Jaká investice má nejvyšší výnos a nízké riziko?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes


Investice. Když slyšíte toto slovo, co vás jako první napadne? Většině z nás se asi vybaví nějaké finanční toky a peníze. Někdo si jako první vybaví investici do realit, do komodit, jiný zase vidí vývoj na akciovém trhu a za investicemi vidí především nákup akcií, dluhopisů nebo jiných cenných papírů. Pokud jste například podnikatel, za investicí můžete samozřejmě vidět i nákup nějaké nové technologie nebo klidně i jiné firmy, abyste mohli dále se svou firmou růst a rozvíjet se. Každá z těchto investic má samozřejmě svá rizika a potenciál budoucího výnosu, tedy zisku. 

Za mě osobně, nejlepší investicí, kterou každý z nás může udělat a kterou byl měl vždy udělat, pokud je to možné, je investice do sebe sama, do svého osobního rozvoje. Do takové investice vkládáme to nejcennější, co v životě máme. Náš čas. Čas je jediná komodita, kterou nelze nahradit, nelze ho vrátit zpět, a proto bychom s ním měli nakládat vždy s maximální obezřetností, ale i efektivitou. Abychom nemarnili náš čas a získali z každé časové investice maximum pro náš život. Pokud investujeme čas do rozvoje svých silných stránek, rozšiřujeme si tím kompetenční hranice, pracujeme na svém osobním rozvoji, zdokonalujeme se v tom, co je nám přirozené, co nás baví. Tím rosteme a získáváme maximální a rozhodně nejhodnotnější výnos z naší investice. 

Když začnu o investicích mluvit v tomto kontextu, mohlo by se zdát, že peníze nejsou důležité a že jediné, na co bychom se měli v životě soustředit, je právě rozvoj naší osobnosti. Tak to samozřejmě není. Peníze jsou v naší společnosti, tak, jak jsme si ji my lidé nastavili, samozřejmě důležité. Ve svém podcastu jsem už několikrát mluvil o penězích, a to především v tom kontextu, že pokud svůj život stavíme pouze na penězích, nikdy nám štěstí nepřinesou. Spousta lidí se žene v životě za vysokými výdělky, investují většinu svého času do vydělávání peněz, s vidinou toho, že až je všechny vydělají, budou konečně šťastní. Tito lidé pak často vyhoří a zjistí, že peníze jim skutečné štěstí nepřinesly. No ano, ale štěstí by jim nepřinesl ani život v chudobě. Proto pokud mluvím o naplněném, bohatém a šťastném životě v naší moderní společnosti, nemohu zapomínat ani na rozvoj sebe sama, svých silných stránek, ani na dostatek peněz. 

Když se bavím s úspěšnými a bohatými lidmi o penězích a ptám se, jaký k nim mají vztah, většina z nich mluví o penězích jako prostředku, díky kterému se cítí svobodní, mají možnost volby a mohou zabezpečit své blízké tak, jak by si sami přáli. Nemusejí se omezovat a podřizovat vůli jiných lidí. Již v jedné z prvních epizod jsem odkazoval na teorii Simona Sinka, který přirovnával peníze k palivu. O palivu neumíme říct, zda je dobré, nebo špatné, víme jen, že pokud ho máme v nádrži dostatek, dojedeme do cíle. A stejně bychom možná mohli přemýšlet také o penězích. Zhodnotit si své osobní vize a cíle, za kterými v životě kráčíme, a zamyslet se nad tím, zda na ně budeme mít dostatek paliva. 

Patří mezi vaše cíle například soukromá škola pro vaše děti? Cestování po Evropě, až děti odrostou? Chata na horách? Víte, kdy chcete jít do důchodu  a co v něm chcete dělat? Já teď opravdu nevím, jaké jsou vaše sny a cíle, v tomhle jsme každý jiný. Vím ale, že pokud jich jednou budeme chtít dosáhnout, budeme na to potřebovat i dostatek paliva. Bohužel konzumní společnost, ve které žijeme, nás vybízí spíš ke spotřebě než k investicím a plánování. Na každém rohu na nás vyskočí reklama na nějakou půjčku, spotřebitelský úvěr a podobně. Snadno tak podlehneme pokušení a splníme si svůj sen hned a za cizí peníze. Jedeme na vysněnou dovolenou nebo si koupíme vysněné auto a zažíváme chvilkový pocit radosti. Ten ale brzy pomine, z dovolené se vrátíme, auto ojedeme. A pak už radost samozřejmě nemáme, protože na to dalších pár let vyděláváme a draze splácíme. 

