Jednoduchý nástroj, který nám pomůže stát se „sebemotivátorem“

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V několika posledních dílech mého podcastu jste často slyšeli slova jako víra a touha. Právě víra a touha jednoznačně a zcela zásadním způsobem ovlivňují míru dosahování úspěchů v našich životech. V zásadě by se dalo říct, že abyste v sobě dokázali probudit touhu něčeho dosáhnout, něco získat nebo vybudovat, musíte nejprve začít věřit tomu, že jste toho schopni. Současně je ale dobré říct, že někdy ani to nestačí. Zkrátka a dobře někdy ani kopec víry nestačí pro to, abyste v sobě probudili opravdovou touhu, která se stane hnacím motorem a motivátorem úspěchu. 

Někdy si potřebujeme svou víru připomínat, a obnovovat tak neustále sami v sobě ten neuvěřitelně silný pocit zapalující touhy. Však si sami zkuste vzpomenout, kolikrát jste už slyšeli nějakou motivační řeč, nad kterou jste se zamysleli a po které jste si řekli, že teď změníte svůj život, že přesně tahle řeč, tahle přednáška, byla tím, co jste potřebovali slyšet, abyste už konečně vybudovali svoji firmu nebo začali hubnout, abyste se už konečně naučili ten cizí jazyk. 

Uvěřili jste tomu, co vám daný řečník říkal, a získali jste tak sami víru v to, že i vy jste schopni nějakých mimořádných cílů, o kterých se vám ani nesnilo. Víra v sebe sama v té motivační řeči ve vás zapálila touhu konečně začít něco dělat. A možná že jste už i vykročili, možná že jste už udělali první kroky a začali na svém snu pracovat. Po nějakém čase vám ale najednou došla energie, už jste najednou necítili tu vnitřní sílu, už jste si možná nepamatovali, co vše vám dodalo tu energii, a tak jste začali pomalu polevovat ve svých cílech, ve svých nárocích, a možná jste se i vrátili zpět ke svému starému životu a pak už si jen vyčítali, že jste to zase nedotáhli do konce.

Přemýšleli jste někdy nad tím, čím to je, proč se nám tohle děje? Copak potřebujeme neustále slyšet nějaké motivátory a řečníky, abychom byli schopni dosahovat mimořádných výsledků? 

Motivace je skvělá věc, může to být skvělý první impuls, který nás donutí zamyslet se nad svým životem a začít něco skutečně dělat. Není ale přece možné stát se závislými na motivaci někoho jiného, abychom byli schopni něčeho dosáhnout. To my sami bychom se měli stát svým motivátorem, my sami bychom se měli postarat o to, abychom neztráceli motivaci a měli neustále chuť, víru a touhu dosáhnout své osobní vize, za kterou jsme se vydali. A k tomu nám opět slouží velmi jednoduchý nástroj, nebo možná bych se nebál říct dovednost či vlastnost úspěšných lidí. Tou vlastností je cílevědomost.

  Když se řekne cílevědomý člověk, koho si pod tímto označením představíte? Jak na vás tohle slovní spojení působí? Někdo může mít pocit, že cílevědomost je negativní vlastnost, často totiž mluvíme o cílevědomých lidech s negativní konotací. Říkáme například, že je až příliš cílevědomý, a myslíme to tak, že se žene jen za svým cílem, nekouká doleva a doprava a je ochoten jít pomalu i přes mrtvoly. 

Samozřejmě že vše, co se dožene do extrému, je ve výsledku špatně a více nám to škodí, než prospívá. To ovšem neznamená, že bychom měli na cílevědomost pohlížet jako na špatnou vlastnost. Je to přesně naopak, protože právě cíle-vědomost, tedy být si vědom svých cílů, uvědomovat si záměr, pro který jsem rozhodl, připomínat si neustále definice toho svého PROČ, je to, co se stává naším sebemotivačním nástrojem.

Říká se, že i cesta může být cíl. Já bych k tomu ještě dodal, že cílem může být jen taková cesta, které jsme si my sami vědomi. Pokud totiž jdeme po cestě, aniž bychom věděli, proč po ní jdeme a kam chceme dojít, nikdy se taková cesta nemůže stát naším cílem. Taková cesta se stane spíš bludištěm a neustálou honbou za něčím, co by nás mělo potěšit a uspokojit. 

Proto je velmi důležité připomínat si na té cestě svůj záměr, neustále si uvědomovat, proč jsme se vydali právě na tu svou cestu. Neustále do své mysli pouštět informace, které nás budou utvrzovat v našem záměru a budou nám připomínat, proč jsme se rozhodli právě pro tuhle cestu. To je podle mě opravdová a zdravá cílevědomost. Že si jsem schopen neustále připomínat smysl své cesty, že jsem schopen neustále sám sebe motivovat, jít zase dál, a i když je to někdy těžké a mám pocit, že už jsem na pokraji sil, že jsem si naložil víc, než jsem schopen unést, půjdu prostě dál a nepolevím jenom proto, že zrovna teď je to náročnější nebo složitější, než jsem předpokládal.

Pokud dokážete jednat cílevědomě a dokážete cílevědomost aplikovat do každého svého dne, už nebudete potřebovat nikoho, kdo vás bude muset motivovat, protože vy sami se stanete svým vlastním motivátorem.

A co si o tom myslíte vy? Dokážete aplikovat cílevědomost do svého života? Připomínáte si neustále záměr své cesty za úspěchem? A jak? Budu rád, když mi napíšete a podělíte se se mnou o nástroje, které používáte každý den. Psát mi můžete zde na webu, na můj e-mail [email protected], ale také na naše sociální sítě, kde budu moc rád, když budete podcast Myšlením na vrchol i sdílet. Předem díky moc za všechny vaše zprávy, protože každá vaše zpráva mi dělá úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder