Nejzákladnější zákon na světě nám pomůže překonat každou krizi

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Zažili jste někdy v životě situaci, o které jste si mysleli, že je velmi špatná, ale posléze jste za ni byli vděční? Myslím tím situaci, kterou jste v daný moment pokládali za tragédii, mysleli si, že je to to nejhorší, co se vám v životě stalo, ale s odstupem času jste zjistili, že právě díky té jedné špatné události došlo k něčemu mnohem pozitivnějšímu, co vám přineslo do života třeba nějaké obrovské zlepšení nebo něco, co jste vůbec nečekali, ale byli jste za to velmi rádi.

Já už jsem takových situací zažil několik, udělal jsem spoustu chyb, co velmi negativně ovlivnily můj život. Nebo jsem si to alespoň tehdy myslel. Dnes jsem za každou tu chybu vlastně rád, protože nebýt těch chyb, kdo ví, kým bych dnes byl. Kdo ví, co je dobré a co je špatné. 

Naučil jsem se díky tomu nesoudit danou situaci, kterou zrovna prožívám, naučil jsem se nerozlišovat situace na dobré a špatné. Negativní a pozitivní. Pokud už se něco stalo, tak se to stalo, a když se začnu hroutit a jednat ve strachu či stresu, mohu tím situaci jen zhoršit. Vím, ono se to lehce řekne. Přiznávám že to ani pro mě není jednoduché, hlavně v momentě, kdy řeším nějaký problém s více lidmi, kteří již mají s problémem spojené nějaké negativní a stresující emoce. Ty jsou totiž nakažlivé a lehce se mohou přenést na ostatní. Proto pokud jste již v prostředí, které je pod vlivem strachu a stresu, není jednoduché začít jednat s chladnou hlavu. Stejně tak pokud jste s lidmi, kteří se smějí, až se za břicho popadají, není jednoduché začít brečet.

 Jak ale tedy na to? Jak si mám jako jedinec dokázat zachovat chladnou hlavu i v těch nejnáročnějších situacích? Jak se dokázat dívat na věci s nadhledem?

Mně například pomáhá jednoduchá teorie, která vychází z nejzákladnějších zákonů na zemi, ze zákonů přírody. Tyto zákony říkají, že nic nemůže růst donekonečna, že vše má svůj začátek a konec. Když tedy nastane nějaká špatná a negativní situace, jejímž následkem je konec něčeho hezkého, pozitivního, co mi přineslo radost a dobré emoce, pomáhá mi vyrovnat se s tím právě toto uvědomění, že prostě vše musí jednou skončit. Vzpomeňte si například na rozhovor s Honzou Jírovcem, byla to 157. epizoda podcastu Myšlením na vrchol a Honza tehdy mluvil například o tom, že my lidé jsme se naučili jít tak trochu proti přírodě a dělat vše možné i nemožné pro záchranu něčeho, co už mělo dávno skončit.

Když se řekne slovo krize, jaké vám naběhnou emoce, co si automaticky představíte? Máte z toho slova dobrý, nebo špatný pocit? Dovolím si hádat, že většina z vás bude mít špatný pocit. Protože se slovem krize máme spojené jen nepříjemné věci, které nás čekají. Během krize se musíme většinou uskromnit, možná se nemáme tak dobře, nemůžeme si dovolit to co v období růstu, a ještě třeba vidíme, jak to, co jsme léta budovali a za čím je obrovské množství práce, je najednou pryč. Najednou už to nekvete, už to nepřináší žádné plody, už to jen skomírá a umírá. Jasně že tohle není pro nikoho příjemné, nikdo není rád, když se má dívat, jak končí něco, čemu věnoval léta svého života. Možná to tak ale mělo být, a když se z toho začnu hroutit a dělat vše možné i nemožné, abych konec odvrátil, tak tím jen dělám ten konec horší. Někdy něco skončí kvůli tomu, že jsem zanedbal řádnou péči a nebyl dost obezřetný, někdy zase ani ta nejlepší péče nepomůže. Jsou prostě věci, které nejsme schopni ovlivnit. 

Pamatujte ale, že každý konec něčeho, čehokoliv, co v nás vyvolává ty negativní emoce, má v sobě semínko něčeho nového, dobrého, co nám opět může vykouzlit úsměv na tváři, vrátit krev do žil a přinést radost do života. Je ale podstatné dokázat takové semínko najít, samo na nás nikde nevyskočí. Když budeme sedět s rukama v klíně a brečet nad rozlitým mlékem, nic pozitivního nám to nepřinese. Záleží tak jen na nás, jak se budeme chovat během období krize, kdy se zdá, že vše okolo nás se hroutí a nemá to dobrého konce. Jen já rozhodnu o tom, zda se začnu také hroutit, anebo budu hledat ta nová semínka, která možná ostatní lidé nevidí. Ani je totiž vidět nemohou, mají spoustu práce s hroucením se ze špatných událostí, než aby zkoušeli hledat nějaké nové cesty, jak začít znovu růst. Neříkám, že je jednoduché takové semínko najít, objevit něco pozitivního v té negativní době. Někdy nás to stojí opravdu hodně sil. Ale čím víc jich obětujeme, tím větší radost budeme mít z budoucího růstu a úspěchu. 

Myslím si, že lidí v našem okolí, kteří se dnes hroutí z toho, co se děje ve společnosti, je spousta. Na jakou stranu se řadíte vy? Využijme toto období pro sebe samé, zkusme raději hledat něco, co si zaslouží naši péči. Zkusme najít to semínko našeho budoucího úspěchu. Pro někoho to může znamenat, že si osvojí novou dovednost, že si přečte nějakou knihu nebo konečně začne pracovat na tom svém vysněném projektu, na který tak dlouho neměl čas. 

Vím, teď si možná říkáte, že se to lehce říká, ale jak se má člověk věnovat něčemu pozitivnímu, když má za zády tolik závazků, u kterých si není jistý, zda jim bude schopný dostát. V tomhle vám zase může pomoct starodávná stoická filozofie. Právě stoicismus je ideální filozofie pro jakýkoliv krizový stav, tomu se ale budu věnovat zase v další epizodě. 

A já budu určitě rád, pokud si příští epizodu Myšlením na vrchol poslechnete, pokud vám mé podcasty jakýmkoliv způsobem pomáhají. Jestli tomu tak je, nestyďte se mi napsat své zkušenosti nebo názory, ať už jsou jakékoliv. Cílem mého podcastu je pomáhat růst každému, kdo nechce čekat na úspěch, a vy můžete svým názorem pomoct zase mně. Můžete mě inspirovat třeba k další epizodě, a společně tak někomu uděláme úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder