Kdy je nejlepší čas začít podnikat a začít si plnit svůj sen?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Přišel mi jeden z dalších dotazů, tentokrát je od mladé posluchačky Michaely. Ta mi píše: „Jsem posluchačkou vašeho podcastu, je mi 18 let a chtěla bych ihned po ukončení střední školy začít podnikat. Jsem akreditovaná jako výživový poradce a chtěla bych nastoupit na univerzitu celostní medicíny a studovat tam následující tři roky. Mám v sobě dva bloky – 1. Kdo bude poslouchat a chtít poradit od mladé holky bez vysokoškolského titulu? (ačkoli já si věřím, že bych lidem reálně dokázala pomoci), 2. můžu začít aplikovat to, co právě studuji, pokud na to nemám ještě ten doklad o dokončení studia? Nechci čekat další tři roky, než začnu žít svůj sen.“

Michaelo, já Vám moc děkuji za váš dotaz, a především děkuji za Vaši důvěru. Dovolím si na něj odpovědět prostřednictvím podcastu. Říkám si totiž, že možná je tu někdo další, kdo má stejné bloky, nebo stejný problém, anebo je tu možná i někdo, kdo by k Vašemu dotazu rád přidal svůj názor. Pokud ano, budu rád, když napíše komentář na naše sociální sítě, nebo klidně k nám na web businessleaders.cz. Přijde mi docela paradoxní, že v minulém dílu jsem v podcastu mluvil o generaci Z a o tom, že se z ní vytrácí pokora a zdravé sebevědomí, a jen co jsem dodělal tento předchozí podcast a podíval se do e-mailové schránky, tak vidím dotaz od mladé dívky, který je plný pokory i zdravého sebevědomí. Udělalo mi to radost. Zdá se, že to s pokorou u mladých nebude zase až tak špatné. Pojďme ale k Michaelině dotazu. 

V té zprávě mi udělala jedna věta velikou radost, a ještě navíc ji vložila Michaela do závorek jako komentář. Dovolím si tu větu zopakovat: „Ačkoli já si věřím, že bych lidem reálně dokázala pomoci…“ Víte, já se určitě necítím natolik kompetentní, abych tady Michaele sázel tipy a rady, jak rozjet své podnikání. Rozhodně nejsem nutriční specialista, ani vlastně nevím, co vše podnikání v tomto oboru obnáší. Mám ale osobní zkušenost s nutričním poradenstvím, pamatuji si totiž, že i já jsem jednou navštívil řetězec nutričních poradců, když jsem se rozhodl změnit svůj život a začít hubnout. Řekl jsem si tehdy, že si najdu odborníka, a ten mi pomůže naučit se, jak mám správně jíst. Zašel jsem tak do nejmenované sítě nutričního poradenství, kde se všichni tváří tak, že chtějí skutečně pomoci a poradit. Seděla tam mladá dívka v bílém plášti, na vizitce měla napsaný nějaký titul, což mělo podpořit mou důvěru v celý koncept. Ale upřímně mi bylo v tu chvíli úplně ukradené, jaké vzdělání daná osoba má, já jsem potřeboval řešit svůj problém a měl jsem pocit, že mi ho tam můžou pomoci vyřešit. Bohužel to byl ale jen pocit. Zaplatil jsem nemalé peníze, šel jsem na odběr krve a po pár schůzkách jsem už zjistil, že nad jejich potřebou a cílem mi pomáhat převládá ještě jeden cíl, a tím je dostat ze mě co nejvíce peněz. Prostě to byl business a já jsem velmi rychle pochopil, že jim je úplně jedno, jestli mi pomohou, nebo ne, hlavně abych u nich utratil co nejvíce peněz. Z businessového pohledu tohle samozřejmě chápu. Každé podnikání a každý business by měly být o vydělávání peněz, o tvoření aktiv o zisku. Žádný podnikatel není charita a ani to po nikom z nich nemůžeme chtít. Jde mi ale o to, že pokud by tehdy na mě jen netlačili, abych u nich utrácel více a více peněz, a více se zajímali o to, jak mi můžou pomáhat, tak by skutečně pomohli, já bych byl spokojený klient a přivedl jim možná ještě další klienty. Spokojený jsem ale tehdy rozhodně nebyl, ale nechci tu teď rozebírat, z jakého důvodu konkrétně. 

Podle mě je se skutečně důležité, když Michaela píše, že jejím cílem je pomáhat lidem a že věří ve své vlastní schopnosti. Jasně, možná na to zatím nemá dostatečně vzdělání. Opravdu nevím, jaké jsou legislativní podmínky, pokud někdo chce podnikat v nutričním poradenství, jestli je to nějaká volná živnost a podobně. Myslím si ale, že v tomto případě to není důležité. Důležité teď je, že má zná svůj záměr, ví, proč to chce dělat, a má chuť rozšiřovat svůj okruh kompetencí, zvyšovat si kvalifikaci a zlepšovat se. 