Proto když já slyším slovo investice, první, co si vybavím, je způsob, kterým si mohu splnit své sny, naplnit osobní vize a dosahovat cílů na své cestě za úspěchem. Snažím se dívat na investice komplexně, z ptačí perspektivy. Nevidím v nich jen čísla a peníze, ale i rozvoj sama sebe. A čím více investují do sebe sama, tím více rostu, získávám další dovednosti a prostřednictvím nich i možnosti dalšího vydělávání peněz. 

Zkrátka a dobře všechno se vším souvisí, a čím větší budou hranice mých kompetencí, tím větší budou i mé možnosti. O kompetenčních hranicích mluvil i Warren Buffett, jeden z nejznámějších a nejslavnějších finančních investorů současnosti.  Zdůrazňoval, že právě znalost okruhu svých kompetencí, a především pak uvědomění si jejich hranic má zásadní vliv na to, zda budu dobrým, nebo špatným investorem. Pokud se bavíme o investicích ve finančním světě, tedy o nákupu nějakých finančních aktiv se záměrem vydělat další peníze, definuje Warren Buffett tento přístup k investicím na dva základní typy. Jedni jsou investoři a ti druzí spekulanti. Mnoho lidí si myslí, že je to jedno a to samé, mezi těmito typy lidí, kteří jsou aktivní v investicích na kapitálových trzích, je ale zásadní rozdíl. V zásadě je jedno, jaké aktivum tito lidé nakupují a zda je jejich záměrem získat výnos z pravidelných výplat, třeba dividendy, nebo až následným prodejem získaného aktiva. Rozdíl je především v tom, že investor přemýšlí dlouhodobě, a proto věnuje mnohem více času analýze svých investičních příležitostí. Než vloží nějaké prostředky do společnosti, zajímá se, v jaké je firma kondici, jaká je situace na trhu, jak je firma zadlužená a jaký je potenciál jejího dalšího růstu. Zatímco spekulant nad svou investicí přemýšlí krátkodobě, sleduje jen současné trendy vývoje a podle toho se rozhoduje a řídí svou investici.

Vlastně když nad tím tak přemýšlím, investory a spekulanty nemáme jen ve finančních investicích, ale také těch osobnostních. Přece i my se občas naučíme nějakou dovednost nebo něčemu věnujeme krátkodobě čas jen proto, že je to právě teď trend ve společnosti a chceme tím rychle něco získat, třeba jen uznání okolí. Nepřemýšlíme tedy dlouhodobě a jsme vlastně také takoví spekulanti.

Jak jsem říkal, všechno se vším souvisí a osobně si myslím, že každý z nás by se měl snažit být co nejlepším investorem. I když z druhé strany – proč si občas nezaspekulovat. Musíme jen správně zhodnotit rizika a nehrát vabank. Cílem podcastu Myšlením na vrchol je pomáhat posluchačům stát se co nejlepšími investory. Rád bych vám ale pomohl i v případě finančních investic, nejen těch osobnostních. No a protože sám sebe nepovažuji za žádného profíka ani odborníka ze světa finančních investic, dohodl jsem se s naším novým partnerem First Class, společností Patria Finance, která se zabývá právě investicemi na finančních trzích a patří pod skupinu ČSOB, že mi pomohou zpracovat takový pravidelný vzdělávací seriál ze světa finančních investic. Aby vás ani ve finančním světě nic nepřekvapilo a měli jste vždy dostatek paliva pro své cíle. Můžete se tak těšit jednou týdně na epizodu, ve které vám ve spolupráci právě s Patrií budeme přinášet základní informace a pomáhat vám je proměnit v dovednosti, které by si měl osvojit každý schopný investor. Doufám tak jen, že vás i tyto díly budou bavit, že vám budou pomáhat, že je budete mít chuť sdílet a komentovat na sociálních sítích. A že vám udělají úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder