Jaký nástroj nám pomůže splnit každý sen a je úplně zadarmo?

Ať jste chudí, nebo bohatí, zdraví, nebo nemocní, šťastní, nebo smutní. Ať už jste vítězové, nebo poražení, každý z těchto stavů je jenom výsledkem vašeho chování. Vše, co se děje ve vašem života a jakých výsledků v něm dosahujete, je odrazem vašich činů a tyto činy jsou tvořeny především skrze vaše myšlenky. 

Zcela jednoduše tak můžeme říct, že vaše výsledky v životě, ať už ty dobré, nebo špatné, jsou odrazem vašich myšlenek. Nebo si snad myslíte něco jiného? Zkuste se teď schválně sami zamyslet a vzpomenout si na nějakou mimořádnou situaci ve svém životě, kdy se vám něco skutečně povedlo a měli jste z toho radost, skvělý pocit. Může to být třeba nějaký závod, který jste vyhráli, může to být dobrý obchod, který se vám podařilo uskutečnit. Zkrátka cokoliv. Dokážete si vzpomenout, s jakým nastavením se vám podařilo toho mimořádného výsledku dosáhnout? Věřili jste v sami sebe? Věřili jste, že dokážete danou věc dotáhnout až do úspěšného konce? Dovolím si hádat, že většina z vás by odpověděla ano.

V nedávném podcastu jsem slíbil svým posluchačům, že se budu pravidelně věnovat nové knize z dílny Napoleona Hilla. Kniha s názvem Myšlením k bohatství – Odkaz & dědictví vyšla právě v českém překladu a také my jsme ji zařadili do našeho e-shopu, protože věříme, že je zcela mimořádná a je schopna všem čtenářům pomoci pochopit 13 principů bohatého a naplněného života, tak jak je kdysi sepsal Napoleon Hill. V tomto novém vydání je každý z princip jen krátce vysvětlen a po něm následují příběhy lidí z moderní historie. Na těchto příbězích je potom ukázáno, jak jednoduše konkrétní princip funguje v našem životě nebo jak jej můžeme i my aplikovat. 

Dostal jsem svolení od vydavatele knihy o každém principu vždy pohovořit ve svém podcastu a v jedné z předchozích epizod jsem vám přečetl i jeden ze zmiňovaných příběhů. Byl to příběh australské cyklistky Janine Shepherdové a ukázali jsme si na něm, jak je touha důležitá pro dosažení jakéhokoliv cíle a překonání jakékoliv překážky, které nám osud do života nachystá. Další kapitola zmiňované knihy má název Víra a teď už asi chápete, proč jsem se vás na začátku podcastu ptal, zda jste věřili v sami v sebe a ve svůj úspěch, když se vám podařilo dosáhnout nějakého mimořádného úspěchu.

Většinou když řeknete lidem slovo víra, první, co je napadne, je víra v boha. Já si ale myslím, že je v zásadě jedno, v co v životě věříte, jediné, co je na víře opravdu důležité, je fakt, zda vám tato víra pomáhá k vašemu dalšímu růstu. 

Když jsem mluvil o víře v boha, zkuste se teď zamyslet nad tím, proč lidé dříve věřili a stále věří v boha. Já osobně si myslím že je to hlavně z toho důvodu, že jim to dávalo oporu v životě, naději, nebo možná smysl života. Díky víře v boha se lidé dokázali vyrovnat s těžkostmi, které jim osud přichystal, byli schopni přečkat zlé časy a udržet si pokoru v dobách blahobytu, když se jim dařilo.

Já vás teď určitě nechci nabádat, abyste se začali modlit, nemusíte mít strach. Jak jsem říkal, myslím si, že je v zásadě úplně jedno, v co věříte, důležité ale je opravdu v to věřit. Získat to neutuchající přesvědčení a víru, že to, co jste si umanuli, vize, za kterou jste vykročili, je správné a jednou dorazíte i do úspěšného cíle té své cesty. Abyste se mohli na chvíli zastavit, načerpat síly a jít zase dál.

