Osm klíčových zásad úspěšného investora

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V nedávném podcastu jsem vám slíbil pravidelný seriál, ve kterém se budu ve spolupráci s naším partnerem, společností Patria.cz, zaměřovat na investice. Cílem tohoto seriálu je pomoct všem posluchačům stát se co možná nejlepším investorem na finančních trzích. Většinou se ve svém podcastu věnuji především mentálnímu rozvoji a našemu růstu. Pravda je ovšem taková, že v České republice má drtivá většina lidí uložené své volné finanční prostředky na běžných bankovních účtech, a to s úrokem, který nepokryje ani inflaci. Většinou si odkládáme nějaké prostředky třeba na horší časy nebo si šetříme na nějaký náš sen. Přijde mi škoda, že na sobě všichni tak tvrdě makáme, dřeme, ale naše těžce vydělané peníze necháme někde volně ležet a ztrácet jejich hodnotu.

Já vlastně docela chápu, že mnoho lidí má stále obavy se svými těžce vydělanými penězi manipulovat. Bohužel ve škole jsme se toho o finanční gramotnosti moc nedozvěděli a spousta lidí se už také spálila. Pokud tedy nemáte ekonomické vzdělání, nemusí být jednoduché umět se orientovat ve světě finančních investic. A proto bude tento podcastový seriál hlavně pro ty posluchače, kteří by se v tomto oboru rádi alespoň trochu vzdělali.

V předchozí úvodní epizodě jsme si řekli, jaký je rozdíl mezi investorem a spekulantem na finančních trzích a jak je pro každého investora zásadní uvědomovat si své kompetenční hranice. Cílem každé investice by samozřejmě mělo být zhodnocení peněz, za které jsme nakoupili nějaká finanční aktiva. Těmi se rozumějí akcie, dluhopisy, ETF, podílové listy atd. Zisk nám může plynout z pravidelně vyplácené odměny, například z dividend v případě akcií nebo kuponu v případě kuponového dluhopisu atd. Po čase pak můžeme samozřejmě akcii nebo jiné aktivum prodat za vyšší cenu, předpokládám, že tohle je nám však jasné.

Než se ale pustíte do investování a nakupování akcií a dluhopisů, je dobré si uvědomit, že rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným investorem je úplně stejný jako mezi úspěšným a neúspěšným člověkem v jakémkoli jiném oboru. Jestliže jsem ve svém podcastu mluvil o vlastnostech, jako je například obezřetnost, vytrvalost, všímavost, rozhodnost a další, díky kterým se lidé stávají úspěšnými ve svém oboru, tak bychom neměli na tyto vlastnosti zapomínat ani při investicích. Než se tedy do investic pustíte, mějte prosím toto na paměti. Možností, do čeho dnes můžete investovat, je opravdu obrovská spousta, pokud ovšem nebudete dostatečně obezřetní, snadno vaše investice skončí fiaskem. Patria tak svým klientům doporučuje osm základních rad, které vám usnadní nejen začátky s investováním. 

Nejprve byste se měli zamyslet nad svými investičními cíli a k tomu vám pomohou tři jednoduché otázky. Je vaším cílem jen ochránit peníze před inflací, nebo byste rádi získali vyšší výnos? Máte dostatek informací o trhu a společnosti, do které chcete investovat? Budete mít čas věnovat se svým investicím pravidelně, nebo jen nahodile?

Jakmile si tyto otázky zodpovíte, přichází čas, abyste si rozmysleli svůj investiční horizont. Jak dlouho nebudete své peníze potřebovat? Pokud jen jeden rok, mluvíme o krátkodobých investicích, to mohou být třeba státní dluhopisy nebo termínované vklady. V případě dvou až pěti let mluvíme o střednědobých investicích a od šesti let více to jsou již investice dlouhodobé. V obou případech to budou nejčastěji nějaké akcie, podílové fondy nebo dluhopisy.

Pamatujte také na to, že každá investice s sebou nese nějaká rizika a rozhodně platí, že čím větší zisk, tím je vyšší i potenciální zisk. Nikdy ale nesázejte všechny své úspory na jednoho koně, a jestli vám někdo slibuje obrovské zisky za nízké vklady, zbystřete, protože v tom patrně bude nějaký háček.  

Určitě je také dobré zvolit si důvěryhodného partnera, tedy brokera, který bude vaše investice spravovat. Tahle část je stejně důležitá jako výběr titulů, tedy aktiv, které se chystáte nakoupit. Ujistěte se, že má partner licenci od ČNB. A zajímejte se také o poplatky, které za investiční služby zaplatíte, abyste za ně nedali více, než kolik můžete na investicích vydělat. Na webu Patria finance si můžete založit účet a využít teď akce do konce roku, kdy jsou nově založené účty osvobozeny o poplatky za investice na americké burze. Pokud tedy máte chuť vyzkoušet si první investice, můžete využít třeba web našeho partnera.

Co spousta investorů podceňuje (nebo na to možná zapomíná), je, že se nechávají až příliš ovlivňovat svými emocemi. Než začnete jednat a dělat nějaké finanční machinace, podívejte se na situaci trochu z ptačí perspektivy a investujte s rozvahou. Jestli jsou v médiích výrazně zmiňované určité akcie, patrně jste už o jejich největší růst přišli. Současně pokud některá akcie začne klesat, nepodléhejte panice. Pamatujte, že každý musel zakopnout a trochu spadnout, aby mohl znovu začít růst. Tohle platí jak v osobním životě, tak i na finančních trzích.

Jako správný investor byste také neměli investovat do něčeho, čemu vůbec nerozumíte. Buďte obezřetní a přemýšlejte o každé transakci. Když se vám nějaká společnost líbí, nejprve si o ní něco zjistěte. Třeba právě na webu patria.cz, o pravidelné investiční tipy se starají také analytici Patrie. Jakmile budete mít dostatek argumentů pro investici, pusťte se do ní. O každé přemýšlejte jako o té nejlepší a nemějte zbytečné pochyby. Když už jste se rozhodli, na pochyby není čas.

Na co byste neměli zapomínat, je dělat si pravidelně vyhodnocení úspěšnosti vašich investic. Sledujte trend a vezte se na vlně, nebojte se ale ztrát, berte je jako součást investování. I v životě musíme občas něco obětovat, pokud chceme něco lepšího získat. 

No a v neposlední řadě byste neměli zapomenout na vzdělávání a získávání informací ze světa finančních trhů. I tady může posloužit třeba webinář, který lze zhlédnout i zpět, může pomoci opět Patria. Držte se své strategie a dejte na selský rozum. Investice nejsou žádná věda, stejně jako život, pokud k němu přistupujeme se selským rozumem a trpělivostí. 

  Tak to byl dnešní díl o investicích ve spolupráci s Patrií a já doufám, že jste se dozvěděli něco nového anebo třeba jen přestali mít z investic strach. Pokud byste přece jen měli obavy, tak pamatujte, že váš strach se vás jen snaží chránit, pokud ale budete vzdělaní a budete postupovat s rozvahou nejen ve světě investic, není se vůbec čeho bát. Příště se podíváme, do čeho můžete investovat. A pokud vás moc nebaví brouzdání po webových portálech a nechcete finančním trhům věnovat příliš mnoho času, zkuste se podívat na aplikaci Indigo. Je to investiční robot, který bude tuto nezáživnou práci dělat za vás a pomůže vám třeba chránit vaše finance. Na tohoto robota se ale podíváme detailněji zase někdy příště. Do té doby mi třeba můžete klidně napsat, jak přistupujete ke svým investicím vy. Docela mě to zajímá, tak mi dejte vědět a nezapomeňte mít úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder