Jak pomocí autosugesce ovlivnit svou mysl a získat vysněný život?

„Jakmile porozumíte své mysli a budete umět použít její sílu, budete mít v rukou nesmírnou moc.“ Touto větou začíná třetí z kapitol nové knihy Myšlením k bohatství  – Odkaz & dědictví. Slíbil jsem vám, že se teď budu této knize dlouhodobě věnovat, a to především proto, že principy Napoleona Hilla, které byly sepsány v jeho původní knize, považuji za neuvěřitelně zajímavé a rozhodně aktuální i pro dnešní dobu. Možná že právě dnes jsou jeho principy aktuálnější než kdy dříve. 

Ostatně jste nedávno slyšeli rozhovor s Petrem Štěpánkem, vydavatelem této nové knihy v České republice a také producentem studijního programu a filmu Myšlením k bohatství. Pokud jste rozhovor s Petrem neslyšeli, zkuste si jej pustit. Věřím, že v něm zazněla spousta zajímavých myšlenek, ale i příběhů z Petrova života, které jej přivedly jak k filmu Tajemství, tak i k nadaci Napoleona Hilla, se kterou dnes Petr úzce spolupracuje.

Pojďme se ale vrátit ke třetí kapitole ze zmiňované nové knihy. Jejím názvem, a tedy i třetím principem bohatství podle Napoleona Hilla, je autosugesce. Schválně, co si teď představíte pod tímto slovem? Dokážete jednoduše říct, co je autosugesce a jak souvisí s dosahováním bohatství a úspěchu ve všech ohledech našeho života?

V jedné z úplně prvních epizod podcastu Myšlením na vrchol jsem mluvil o síle našeho podvědomí. Podvědomí je totiž prostor naší mysli, který nemáme většinou úplně pod kontrolou. To ovšem neznamená, že nemůžeme tuto kontrolu vědomě převzít. Říká se, že naší myslí proběhne za každý den okolo 70 tisíc myšlenek. Pokud byste si každou z těchto myšlenek představili jako jedno slovo, je to, jako byste každý den napsali knihu. Jen by ta slova na sebe navazovala, nedávala by žádný smysl, a tak by se kniha nedala ani číst. 

Pravda ovšem je, že knihu může napsat každý z vás. Respektive ne že může, vy ji prostě píšete, ale měli byste ji psát tak, aby myšlenky a slova v té knize dávaly smysl, protože ta slova, tedy myšlenky ve vaší životní knize, tvoří vaši realitu. Vaše myšlenky, které každý den zapisujete do své knihy, představuji váš život a tvoří vaši budoucnost. Abyste ale byli schopni napsat takovou knihu, jakou chcete, tedy abyste byli schopni žít život takový, jaký chcete, musíte převzít kontrolu nad svou myslí a nad tím, co si do své knihy každý den zapisujete.  

Záměrně zůstávám u příměru s knihou, ale jistě všichni chápete, že myslím právě podvědomou mysl. Je to totiž prostor v mysli, který velice výrazně ovlivňuje naše životy, naše činy i naše výsledky. Podvědomá mysl totiž neustále pracuje. Když spíme, když řídíme auto, když děláme jakoukoli rutinní činnost, naše mysl neustále pracuje a něco tvoří. Ačkoli si to totiž neuvědomujeme, skrze všechny naše smysly proudí do naší mysli informace. Jsou informace, kterým věnujeme pozornost, a pak informace, které neregistrujeme, to ale neznamená, že o nich naše mysl neví. Znamená to jen, že si ty informace neuvědomujeme v tu chvíli, že jim v tu chvíli věnujeme pozornost. Do mysli ale stále proudí.

Nemáme tedy sílu ovlivnit, jaké informace naše mysl absorbuje, co vše zaznamená. V jeden moment to může být tolik informací, že není v našich silách je kontrolovat, protože nejsme schopni v jeden moment vědomě myslet na dvě věci naráz. Co ale schopni ovlivnit jsme, to je prostředí, v jakém se pravidelně nacházíme, a právě naše prostředí je zdrojem všech informací, které do své mysli pouštíme. Pokud tedy chceme začít pozitivně ovlivňovat své podvědomí, nemůžeme se jej snažit vědomě kontrolovat. To prostě není fyzicky možné. Nejjednodušší a jedinou cestou, jak ovlivnit podvědomí, je vědomě začít ovlivňovat prostředí, kterému svou mysl pravidelně vystavujeme. 

A přesně to je autosugesce tak, jak o ní mluví i Napoleon Hill, je to způsob, jakým můžeme aktivně přenášet informace z našeho vědomí do našeho podvědomí. Je to způsob, jak přenášet do svého podvědomí takové informace, které chceme, aby v našem podvědomí byly. Platí totiž jedna věc a tou je, že vše, co si mysl dokáže představit, toho dokáže opravdu dosáhnout. 

Jestli je tedy něco, po čem už dlouho toužíte, pokud byste rádi žili nějaký jiný život, zkuste se nejprve zamyslet nad tím, jaké informace pouštíte dlouhodobě a pravidelně do své mysli, jakému prostředí ji vystavujete. Odpovídá toto prostředí životu, jaký byste chtěli žít? Jsou v tomto prostředí cíle, jakých byste chtěli dosáhnout? Ne? Tak proč s tím něco neuděláte? Je to jen ve vašich rukou.

Když mluvím o prostředí, spousta lidí si myslí, že jsou to jen místa, na která pravidelně chodí, nebo lidé, se kterými se pravidelně potkávají. Prostředí je ale přece vše okolo vás. Tak třeba váš mobilní telefon, i to je prostředí, kterým pouštíte informace do své mysli. Jakou máte tapetu na ploše svého telefonu nebo počítače? Jaké obrazy vám visí doma na stěnách? Přesně to jsou totiž ty informace, které pouštíte do své mysli, aniž byste si to uvědomovali. 

Ovlivnění podvědomí je nejjednodušší skrze vizualizaci. Platí totiž, že jestli si dokážete něco představit, dokážete toho i dosáhnout. A čím častěji si to budete představovat, čím častěji to budete mít na očích, tím větší je šance, že toho skutečně dosáhnete. Kolikrát jste si třeba napsali své cíle na papír? Kolikrát jste tento papír přečetli? Zkuste si klidně ze svých přání a cílů udělat afirmaci svého budoucího vysněného života. Namluvte si do diktafonu na mobilu svou jasnou představu o vysněném životě a zkuste si ji pouštět každý den cestou do práce do sluchátek. I takto jednoduchým způsobem můžete začít ovlivňovat své prostředí, tím i informace, jaké pouštíte do své mysli, a tím pádem i tu část mysli, kterou prostě nemůžete mít 24/7 pod kontrolou. 

Takto jednoduše může každý používat autosugesci ve svém životě. Nic to nestojí, jen náš čas a touhu opravdu chtít ve svém životě něčeho dosáhnout. Spousta z nás totiž stráví hromadu času přemýšlením, jak něčeho dosáhnout. Ale my vlastně ani nemůžeme vědět jak, pokud nevíme, čeho chceme dosáhnout, a především proč toho chceme dosáhnout. Většinou na to jdeme prostě od toho druhého konce. Přemýšlíme jak, hledáme co a netušíme proč. Jakmile si ujasníme své PROČ, je jednoduché zjistit CO, a čím častěji si toto CO budeme připomínat, například tak, jak jsem před chvilkou popisoval, tím víc si budeme připomínat svůj záměr a pak už sami přijdeme i na způsob, jakým tento záměr naplnit, abychom získali to, po čem tolik toužíme. Tak jednoduše může fungovat autosugesce.

Na konci této kapitoly v knize Myšlením k bohatství – Odkaz & dědictví je výzva, abyste si napsali své prohlášení o úspěchu. A já tuto výzvu dám teď i vám, posluchačům podcastu Myšlením na vrchol. Až doposloucháte tento podcast, udělejte si chvíli sami pro sebe, napište si, po čem doopravdy toužíte, co jste schopni pro to obětovat a kdy chcete svého úspěchu dosáhnout. Pak si to zkuste nahlas přečíst a zkuste se zamyslet, jak můžete začít ovlivňovat své prostředí, abyste měli tento záměr co nejčastěji ve svém prostředí. Zamyslete se nad tím, jak co nejčastěji pouštět do své mysli informace, které nesou tento váš záměr. A jestli budete mít chuť, klidně se můžete se mnou i s dalšími posluchači Myšlením na vrchol podělit o to, jak jste to udělali. Třeba tím někoho budete inspirovat, a kdo ví, třeba tím i někomu pomůžete k úspěchu. A za to to určitě stojí, protože pamatujte, že čím úspěšnější bude každý z nás, tím úspěšnější bude i celá naše společnost. A já chci žít v úspěšné společnosti, vy ne? Tak mi dejte vědět, jak se vám líbil tenhle podcast, zda vám něco přinesl, a pro dnešek už vám všem přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder