Nová kniha a 13 principů Napoleona Hilla vám pomohou změnit váš život

Dostala se mi do ruky kniha, na kterou jsem se velmi těšil. Pochází z dílny nadace Napoleona Hilla a vychází z jeho dávného a světoznámého bestselleru Think and grow rich. Nová kniha nese i v českém překladu podobný název. Je to Myšlením k bohatství, ale s dovětkem Odkaz & dědictví. Jejím autorem je James Whittaker a o český překlad se postaral producent české verze studijního programu Myšlením k bohatství Petr Štěpánek a jeho produkční tým. 

Rád bych Petrovi poděkoval za jeho práci. A to nejen na knize, ale i na zmiňovaném studijním programu, jehož součástí je také film vycházející z původní knihy Napoleona Hilla. A právě díky Petru Štěpánkovi byla čeština prvním jazykem, do kterého byl film předabován. Mimo jiné, což málokdo ví, byl i Petrovou zásluhou kdysi předabován známý film The Secret (Tajemství), který je na YouTube stále k dispozici. Jak se Petr dostal k nadaci Napoleona Hilla a jaká byla jeho cesta k přivedení zmiňovaného filmu, studijního programu a dnes i knihy na náš trh, je popsáno v české předmluvě zmiňované nové knihy.

 Stejně jako film, i tato kniha vychází ze třinácti základních principů vedoucích k nalezení cesty k úspěšnému a bohatému životu, tak jak je kdysi napsal Napoleon Hill. Jeho původní kniha kdysi změnila svět a traduje se o ní, že pomohla překonat tehdejší největší hospodářskou krizi. Za 80 let bylo vytištěno více než 100 milionů výtisků a kniha byla přeložena snad do všech světových jazyků. 

Když se mi Petr Štěpánek zmínil o knize, kterou připravuje, myslel jsem si původně, že se bude jednat jen o nový překlad původní knihy Think and grow rich, Jakmile jsem se ale do ní začetl, rychle jsem pochopil, že jde o úplně novou knihu. Knihu, která stejně jako ta původní může přispět a pomoci k úspěšnému zvládnutí náročného období, které teď všichni zažíváme. A nemluvím vůbec jen o současné covidové pandemii a změně ve společnosti. Mluvím o především o době jako takové, která je velmi rychlá, která s sebou přináší nespočet různých informací a s tím i příležitostí. Orientace v takové době může být pro jedince velmi náročná. Není pro nás jednoduché v této době plné rozptýlení dosáhnout úspěchu, dokázat se soustředit pouze na jednu věc a stát se v ní opravdovým mistrem. A já věřím, že právě tato kniha může v tomto směru každému pomoci. 

Jak jsem říkal, kniha vychází ze 13 základních principů dosažení úspěchů dle Napoleona Hilla, je ale obohacena o příběhy lidí ze současného moderního světa, na kterých nám autor ukazuje, jak lze jednotlivé Napoleonovy principy aplikovat do našeho života a jak pomocí každého jednotlivého principu můžeme dosáhnout úspěchu. Abyste si dokázali každý princip dostatečně uvědomit a abyste jej zvládli aplikovat do svého života, jsou na konci každé kapitoly a každého příběhu připraveny jakési sebekoučovací otázky a prostor na jejich vyplnění. 

Myslím si, že právě tohle je opravdu skvělé, protože vždy když si přečtete jednotlivou kapitolu nebo příběh, budou vás ty otázky motivovat k tomu, abyste se na chvíli zamysleli nad svým životem, abyste uvažovali o tom, co je v dané kapitole napsáno a jak byste to mohli využít ve svém životě. A když si dokážete odpovědět na každou z otázek a zapíšete si do knihy odpovědi, tím větší budete mít šanci, že se těchto principů naučíte držet, a začnete tak svůj život pozitivně ovlivňovat. 

Přestože jsem Napoleonovu knihu četl už několikrát a pokaždé jsem v ní objevil něco nového, tahle kniha byla pro mě úplně novým zážitkem, a to jsem teprve na jejím začátku. Myslel jsem si, že stejně jako původní knihu přelouskám tuto novou za jeden dva, možná tři večery. Hned po první kapitole mi ale došlo, že to sám ani nechci, že je to kniha, kterou si chci užívat delší dobu. A chtěl bych, abyste si ji užívali společně se mnou. Proto jsem se dohodl s Petrem Štěpánkem, že se jednou týdně budu věnovat jednotlivým kapitolám ve svém podcastu.

Tématem první kapitoly v knize, tím prvním principem, je touha. Schválně, co pro vás znamená toto slovo – co vás jako prvního napadne, jakou prožíváte emoci, pokud si řeknete slovo touha? Zkuste si teď sami vybavit nějakou situaci ze svého života, kdy jste po něčem neuvěřitelně toužili. Může to být cokoliv: získání titulu ve vzdělání, získání životního partnera, vysněného domu, auta, společenského postavení… Prostě cokoliv. 

  Jak moc velkou roli si myslíte, že právě touha po onom úspěchu, po té dané věci sehrála v jeho dosažení? Dovolím si tvrdit, že obrovskou, nebojím se říct, že až zcela zásadní. Pokud totiž po něčem doopravdy toužíte a pokud opravdu chcete něčeho dosáhnout, právě touha je tím každodenním palivem a motivací, co vás žene stále dál. Díky touze dokážete překonat jakoukoliv bolest v životě, jakoukoliv překážku. S touhou jste schopni neustále vycházet ze své komfortní zóny. Pokud po úspěchu dostatečně toužíte, máte základní parametr svého růstu.

Kde se v nás ale ta neutuchající touha bere? Jak v sobě probudit touhu, která nás bude hnát za úspěchem? Jestli bychom si měli z první kapitoly zapamatovat jednu větu, je to tahle: „Každý z nás už má v sobě vše, co potřebuje k úspěchu.“

Jestli i vy chcete probudit svou vlastní touhu po úspěchu, ať už si za tím představíte cokoliv, musíte nejprve začít naslouchat svému vlastnímu já. Touhu nikde nenajdete, touha dřímá uvnitř každého z nás, a pokud ji chcete probudit, musíte nejprve umět naslouchat sami sobě. Ta touha se nikde neskrývá, ona chce být objevena, věřte, že ano. Pravidelně se hlásí o slovo a chce, abyste ji konečně objevili. Bohužel v dnešní informační době plné rozptýlení hlas jejího volání neslyšíme, jsme totiž příliš zaneprázdnění hlasy jiných lidí, kteří možná už svou touhu objevili a začali kráčet za svým vlastním úspěchem.  

A jak jste na tom vy? Dokážete naslouchat sami sobě a probudit svou vlastní touhu? Abyste si dokázali ještě lépe představit styl, jakým je nová kniha Myšlením k bohatství napsána, dohodl jsem se s jejím vydavatelem, že vám zde v podcastu mohu přinést první příběh z této knihy, který je věnován právě touze a na kterém je ukázáno, jak mimořádných výsledků jsme schopni díky ní dosáhnout, přestože by se na první pohled mohlo zdát, že nám osud nepřeje. Pokud by vás zajímala celá kniha, máme ji i zde na našem e-shopu. Jen pozor, ať si ji nespletete s tou původní knihou. Slibovanému příběhu se budu věnovat v další epizodě. A než se k ní dostanete, pokud jste pravidelní posluchači a posloucháte podcasty každý den, můžete mi klidně napsat svůj příběh, jak jste objevili svou životní touhu a jakých výsledků jste díky ní dosáhli. Můj mail je [email protected]. Těším se na vaše zprávy, předem díky za ně stejně jako za sdílení podcastu, jeho pravidelný odběr. Nezapomeňte mít úspěšný a krásný den!

© Lukáš Eder