Dvě zásadní věci nám pomohou zůstat pozitivní i v negativní době

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Poslední dobou se na nás ze všech stran valí hromada negativních zpráv. Někdo by možná mohl rok 2020 označit rokem špatných zpráv. Kdo ale ví, co je dobré a co špatné? Jak se mám jako jedinec orientovat v té obrovské hromadě nejrůznějších zpráv, plných zmatku a nejistoty? Koho ještě dnes baví věnovat takovým zprávám energii? 

Je jednoduché ukázat prstem a říct, on za to může, to on může za to, že nejsme připraveni nebo že se máme teď tak špatně. Co z toho ale máme? Nejen my jako jedinci, ale i my jako celá společnost. K čemu nám bude označit viníka? Vyřeší to snad náš současný stav, nebo to jen uklidní naše ego, protože mu dokážeme, že my jsme nic špatného neudělali?

Naprosto rozumím tomu, že se lidem nelíbí, když někdo omezuje jejich pohodlí a svobodu, na kterou si zvykli. Ani já sám nejsem ze současné společenské situace nadšený, pro nikoho není příjemná a každý se musel nějakým způsobem omezit a přizpůsobit. K čemu nám ale bude, když budeme chodit po ulicích, křičet a nadávat? Vyřešíme tím snad současnou situaci? Byl bych teď nerad, aby to vyznělo tak, že bych chtěl někoho soudit, nepřísluší mi to, nejsem v jejich kůži a chápu, že pod nátlakem negativních zpráv, které v nás vyvolávají jen strach a stres, jednají někteří lidé jinak, než by možná sami chtěli. Spousta z nás jedná pod nátlakem strachu a stresu iracionálně, to znamená mimo naše racio, náš zdravý rozum. 

Už v jedné z prvních epizod Myšlením na vrchol jsem mluvil o strachu a jeho původu. Naučil jsem se vnímat strach jako svého ochránce, který mě má varovat před nějakou neznámou situaci a upozornit mě. Pokud ovšem necháme strach převzít kontrolu nad myslí, snadno se dostáváme do stresu, a tím také velmi snadno ztrácíme kontrolu nad svým chováním. A čím více negativních zpráv na nás působí, tím více strachu, a tím i zbytečného stresu mohou tyto zprávy způsobovat.

Opět říkám, že chápu, jak náročné je pro spoustu lidí reagovat v takto negativním prostředí pozitivně, když jim někdo ještě k tomu ze dne na den nakáže zůstat doma, když jim někdo znemožní chodit do práce nebo podnikat. Snadno pak propadneme strachu a stresu a o to snadněji začneme reagovat mimo náš zdravý rozum. Přitom pokud bychom dokázali v takto náročných situacích zachovat chladnou hlavu, a namísto toho, abychom propadali stresu a panice, se pokusili hledat nějaké řešení, udělali bychom tím službu nejen sami sobě, ale vlastně i celé společnosti. Abychom ale byli takové akce schopni, abychom zvládli reagovat i v těžkých a stresových situacích s chladnou hlavou, musíme mít zdravou mysl a musíme se naučit s ní i správně pracovat. 

Já jako jedinec bohužel nejsem schopen ovlivnit, jaká myšlenka mě napadne. Jsem ale schopen ovlivnit dvě zásadní věci, které na mou mysl působí. Jednak je důležité si uvědomit, jak se myšlenky v mé mysli rodí. Co způsobuje mé negativní myšlenky a s nimi související strach a stres? Myšlenky do své mysli posíláme skrze naše základní smysly a ty berou informace z prostředí, ve kterém se nacházíme. Já sice nejsem schopen ovlivnit, co vše moje smysly v prostředí zaregistrují, jsem ale schopen vědomě ovlivnit, v jakém prostředí se pravidelně nacházím. A to má zásadní vliv na jakýkoliv úspěch v našem životě. O prostředí jsem už mluvil mnohokrát, hlavně v tom smyslu, když chci změnit určité své návyky nebo dosáhnout nějakého cíle. Neměli bychom ale na prostředí zapomínat ani v tuto náročnou dobu. Vyhněte se tedy neustálému čtení těch negativních zpráv, diskusí na různých fórech, jak je vše hrozné a nespravedlivé. Věřte, že vám to nic smysluplného do života nepřinese a žádné důležité informace vám neutečou. Zkuste se raději místo toho zaměřit na nějaké pozitivní prostředí, díky kterému se můžete třeba něco nového naučit. 

Samozřejmě že těžko v naší společnosti ovlivníme změnu našeho prostředí ze sta procent. To bychom se museli zavřít někam do kláštera. Těžko se lze v informační době vyhnout negativním informacím, a tím i prostředí a myšlenkám, které se mi zrodí v mysli. Jsem ale schopen ovlivnit – a tím se dostáváme k druhé zásadní věci –, kterou myšlenku si ve své mysli zachovám a nechám se jí ovlivnit natolik, abych se podle ní začal i chovat. Největší problém v negativních myšlenkách vidím v tom, že když si je pustím do své mysli a nechám se jimi ovlivňovat, přinesou s sebou jen další a další negativní úvahy. 

Příklad může být jednoduchý – dejme třeba tomu, že jste podnikatel a máte malou restauraci někde v centru města a k tomu například pět zaměstnanců. To je pět lidí, za které máte zodpovědnost, a možná pět rodin, které jsou závislé na vašem rozhodnutí a příjmu, co si u vás vydělají. Těchto pět rodin je tedy závislých na tom, jak začnete reagovat. A máte dvě možnosti. Buď propadnete strachu a depresi a začnou se vám v mysli kumulovat myšlenky typu: „Tak a je to tady, už zase zavřeno, žádní zákazníci, žádné tržby, rezervy jsem vyčerpal na jaře, nikdo neví, jak dlouho to bude trvat, kde vezmu peníze na nájem, jak zaplatím zaměstnance, co když se sám nakazím, jak splatím půjčky na vybavení, jak uživím sám sebe, svou rodinu, co budu dělat?“ Podobný sled otázek vás tak možná dovede k závěru – a tím i k jednání –, že jste v situaci, která nemá východisko. A tím dostáváte sami sebe pod zbytečný stres a tlak, který vám jen brání najít racionální řešení, protože pod vlivem stresu a strachu můžeme reagovat racionálně jen velmi těžko. 

Zkrátka a dobře jakékoliv rozhodnutí, jakékoliv přemýšlení ovlivněné strachem a stresem nám nepřinesou žádné pozitivní výsledky. Je důležité umět si zachovat chladnou hlavu. A v další epizodě mého podcastu bych se s vámi rád podíval na ten nejzásadnější zákon, který platí na celé zemi a jehož uvědomění i mně pomáhá jednat s čistou hlavou ve stresových situacích. Pokud vás to zajímá, těšte se na další díl. A určitě mi můžete napsat, jak zvládáte současnou dobu vy, zda máte nějaký tip, jak zůstat pozitivní i v této negativní době. Psát mi můžete třeba na můj mail [email protected] nebo klidně jen komentář zde na náš web a facebook businessleaders.cz, kde můžete klidně podcast i sdílet, nebo se stát pravidelným posluchačem. Díky moc a přeji vám všem úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder