Přispívají změny ve společnosti k růstu a lepší budoucnosti?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Potkal jsem se teď nedávno s jedním mladým podnikatelem a bavili jsme se o současné situaci. Podnikat v této komplikované době není jednoduché, člověk těžko plánuje, neví, co přijde za týden, natož za měsíc. I tak to ale není důvod k výmluvám, protože za posledních pár měsíců už jsem se potkal s různými podnikateli z různých oborů, kteří se dokázali současné situaci přizpůsobit, a někteří z nich mají dokonce i rekordní výsledky, a to i v naprosto běžných oborech, kde byste to nečekali. Všichni tito lidé, se kterými jsem se setkal, mi ale přiznali, že v období těch nejpřísnějších vládních nařízení, řekněme tedy v březnu a dubnu, rozhodně neseděli s rukama v klíně. Naopak – makali jako nikdy předtím. 

Často ti podnikatelé a obchodníci zmiňují, že museli naprosto změnit styl své práce, museli si osvojit nové techniky, naučit se pracovat s novými programy a podobně. Vlastně spousta těch podnikatelů, se kterými jsem se setkal, ve výsledku řekla, že je alespoň ta náhlá změna ve společnosti donutila překopat svůj business a naučit se třeba něco nového, nebo naopak opustit to, co pro ně už nedávalo smysl. Poslední dobou jsem taky hodně často slyšel citaci Paretova pravidla. Je to jedno ze základních pravidel, které nám může pomáhat uvědomit si, kolik času jakému projektu věnujeme a jaký smysl a přínos to má pro každého z nás a celou naši společnost. Je to prostě tak, že mnohdy trávíme zbytečně moc času nad projekty, které nám nic nepřinášejí nebo už ztratily smysl. Spousta lidí se totiž díky těm náhlým změnám ve společnosti zastavila a přehodnotila své priority. I tohle je může být jeden z pozitivních dopadů současných změn.

Rád bych se ve svém podcastu věnoval několika zajímavým tipům a nástrojům, které různí obchodníci aplikovali, a tomu, co se museli za krátkou dobu naučit. Necítím se ale dostatečně kompetentní, abych vám předával nějaké opravdu zajímavé hardskillové dovednosti, a proto se už brzy můžete těšit na jednu speciální epizodu s hostem, se kterým se budu bavit právě na toto téma. Pravidelní posluchači Myšlením na vrchol, kteří mají nastaven odběr podcastu ve své aplikaci, se mohou na tuto epizodu těšit už velmi brzy, takže pokud o ni nechcete přijít, můžete si také nastavit odběr. 

Teď bych se chtěl ještě vrátit k jinému tématu, které jsem s podnikateli často řešil a o němž jsme se bavili. Já jsem v jedné z prvních epizod, publikované ještě před vypuknutím covidového šílenství, mluvil o příběhu mého kamaráda, kterému se nedařilo sehnat schopné lidi do firmy a stěžoval si, že zaměstnanci mají mnohdy až nesmyslné nároky na své ohodnocení a benefity. Nebyl sám, kdo řešil podobné otázky. Spousta z vás, kdo také podnikáte, mi psala s podobnými zkušenostmi. Je to ale jen pár měsíců a zdá se, že se situace na trhu zásadně mění. Firmám už končí různé „anticovid“ programy, díky kterým si mohli držet zaměstnance ve svých firmách, ale už teď vědí, že je nebudou potřebovat, a tak začínají propouštět. To má z jedné strany samozřejmě špatný vliv na naši ekonomiku, ale z druhé strany si menší podnikatelé a obchodníci nebo nějaké start-upy najednou mohou mnohem více vybírat. Na trhu jsou totiž firmy, které stále rostou a potřebují nové lidi do svých týmů, a pokud prý srovnají životopisy, přicházející jim dnes, se životopisy, jež jim chodily v lednu, tak je to úplně jiný svět. Takže se mi opět potvrzuje věta, že každá krize může být příležitostí, pokud jsem schopen přizpůsobit se a tu příležitost vidět. A ve výsledku mají teď vlastně nové firmy příležitost najít a získat schopné lidi, vybudovat nějaké nové projekty, a možná tak přispět k růstu i celé naší společnosti. 

Připadala mi ale zajímavá myšlenka toho mladého podnikatele o kterém jsem mluvil na začátku. Ten si tak trochu postěžoval na mladé lidi své generace. Není mu ještě třicet let, takže řekněme generace Z, což jsou aktuálně lidé končící vysoké školy, možná zakládající rodiny a začínající si budovat své kariéry. Ten podnikatel si postěžoval, že tito lidé mají absolutně zkreslené a nesmyslné představy. Mluvil o nich jako o lidech, kteří mají vyšperkované životopisy nejrůznějšími hardskillovými dovednostmi, ale jakmile přijde na lámání chleba a mají ukázat, co v nich je, tak se ukáže, že toho moc neumějí. Mají ale obrovské sebevědomí, vysoké ambice a pocit, že celý svět si před nimi klekne. Nemají problém si na pohovoru říct o vysoký nástupní plat, služební auto, telefon, mobil, týden dovolené navíc a tak dále. Jakmile ale mají nejdřív ukázat, co v nich opravdu je, a na základě toho získat vše, co požadují, hrozně se diví a jsou skoro až uražení. Upřímně, pokud by takto vnímal mnohé současné uchazeče o práci podnikatel, který je v businessu třeba dvacet let, tak by mě to asi moc nepřekvapilo a pomyslel bych si, že je to asi jen mezigenerační problém. Říkal mi to ale člověk pocházející ze stejné generace. 

A mě by moc zajímalo, jaký názor na to máte vy, moji posluchači podcastu nebo čtenáři webu businessleaders.cz. Také máte pocit, že se z naší společnosti vytrácí pokora? Máte třeba nějakou podobnou zkušenost nebo názor a máte chuť se o něj nejen se mnou, ale i s dalšími posluchači podělit? Cílem této epizody je přinést vám pár námětů k zamyšlení, a hlavně vás vyzvat, abyste se přišli podělit o svůj názor a zkušenosti s dalšími posluchači podcastu Myšlením na vrchol. Takže pokud si myslíte, že máte co říct k některému z témat, jež dnes zazněla, napište mi na e-mail [email protected]. Rád se s vámi potkám u nás ve studiu a společně můžeme někomu udělat úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder