Je možné, že klíčová součást růstu nemá žádný opak?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Když jsem nedávno končil rozhovor s Petrem Štěpánkem, tak mi na jeho konci Petr položil otázku mimo záznam, na kterou jsem nedokázal jednoduše odpovědět a která mě vlastně pořád tak nějak nutí o ní přemýšlet. Někdy je to opravdu až k nevíře, jak se vám jedna úplně jednoduchá otázka dokáže zavrtat pod kůži a kolik času jí dokážete věnovat. Možná je to právě proto, že na ni nejsem schopen najít jednoduchou odpověď. 

To je samozřejmě logické, protože pokud bych byl schopen na tu otázku jednoduše odpovědět, nebudu nad ní pořád tolik přemýšlet. Uvědomuji si, že důvod, proč k tomu sám sebe nutím, je to, že jsem na ni nedokázal zcela jasně odpovědět. A vlastně to nedokážu pořád. Je to tedy vlastně práce mého ega. Bylo sníženo, nedokázalo odpovědět na jednoduchý dotaz, a tak samo sebe nutí nad ním neustále přemýšlet, zřejmě aby samo sobě dokázalo, že je dost schopné a jednoduchou odpověď najde. 

Nevím tak, jestli mám Petrovi za jeho otázku poděkovat, nebo se na něj zlobit, když mi s ní tolik zavařil. Ba ne, zlobit se na něj určitě nebudu, protože jsem si vlastně díky ní mnoho dalších věcí uvědomil a přivedla mě ke spoustě myšlenek, ke kterým bych patrně nedospěl, nebýt jeho záludné, a přitom zcela jednoduché otázky. 

Je mi teď zcela jasné, že i vás už zajímá, co to bylo za záludnou otázku, že o ní tolik mluvím, a ještě jí věnuji celý podcast. A tak si ji dovolím položit i já vám, ale současně vás prosím, nezlobte se na mě, pokud nebudete schopni najít jednoduchou odpověď a budete si nad ní lámat hlavu stejně jako já. 

Petr Štěpánek se mě, poté co jsem vypnul natáčení podcastu, ve studiu zeptal: „Lukáši, smím vám položit jednoduchou otázku?“ Nadšeně jsem odpověděl: „No jasně, sem s ní!“ A na to Petr zcela vážně řekl: „Co je podle vás, Lukáši, opakem víry?“

A já se teď na to samé ptám vás, mých posluchačů. Co si myslíte, že je opakem víry?

Jste schopni na toto jednoduše odpovědět? Myslím stejně tak jednoduše, jako když řeknete, že opakem bílé je černá nebo že opakem smutku je radost, že opakem bohatství  je chudoba. Já jsem to nedokázal, vlastně ani teď nedokážu jasně říct, co je opakem víry. 

A jak jste na tom vy? Já jsem odpověď opravdu nenašel, pustil jsem se s Petrem spíš do krátké filozofické debaty o tom, co to vlastně víra je. Petr mi říkal, že spousta lidí mu už odpověděla, že opak víry je strach. S tím jsem si ale dovolil nesouhlasit, protože strach je přece přirozená reakce naší mysli na nějakou nenadálou a neznámou situaci, se kterou nemáme zkušenosti. Strach v naší mysli se nás tak snaží chránit, a pokud necháme strach zcela ovlivnit své chování, tedy dovolíme strachu převzít nad námi kontrolu, vlastně jsme uvěřili, že nejsme dost dobří, abychom danou věc zvládli. A tak se dáme útěk či do boje, anebo začneme podobně jednat podle toho, co nám říká strach. 

Takže vlastně i strach je jakási forma víry. Pokud přenechám strachu kontrolu nad mým chováním, uvěřil jsem tomu, že mi hrozí nějaké nebezpečí. Pokud to tedy ale není strach, co je tím opakem víry? Protože když se nad tím znovu zamyslím, tak i když něčemu nevěřím, například nevěřím  v sílu myšlenky, je vlastně i to forma víry. V tomto případě věřím v to, že myšlenka nemá žádnou sílu. Nebo například pokud nevěřím v boha. I to lze pojmenovat jako formu víry – věřím v to, že žádný bůh není. Tak co je tedy opakem víry, když už vlastně samotná negace slova víra, tedy nevíra v něco, je vlastně forma víry, protože když nevěřím něčemu, věřím něčemu jinému.

Věřte mi prosím, že jsem nad tím přemýšlel opravdu dlouho a samotného by mě zajímalo, zda jste schopni dojít k nějakému jednoduchému závěru. Budu proto moc rád, pokud se podělíte o svůj názor v rámci komunity businessleaders.cz. Můžete jej klidně napsat na náš web, naše sociální sítě, ale i klidně ke mně do mailu. Prostě kamkoli, k posluchačům podcastu Myšlením na vrchol se určitě dostane.

Já sám jsem došel k jedinému závěru a tím je, že slovo víra nemůže mít žádný opak. A víte proč? Protože víra je základním kamenem našeho růstu, víra v něco, víra v sebe sama je to co nás žene dopředu, ale současně je to něco, co nás drží zkrátka. Víra je to, co v nás probouzí neutuchající touhu něco mimořádného dokázat. Když si najdeme životního partnera, musíme mu dát veškerou svou víru, jen tak může být náš vztah opravdu úspěšný. Víra je tak důsledkem úspěchu v jakékoli oblasti života a je úplně jedno, v co věříte nebo i nevěříte. Protože to, že v něco nevěříte, je jakási forma víry, se kterou žijete. Dospěl jsem tedy k názoru, že víra je tak mimořádná a důležitá věc v našem životě, že si nezaslouží mít žádný opak. Budu ale rád, pokud se mnou nebudete souhlasit a dokážete mi na otázku, co je opakem víry, jednoduše odpovědět. Těším se na to, protože každá vaše odpověď udělá i mně úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder