Jak si uklidit v hlavě a dělat to, co je opravdu důležité?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Je to super, krásně si u toho vyčistím hlavu. Podobnou větu jste už určitě sami někdy použili. Většinou takto mluvíme, když děláme nějaký oblíbený sport, věnujeme se svému koníčku nebo se jdeme třeba jen projít někam do lesa. Takové vyčištění hlavy, to je skvělá věc a v dnešní době jej potřebujeme čím dál pravidelněji. Neustále totiž máme potřebu o něčem přemýšlet, honí se nám hlavou nejrůznější pracovní úkoly, domácí povinnosti a tak dále a tak dále. Potřebujeme tak čas od času vypnout a přestat nad věcmi pořád přemýšlet. 

Já jsem v posledním podcastu Myšlením na vrchol mluvil o tzv. mentální inventuře, což lze vlastně také pokládat za takové vyčištění hlavy. Slíbil jsem, že se s vámi podělím o jednu jednoduchou metodu mentální inventury, kterou jsem si zalíbil a o které věřím, že může být přínosná pro každého.

Možná si někdo z vás myslí, že stačí si jen hlavu vyčistit, prostě přestat neustále nad něčím přemýšlet a vypnout. Jak jsem říkal, takové vypnutí a vyčištění hlavy je super, nelze to ale považovat za úplnou mentální inventuru, protože jakmile se vrátíme do svého životního stereotypu a znovu nastartujeme mozek, začne se nám opět plnit těmi samými myšlenkami. 

Cílem mentální inventury je zbavit se myšlenek, nad kterými přemýšlíte zbytečně, abyste si zbytečně nezahlcovali mysl nebo abyste se zbytečně nevěnovali věcem, které pro vás nemají smysl, nepřinášejí vám do života žádnou hodnotu.

Jak jsem říkal, pro mentální inventuru potřebujete jen tři věci, tužku, papír a čas sami pro sebe. Tužka a papír jsou opravdu velmi důležité, při mentální inventuře nestačí o věcech jen přemýšlet, je potřeba si je zapsat. Také si myslím, že není dobré psát někam do počítače. Myslím, že tam se toho napíšeme až až, a také nám spíše hrozí, že se začneme zbytečně rozptylovat. Pokud si chceme v hlavě uklidit pořádně, je nutné, abychom se nerozptylovali, abychom byli jen sami se sebou. A kromě toho, víte například, že při psaní rukou si pamatujeme mnohem více informací a náš mozek se stimuluje úplně jinak než při klepání do klávesnice? I na to už jsou studie, ale o tom zase jindy.

Tato mentální inventura, o kterou se s vámi chci podělit, pochází z docela nové knihy s názvem Bullet Journal, pro ty z vás, co tuto knihu již četli, už to tedy nebude nic nového. Budu ale rád, pokud máte nejen s mentální inventurou, ale i dalšími nástroji produktivního a efektivního plánování nějaké zkušenosti a podělíte se o ně se mnou a dalšími členy komunity Business Leaders. Knize samotné se budu věnovat určitě zase někdy jindy, určitě si zaslouží svou vlastní epizodu, protože mi přijde mimořádně zajímavá. Pokud by zajímala i vás, odkaz na ni najdete na našem webu u tohoto podcastu. 

  Pojďme se teď vrátit k samotné mentální inventuře. Jak jsem říkal, potřebujete papír nebo nějaký blok a tužku. Papír si dejte na šířku a rozdělte ho na tři sloupce. Do prvního sloupce si napište všechno, na čem momentálně pracujete. Do druhého sloupce si napište všechno, na čem byste měli pracovat, a do třetího sloupce si zapisujte všechno, na čem byste chtěli pracovat. Je třeba všemu věnovat dostatek času. Zbytečně se nerozepisujte, volte spíše hesla, a pokud ve vás některý z úkolů evokuje další, prostě si je napište do daného sloupce. Jakmile budete se seznamem hotoví, budete držet v ruce svůj mentální inventář a černé na  bílém uvidíte, do čeho všeho investujete svůj čas a svou energii. 

Tím ale vaše práce nekončí, jsme teprve v polovině. Teď přichází čas dobře si rozmyslet, které z daných úkolů pro vás dávají smysl a kterým se věnujete zcela zbytečně. Určitě je mezi těmi úkoly něco, co prostě dělat nemusíte, co můžete tzv. outsourcovat na někoho jiného, možná někoho kompetentnějšího.

Až budete mít před sebou svůj mentální inventář napsaný a budete si jej pročítat, je dobré si napsat definici svého PROČ. Napište si někam na papír záměr, který je v souladu s vaší osobní vizí. A až si budete pročítat jednotlivé úkoly, kterým věnujete čas, zeptejte se sami sebe, proč je vlastně děláte, co tím získáváte a zda to, do čeho investujete svůj čas, odpovídá tomu, za čím jste vykročili. Snadno tak pomocí mentální inventury zjistíte, zda o svých snech jen přemýšlíte, nebo pro ně také něco reálného děláte. 

  Až si tak budete uklízet v hlavě, zastavte se na chvíli u každého bodu na svém mentálním inventáři a zeptejte se nejprve, proč tomu věnujete čas. Je to důležité pro vás nebo nějakou vaši milovanou osobu? Pokud ano, není to ztráta času, pokud ne, jednoduše se zamyslete, zda je nezbytné, abyste daný úkol dělali vy, nebo zda je vůbec nezbytné, abyste dané věci věnovali čas. Pravda je, že spoustu věcí děláme často zbytečně, a pokud bychom je delegovali na někoho kompetentnějšího, ušetříme tím čas, který můžeme věnovat tomu, co opravdu dělat chceme a co nám dává smysl.

  Jakmile skončíte s mentální inventurou, zbydou vám prakticky dva typy úkolů. Povinnosti, tedy věci, co dělat musíte, a cíle, tedy věci, co dělat chcete. A teď už je jen na vás, jak si tyto úkoly rozplánujete do svého života, abyste jim věnovali dostatek času a dosahovali i optimálních výsledků. Teď už je to jen o vašem plánování. A jestli v plánování stále pokulháváte, doporučuji vám již zmiňovanou knihu Bullet Journal. Knize samotné se určitě ještě budu věnovat v jiném podcastu, teď vám mohu jen za sebe říct, že myšlenky a praktiky v této knize jsou mimořádně zajímavé, mimo jiné mě naučily i mentální inventuře, o kterou jsem se s vámi podělil dnes, ale je tam toho ještě mnohem víc. Pokud knihu někdo z vás už četl, budu rozhodně rád, pokud mi napíšete své pocity a co konkrétně jste si z ní odnesli. Psát mi můžete v rámci komunity businessleaders.cz sem na web i sociální sítě, ale klidně i do mého mailu. Těším se na vaše zprávy, díky za ně a pro dnešek už vám přeji úspěšný a krásný den.  

© Lukáš Eder