Pokud máte nezlomnou víru, máte i nevyčerpatelné množství energie naplnit svůj záměr, svůj potenciál, a dosáhnout toho, pro co jste se rozhodli. Díky víře budete schopni překonat každou překážku, budete si umět představit cíl, za kterým kráčíte, protože pokud v něj věříte, dokážete si jej také představit. Víra ve váš úspěch vám bude dodávat i dostatek sebevědomí, pochopíte díky ní, že to, že vašeho cíle dosud nikdo nedokázal dosáhnout, ještě neznamená, že to nezvládnete právě vy. Víra vás naučí přemýšlet jinak. A když vám pak někdo bude tvrdit: „Ale tohle ještě nikdy nikdo nedokázal,“ nebude pro vás ta věta hřebíčkem do rakve vašeho úspěchu, naopak. Díky víře ve svůj úspěch mu budete schopni odvětit: „Opravdu? Tak to je super, v tom případě to tady čeká na mě.“ 

Víra je tím zdrojem úspěšných myšlenek. Pokud by například Edison nevěřil, že jednou dokáže rozsvítit žárovku, myslíte, že by byl schopen opakovat více než tisíc nezdarů? Důkazem, že dostatečně silně věříte ve svůj úspěch, je jednoznačně to, že se o svých cílech nebojíte mluvit. Nestačí o nich jen přemýšlet – je důležité o nich hlavně mluvit. Nahlas vyřčená myšlenka má mnohem větší sílu než myšlenka jen ve vaší hlavě, a jestli nejste dost sebevědomí na to, abyste mluvili o svých cílech na veřejnosti, zkuste o nich pro začátek mluvit jen sami před sebou. Až třeba pojedete někam sami v autě, nebojte se mluvit o tom, jakých výsledků jednou dosáhnete, kým se jednou stanete. Uvidíte najednou sami, že jakmile nahlas uslyšíte, co se vám zatím jen honí hlavou a o čem už dlouho sníte, že až to uslyšíte nahlas, budete z toho najednou mít úplně jiný pocit. Úspěšní lidé se nebojí mluvit o svých vizích a plánech. A nejde o to, že by byli až příliš sebevědomí, že by se snad chtěli nad někým povyšovat nebo před někým machrovat. Jsou prostě jen o svém úspěchu přesvědčeni, naprosto v něj věří, takže se o něm nebojí ani mluvit. Dává jim to totiž pocit, že toho úspěchu jsou skutečně schopni dosáhnout, a vedle toho také mohou díky tomu sbírat zpětnou vazbu od lidí, kteří podobného cíle již dosáhli. 

Tak jednoduše funguje víra a věřte, že je základem každého mimořádného úspěchu v našem životě. Krásně je to vidět i ve dvou příbězích ve zmiňované knize Myšlením na vrchol. Kniha je k dostání také na našem e-shopu a jen tam mají naši čtenáři malý bonus v podobě slevového poukazu na stejnojmenný film, u kterého věřím, že se stane skvělým průvodcem i na vaší cestě za bohatstvím, a to ve všech aspektech vašeho života.

Jste schopni mluvit na veřejnosti o svých plánech a cílech? Jste schopni říct nahlas, kým se chcete stát? A řekli jste to vůbec někdy nahlas? Spousta z vás poslouchá podcasty na cestách v autě, tam jste možná sami, tak až skončí tahle epizoda, vypněte rádio a řekněte nahlas, co si přejete. Zkuste to klidně vykřičet, jestli chcete, a pak mi dejte vědět, jak jste se cítili, když jste to řekli nahlas. Jaké jste u toho měli pocity? Můj e-mail je [email protected], budu rád, když mi tam napíšete. Díky moc a já věřím, že i dnešní díl Myšlením na vrchol vám udělá úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder