Jak drobnými změnami dosáhnout velkých výsledků?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Pamatuji si, že když jsem dřív čelil nějakému velkému problému a nevěděl jsem, jak jej vyřešit, popadaly mě až stavy úzkosti. Zpětně si teď uvědomuji, jak iracionální a zbrklá rozhodnutí jsem dělal. Potíž byla v tom, že taková rozhodnutí nevedla k řešení daného problému, ale naopak k jeho ještě většímu prohloubení. Čím větší problém, čím větší tlak a výzva, tím větší stres, tím zbrklejší a iracionálnější rozhodnutí. Znáte podobný stav? Taky jste to někdy zažili? 

Ani vlastně nevím, jak jsem se to naučil nebo kde se to ve mně vzalo, ale jak jsem se rozvíjel a mentálně rostl, nějak jsem se naučil zachovat si chladnou hlavu i v krizových situacích a nezaleknout se zprvu neřešitelných a velkých problémů. Zjistil jsem, že má iracionální a komplikovaná řešení byla důsledkem strachu, který nade mnou začal přebírat kontrolu a já jsem se nikam neposunul, nezdolal žádnou výzvu, nevyřešil problém. Jako bonus jsem ještě ztratil sebevědomí a snížila se má důvěra v sebe sama i v okolí. A to vše jen kvůli tomu, že jsem se nechal zastrašit velikostí daného problému či cíle. 

Postupem času jsem si uvědomil, že tohle není řešení, a když jsem si začal číst o potížích jiných lidí, přišly mi ty mé už zcela malicherné. Pokaždé žasnu, když slyším příběhy a osudy podnikatelů a jiných úspěšných lidí. Když slyším, jaké problémy museli v životě řešit. Tyto příběhy pomohly i mně dospět k uvědomění, že každá situace a každý problém mají nějaké řešení, jde jen o to, podívat se na ně ze správné strany, správného úhlu.

Mluvil jsem v posledním podcastu například o metodě Kaizen jako o kultuře, která byla vyvinutá především pro výrobní podniky. Kaizen má ale uplatnění v celém našem životě a můžeme pomocí této metody vytvořit i kulturu naší mysli. Protože i naše mysl je vlastně takový výrobní podnik. Je to podnik, kde se vyrábějí naše myšlenky a ty potom tvoří i celý náš život. 

Abychom dokázali zdolat velké překážky, které nám osud do cesty postaví, neměli bychom hledět na jejich velikost. V tomto případě neplatí mysli ve velkém, ale naopak. Díky metodě Kaizen můžeme každou velkou překážku rozdělit na několik menších drobných částí. Rozstříhejte každý problém jako puzzle, vysypte krabici a potom ho začněte postupně kousek po kousku znovu skládat. Vyhnete se tak komplikovaným řešením, budete snáze dělat rozhodnutí, hledat jednoduchá a rychlá řešení a vkládat do nich minimální úsilí. A jestli nejste schopni najít jednoduché řešení, znamená to pouze, že jste problém málo rozdělili a potřebujete udělat ještě menší kousky své skládačky. Může se to zprvu zdát příliš komplikované, zato se ale vyhnete zbytečným chybám a zbytečnému stresu. Pamatujte, že i šnek je rychlejší než ten, kdo ztuhne na jednom místě a neudělá ani krok. A i postupnými a malými krůčky jednou dojdete do cíle. Kaizen je vlastně velmi účinná metodika, která vám bude pomáhat k rychlým rozhodnutím.

Pokud by vás zajímalo víc a chtěli byste si Kaizen osvojit, dobrá může být například kniha od Roberta Maurera – Cesta Kaizen. Najdete v ní šest základních kroků, které vám mohou pomoci aplikovat metodu Kaizen do vašeho života a výrobního procesu myšlenek ve vaší hlavě. 

Mezi první kroky patří, abyste si začali klást jednoduché a malé otázky, rozptýlili strach a probudili kreativitu ve své mysli. Malé otázky mohou být typu: Musím to vyřešit teď hned a celé? Proč je to vůbec potřeba řešit? Mohu udělat krok zpět? Znám někoho, kdo už to vyřešil?

 Dalším krokem potom je, že začnete přemýšlet o drobnostech a začnete postupně získávat informace a osvojovat si postupnými kroky jednoduché dovednosti a návyky, kterými zdoláte menší potíže. Neměli byste také zapomenout jít do akce, nejen o problémech přemýšlet, ne si jen klást otázky, ale samozřejmě také reálně něco dělat. A vždy když přijde nějaká krize, řešení zásadnější situace a problému, na které nemáte dostatek zkušeností a začínáte pociťovat nejistotu, opět se vraťte k malým otázkám a řešení malých problémů. Nezapomeňte si také za malé posuny dávat malé odměny, bude vás to motivovat udělat další drobný krůček. Nejde však o žádné malé oslavy, cílem odměny je především uvědomění, že jste se dokázali hnout z místa a začali se posouvat dopředu. Každý posun si také můžete zapsat. Když vyřešíte nějaký drobný problém a posunete se blíže k cíli, neberte to jako samozřejmost, ale jako milník na cestě za úspěchem a vyřešením většího problému. 

Pamatujte, že nepatrná a drobná změna může mít za následek změny obrovské. Vezměte si třeba jen jednoduchý příklad z matematiky: jedna na druhou je stále jedna, jedna na stou je také pořád jedna. Ale 1,01 na stou, to už je to 2,7. Jen nepatrná změna na začátku, kterou jste stokrát zopakovali, měla za následek téměř dvojnásobný výsledek. Kdybychom tuto nepatrnou změnu znásobili tisíckrát, tedy 1,01 na tisící, výsledek už bude přes dvacet tisíc. Chápete? Přesně o tomhle je Kaizen, tedy alespoň já jsem ho takto pochopil. Pochopil jsem, že drobnými změnami na začátku, které budeme opakovat a násobit, dosáhneme velkých výsledků.

Tolik tedy dnešní podcast na téma, jak můžeme drobnými změnami dosáhnout mimořádných výsledků. Budu určitě rád, když mi i vy napíšete své zkušenosti nebo příběhy, jak se vám postupnými kroky a drobnými změnami podařilo zdolat nějakou velkou překážku. Můj mail je [email protected], psát mi můžete také na naše sociální sítě Business Leaders, tam můžete podcast také sdílet. A pokud vás Myšlením na vrchol baví, nezapomeňte si dát odběr ve své aplikaci. Díky předem za vaše zprávy a mějte krásný a úspěšný den.

© Lukáš Eder