A rozhodně si, Michaelo, nemyslím, že byste měla na něco čekat, pokud chcete začít podnikat v nutričním poradenství, nečekejte, až uděláte vysokou školu, ale nečekejte ani na den, až doděláte střední školu. Začněte teď hned. I když možná ještě nemáte živnostenský list, i když možná ještě nezačnete teď hned vydělávat velké peníze. 

Samozřejmě nevím, jaká je vaše konkrétní představa, jak by mělo vypadat vaše budoucí podnikání. Osobně si to představuji tak, že máte v hlavě nějakou svou pobočku, kancelář nutričního poradce, možná celou síť, kam by za vámi chodili klienti. To teď opravdu nevím, ale jsem skoro jistý, že vám nic nebrání v tom, abyste mohla začít teď hned. 

Podnikání přece není jen o tom, že si otevřete tu kancelář a hned začnete vystavovat faktury, začít se dá i úplně jinak, a pro Vás je teď v 18 letech, kdy nemáte žádné závazky a nemáte co ztratit vlastně, ten nejlepší čas začít. Ve svém dotazu píšete o dvou blocích. Máte obavy, zda bude někdo poslouchat mladou holku, a nevíte, zda máte odpovídající vzdělání, tedy zda splňujete legislativní podmínky. Osmnáct už Vám je, takže podnikat můžete, a jaké potřebujete oprávnění, zjistíte na živnostenském úřadu během pěti minut, anebo tuto informaci vyhledejte pomocí Googlu. I tak si ale myslím že to není v této fázi podstatné. A k tomu prvnímu bloku: Víte, kolik lidí někomu radí, nechává si za to platit a nemá na to nejen dostatečné vzdělání, ale ani odborné kompetence nebo nějakou praxi? Já tu Vaši první obavu chápu, i já jsem měl obavy, zda má smysl začínat s podcastem, zda by někoho zajímala témata, která se mi honí v hlavě, a jak na to bude okolí reagovat. Je to asi půl roku a zatím převažují pozitivní ohlasy. Takže jestli bych Vám mohl dát nějaký můj tip, tak se v první fázi vykašlete na tyhle dva bloky, nepřemýšlejte nad tím, co si o Vás myslí vaše okolí, ale nad vlastním záměrem, proč to chcete dělat. Chcete opravdu lidem pomáhat zdravě se stravovat? Tak s tím začněte. Já vím, že se to lehce říká, ale někdy prostě zbytečně moc přemýšlíme nad tím, jak létat, až úplně zapomeneme pokusit se vzlétnout. Možná že nevzlétnete napoprvé, ale to nevzlétli ani bratři Wrightové, a přesto dnes létáme.

Ukažte nejprve svému okolí, jak jste ve svém oboru dobrá, než si začnete říkat o peníze. Předpokládám, že máte chytrý telefon a určitě máte účet na Facebooku a Instagramu. Takže co třeba začít tak, že si založíte účet jako nutriční poradce a začnete nejprve naplňovat svůj záměr, tedy pomáhat lidem se zdravou stravou? Máte v okolí nějakou kamarádku nebo kamaráda, o nichž víte, že by možná potřebovali vaši pomoc? Jděte za nimi a nabídněte jim ji, zkuste si najít svého prvního klienta, kterému můžete pomáhat. Pokud chcete podnikat v nutričním poradenství, nemůžete být jen nutriční poradce, ale také trochu obchodník a marketér. Nebojte se prodat sama sebe, oslovit první zákazníky. Nejhorší, co se Vám může stát, je, že Vás odmítnou, tím se ale nenechte odradit, to je v obchodě normální. Až najdete své první klienty a budete mít s nimi první výsledky, nenechte si zaplatit za Váš čas, ale nedělejte to zadarmo. Každý posun a každý pokrok svých prvních klientů pečlivě sdílejte a zaznamenávejte na svých sociálních sítích. Začněte s nimi psát blog, udělejte si jednoduchou webovou stránku, kde budete sdílet příběhy všech klientů. Dohodněte se s nimi, že jim ráda pomůžete, když budete moci sdílet jejich příběhy. Požádejte je, aby tyto příběhy sdíleli dál. V tu chvíli sice nedostáváte peníze za svou službu, ale získáváte reference, a hlavně si budujete vliv, a ten je pro podnikání a obchod v informační době jedním z nejcennějších nástrojů pro každého úspěšného obchodníka. Vaším cílem nemusejí být statisíce followers na Instagramu, staňte se mikro-influencerem s velkým vlivem na malém rybníce. Obor, který jste si zvolila, má rozhodně potenciál a možností, kam můžete růst, je spousta. Jediné, co musíte udělat, je začít, a pokud bych já byl na Vašem místě v dnešní době, volil bych tuto cestu, protože tak prostě nemáte co ztratit. 

A co si o tom myslíte vy? Jak byste odpověděli na Michaelin dotaz? Já jsem napsal svůj pohled na věc a svůj názor, možná je to úplná blbost, ale nebojím se o něj podělit. Tak se také nebojte a klidně se ke mně připojte třeba komentářem na našem Facebooku a udělejme společně nejen Michaele úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder