věnovat investicím a světu financí. V minulých dílech jsem mluvil o trendu robotického investování a úspěchu, kterého v Patrii dosáhli se svým indigem, když uvítali za necelý rok už více než 3000 aktivních uživatelů. V posledním díle jsme ale nakousli i možnost vlastní správy investic skrze aplikaci WebTrader, kde také můžete investovat do volně obchodovaných ETF fondů, pokud chcete mít vše pod kontrolou a ve svých rukách. V závěru jsme si zopakovali základní pravidlo, kterého bychom se jako zodpovědní investoři měli držet, a také jsem vám slíbil, že se dnes podíváme na základní způsoby, jak byste měli tzv. diverzifikovat své investice, tedy co možná nejvíce snížit míru rizika tím, že rozprostřete své investice do více rovin. 

Jak jsem říkal, dalším a zcela základním pravidlem každého investora při výběru konkrétních investičních nástrojů je nesázet všechna vajíčka do jednoho košíku. Ale víte, že diverzifikace má více rozměrů? Pojďme se tedy nejprve podívat blíže na to, jaké rozměry to jsou.

Zaprvé jde o diverzifikaci skladby vašeho investičního portfolia. Z tohoto pohledu jsou ETF vhodnější formou než jednotlivé akcie, protože jsou složeny z široké řady akciových titulů, a už tím vlastně snižují riziko, že byste nezvolili nejlépe. Pokud byste náhodou nevěděli, co jsou ty ETF, o kterých zde pořád mluvím, hovořil jsem o nich v nedávném podcastu a odkaz na tento podacst najdete na našem webu businessleaders.cz u této epizody. Ve své aplikaci ji najdete pod číslem epizody 247.

Pojďme se ale teď vrátit k diverzifikaci rizik. Vaše portfolio by mělo být vyvážené i tak, aby neobsahovalo např. tituly pouze z jednoho sektoru. V případě, že by se situace v takovém sektoru náhle zhoršila, znamenalo by to pro vás ztrátu. Proto je vhodné vybírat tak, aby byly ztráty v jedné části vašeho portfolia přinejmenším vyváženy zisky z části jiné. Pokud se tedy již rozhodnete např. pro nějaké ETF z určitého sektoru, zkuste si představit situaci, kdy se celému sektoru přestane dařit. Do jakého sektoru by pak bylo vhodné investovat?

Podobné je to s diverzifikací geografickou – správný investor by měl myslet na to, že i případný nepříznivý politický vývoj má vliv na hodnotu akcií, a proto je ideální rozdělit své investice také do různých částí světa. Pokud již vlastníte akcie na domácí burze, zkuste je doplnit o pár titulů např. z Evropy nebo z USA. Patria Finance aktuálně nabízí novým klientům nákup amerických titulů do konce roku bez poplatků. 

A nezapomeňme ani na akcie, které přinášejí dividendu. Takové akcie sice nezvyšují svou hodnotu tak rychle jako akcie růstové, nicméně přinášejí příjem v podobě vyplácené dividendy. Tímto způsobem tak můžete časem dosáhnout i na zajímavou rentu.

Dalším rozměrem je diverzifikace časová, a právě zde je pravidelné investování neocenitelným pomocníkem. Představte si, že cena nějakého titulu nebo třeba i komodity rapidně klesla. Řeknete si, že je to ideální příležitost k nákupu, kterou musíte využít. Jak ale víte, že tato cena půjde opět nahoru? A co když se propadne až téměř na nulu? Ani takové situace nejsou výjimkou a je dobré mít to na paměti a nepouštět se do impulzivních rozhodnutí. Dobrou strategií je investici rozložit v čase a investovat menší částky postupně a pravidelně, čímž se vyhnete prudkým výkyvům na trhu. Patria nabízí pravidelné investice již od 500 Kč, které nijak nezatíží váš finanční rozpočet. Každý měsíc se jednoduše v ten samý den peníze automaticky zainvestují. Pravidelným nakupováním se pořizovací cena zprůměruje a při turbulentnějších dnech na trzích vám dovolí zůstat v klidu a zachovat si chladnou hlavu.

Pokud se tedy chcete stát úspěšným investorem a chcete se začít orientovat ve světě finančních investic, můžete začít kdykoliv a využít k tomu zmiňovanou webovou aplikaci WebTrader od Patrie. Rozdíl bude především v tom, že oproti investování přes indigo, které sleduje trhy a vybírá vhodné investiční příležitosti za vás, budete muset tuhle práci dělat sami. Vy si aktivně volíte, do jakého ETF či fondu vložíte své měsíční úspory tak, aby se co nejvíce zhodnotily, a máte tak šanci získávat nové investiční zkušenosti. Které pak samozřejmě můžete zhodnotit při dalším obchodu na akciových trzích. Při výběru nezapomínejte na již zmíněnou diverzifikaci skladby portfolia – vybírejte si ideálně napříč regiony i sektory. 

Zajímá vás, kde a jak čerpat informace o dění na trzích a investiční inspiraci? Jak vznikají investiční tipy? Jak obchodovat s využitím služby makléře nebo samostatně přes webovou obchodní platformu? Na to se podíváme v příštích dílech našeho investičního seriálu. Než se k těmto tématům dostaneme, budu určitě rád, pokud se i vy se mnou podělíte o své zkušenosti s investicemi. Zda vás zajímá svět akcií a finančních trhů, nebo zda třeba máte nějakou oblíbenou knihu, která vám pomohla do tohoto světa proniknout. Pár knih jsme i my přidali na náš e-shop. Pokud by vás tedy nějaká zajímala, můžete se podívat i tam. Díky za vaše zprávy a zkušenosti s investicemi. Budu se na ně těšit a pro dnešek už vám přeji úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder