Příběh ženy, která se naučila nepřízeň osudu vnímat jako dar

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Slyšeli jste předchozí epizodu, ve které jsem vám přinesl záznam z přednášky Barbory Chuecos na konferenci Tajemství obchodu? A co jste si z ní odnesli? Já jsem tuto přednášku zvolil zcela záměrně, protože si myslím, že spousta z nás zažívá dnes něco nového. Všichni se nacházíme v jakési nejisté době plné změn. Nejsme schopni moc plánovat, nevíme, jaká bude situace na trhu za měsíc nebo dva, nevíme, jaké budou dopady celé situace okolo probíhající pandemie. Do toho – aby toho na nás nebylo málo – nás na každém rohu někdo děsí katastrofickými scénáři. Já rozhodně nechci celou covid situaci nějakým způsobem zlehčovat. Nechci se jí ale nechat ani zastrašit. Beru to tak, že pro nás a náš organismus je skutečně tento virus neznámý a nevíme, jaké bude mít dopady nebo jak proti němu efektivně bojovat. Osobně jsem toho názoru, že bychom měli k viru přistupovat s respektem, ale ne se strachem. Hlavně se snažím pečovat sám o sebe, dodávat tělu dostatek vitaminů, pohybu atd. Jediné, co mě asi děsí a štve, je to rozdělení společnosti a příživnictví různých organizací, politických hnutí atd. To ale do mého podcastu nepatří.

Možná si teď říkáte, proč zrovna zmiňuji pandemii a příběh Barbory Chuecos a co to má společného. Víte, když jsem poslouchal Barbořinu přednášku na konferenci ve Foru Karlín před cca dvěma lety, zavrtala se mi do podvědomí jedna její věta, kterou si pamatuji dodnes a která dost významně ovlivnila můj život a nastavení mojí mysli. Barbora tam říkala, že každá krize je příležitost a že vždy záleží jen našem úhlu pohledu a na tom, jak se na danou situaci podíváme. Myslím si, že na tomhle je obrovský kus pravdy, a příběh Barbory Chuecos ve spojení s touto myšlenkou mě naučil nehroutit se z každé špatné informace a dívat se na věci tak dlouho, dokud na nich neuvidím něco opravdu pozitivního. Z té přednášky z konference to není patrné, ale kdo neznáte celý příběhy Barbory Chuecos, tak nevíte, že má doma malého syna s poruchou autistického spektra. Ostatně i Barbora na začátku přednášky zmiňuje syna Ángela a co se od něj sama učí.  

  Když asi před třemi lety dělal Petr Casanova rozhovor právě s Barborou Chuecos a vyslechl si její příběh a náročné období, které musela překonat při výchově syna a budování kariéry, měl potřebu Báru politovat. Překvapila jej ale Bářina reakce, protože ona vnímala svého autistického syna jako velký dar, a rozhodně ne jako důvod k lítosti. Barbora totiž pochopila, že aby byla schopna vychovat svého syna a porozumět mu, musí nejprve proniknout do jeho světa. Tehdy Petrovi popisovala, jakou metodu k tomu využili a jak se díky tomuto daru naučila vnímat a milovat svého syna takového, jaký je, pochopila, že každé dítě je zázrak a potřebuje lásku a porozumění.

Zkuste se nyní vcítit do role Barbory Chuecos – budujete firmu, které se na trhu moc nedaří, kolegové a nejbližší okolí vás odrazují a nevěří, že můžete uspět. Do toho vychováváte malého syna a lékaři vám oznámí, že jeho výchova nebude tak úplně běžná jako u jiných dětí. Jak byste reagovali? Dokázali byste sebrat dostatek sil a poprat se s osudem a tím, co vám do života nadělil? I z toho důvodu se pro mě Barbora stala velmi silnou a inspirativní ženou.

Inspirativní je pro mě především v tom, že dokázala i v takto těžké a náročné situaci najít ten pozitivní úhel pohledu. Dokonce v rozhovoru mluvila o tom, že výchova jejího malého syna ji naučila více porozumět i ženám u nich v Mary Kay. Naučila se chápat, jak funguje motivace, a že aby byla schopna svého syna správně motivovat, musí mu nejprve naslouchat, proniknout do jeho světa. Vojenským drilem, příkazy nebo podobným přístupem by ničeho nedocílila. No a velmi podobně to vnímala i při motivaci žen v Mary Kay. Spousta z těch, které vstupovaly do firmy, byla odrazována svým okolím. Lidé nechápali, proč ty ženy opouštějí často skvělou pozici v korporátu, aby mohly prodávat rtěnky. Takových lidských příběhů žen, o kterých Barbora vyprávěla, byla spousta. Prakticky všechny ale měly jedno společné, většině těch žen nikdo nevěřil, nikdo nevěřil v jejich úspěch. Až na Barboru. Ta nám říkala, že i díky svému synovi Ángelovi pochopila, jak funguje lidská motivace, nejen v životě, ale i v byznysu. Dovolím si teď jednu její myšlenku ocitovat: „Klíčem k úspěchu člověka, ať si pod tím úspěchem představíme cokoli, je naladit ho na takovou frekvenci, aby on sám chtěl uspět. Pak si uvědomí, že největší soupeř není mimo něj, ale přímo v něm a že stojí za to ho přemoci.“

 Možná i díky tomu, že jsem znal celý příběh Barbory Chuecos, na mě její přednáška na konferenci tolik zapůsobila. Není to ale jen ten úhel pohledu, umět se poprat s každou krizí a najít v ní příležitosti. Barbora zmiňovala například i metodu Kaizen, kdy bychom měli postupovat po malých krůčcích, pokud stojíme před nějakou velkou výzvou. Této metodě se ale budu věnovat zase příště, tak mi do té doby můžete napsat, co jste si z přednášky Barbory Chuecos odnesli vy a zda vám nějakým způsobem pomohla. Než vás však vyzvu ke sdílení podcastu, jeho odběru a poděkuji vám za všechny komentáře, jak je u mě v závěru každé epizody zvykem, měl bych na vás jednu velikou prosbu. 

Díky tomuto podcastu jsem se poznal se spoustou skvělých lidí, kteří pracují na svém úspěchu. Jsou to lidé z různých oborů, s různými příběhy, různými cíli a vizemi. Všichni ale máte jedno společné, nechcete čekat na úspěch a chcete být tvůrcem svého života a svého úspěchu. Jedním z těchto lidí je i Mirek Slouka, můj pravidelný posluchač. Mirku, já vás tímto zdravím. Když jsem tvořil tento podcast, vzpomněl jsem si právě na Mirka, protože i on má doma malého syna autistu, který má potíže s komunikací. A tento Mirkův syn si dal jeden cíl, který mu my všichni můžeme pomoci splnit. Rozhodl se být youtuberem a jako cíl si dal, že do konce ledna 2021 bude mít 100 000 sledujících. Jestli tedy chcete i vy podpořit malého kluka, který si žije ve svém světě, můžete si na YouTube zaškrtnout odběr jeho kanálu. (Odkaz na jeho kanál: https://www.youtube.com/channel/UCgKxMOq6vaaE-WP_OiSE-tg. Nebo si jen vyhledejte na YouTube Mára Slouka.) Já jsem to udělal a rozhodně nelituji, stojí mi to za to. Věřím totiž, že jsem tak mohl Márovi pomoct splnit jeho cíl, a možná mu tak udělat další úspěšný a krásný den.