Základní kámen dlouhodobého úspěchu aneb Jak dosahovat cílů a nevyhořet

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Když se začnete zajímat o osobní rozvoj a různé návody, díky kterým se máte stát úspěšnými, většinou narazíte na myšlenky typu, že základem úspěchu je správné stanovení cíle. Já si dovolím s tím nesouhlasit a zopakuji jednu ze svých myšlenek z minulých podcastů. Tam jsem říkal, že cíle nejsou důležité, a dovolím si to tvrdit stále a stát si za tím. Samozřejmě je ale zapotřebí tuhle myšlenku dál rozvinout a doplnit. 

  Cíle jsou samozřejmě v našem životě důležité. Bez cílů nejsou výsledky a bez výsledků není úspěch. Mírou našeho úspěchu by ale nemělo být, jaké cíle jsme schopni sami sobě stanovit, ale jakých výsledků jsme schopni dosáhnout. Občas mám totiž pocit, že spousta lidí okolo mě hodně mluví o tom, jaké mají cíle. Mluví o ambiciózních cílech, aby se sami cítili úspěšní, a možná hlavně aby byli ve svém okolí vnímáni jako úspěšní lidé. 

  Chápu, že tato taktika může u někoho fungovat, že je to vlastně jakýsi styl motivace sebe sama – zaměřit se na své cíle a jejich vizualizaci, což mě potom žene za jejich plněním. Co když se ale stane, že jsem si stanovil cíle až příliš ambiciózní? A očekávaný růst, nebo alespoň malé přiblížení k vysněnému cíli, se stále nedostavily? Pořád dřu jako mezek, a přesto nevidím ani zárodek zasloužených plodů své práce. V takovém případě je velmi náročné zůstat stále motivovaný, zapálený a vysoce angažovaný pro splnění cíle. To je jeden z problémů, který vnímáme jako překážku našeho úspěchu, pokud jsme v případě posuzování svého vlastního úspěchu zaměřeni pouze na cíle. A jako další problém vidím „cílové feťáctví“. Tuto teorii jsem si oblíbil po přednášce Mariana Jelínka. Když se totiž zaměříte jen na plnění cílů, tak co se stane, až daný cíl splníte? Vytyčíte si další cíl? A potom zase další a další? A kde to bude mít konec? Nic nemůže růst donekonečna, a pokud se budete odměňovat jen za splněné cíle, jednoho dne prostě už nebude za co se odměnit. 

Samozřejmě že i já si stanovuji ve svém životě nějaké cíle, a při tom jsem si oblíbil známou metodu SMART. Věřím, že jste o ní už slyšeli – každé písmeno ze slova SMART představuje jeden z pěti základních bodů, na které bychom neměli zapomínat při stanovování našich cílů. Tomu se ale můžeme věnovat zase jindy. Teď bych se chtěl vrátit k tomu, proč si myslím, že cíle nejsou důležité. Já jsem se naučil vnímat cíle pouze jako konkrétní body, které mi jednak pomáhají dosahovat výsledků, ale především mi pomáhají růst. Samotnou radost, nebo možná řekněme nějaký pocit naplnění, pak ale neprožívám z dosahování cílů samotných, ale vlastně už ze samotného růstu.

 Zkrátka a dobře mám radost, když vidím, že se sám v něčem zlepšuji, nebo když zjišťuji, že se nějaký projekt, na kterém pracuji, posouvá tím správným směrem, a vnímám, že jdu správnou cestou. Samozřejmě že mám na své cestě vytyčené nějaké cíle, ty ale neslouží jako motivační body nebo záminky k oslavě. Já je vnímám spíš jako momenty, kdy se můžu zastavit a zhodnotit dosavadní růst, co se mi během cesty podařilo a co ne, zda jsem na něco nezapomněl a něco nepřehlédl. Potom, když zhodnotím svou dosavadní cestu nebo vývoj růstu, tak se můžu rozhodnout: Je kam se posouvat? Jaká bude další meta? Kam mohu sám sebe posunout? Je na trhu ještě prostor pro růst firmy nebo mého nápadu? A pokud si na některou z podobných otázek odpovím ano, tak přichází čas se zamyslet, jakým směrem se chci dál vydat a co to bude obnášet, jaké budou další kroky mého růstu, co se budu muset naučit, abych se mohl dále posunout. A také kolik nových lidí budu muset najmout do firmy, abychom mohli znovu dál růst. 

Rozumíte už, co tím chci říct? Při měření úspěchu se nesoustředím a cíle, ale na samotný růst. A ten důvod je jednoduchý. S cíli můžete vždy dojít do nějakého bodu, kde bude možnost dalšího rozvoje příliš náročná, možná i nemožná. Ale v případě růstu sebe sama? Když se zaměřím pouze na rozvoj sebe sama, svých dovedností a kompetencí, tak v dnešním světě jsou možnosti prakticky neomezené. Vždycky je příležitost najít nějaký obor, ve kterém se chci začít zlepšovat. Tím, že se zaměřím ve svém uvažování více na růst než na cíle, si vlastně otevírám dveře k neomezené motivaci. Jde jen o tom mít rozvinutou všímavost a dokázat si všimnout i sám na sobě, že jsem se v něčem zlepšil.

Opět se teď vrátím k mému příběhu z doby, kdy jsem se snažil zhubnout. Dělám to nerad, ale dobře se mi na tom daný příklad ilustruje. Pamatuji si totiž ten zásadní rozdíl. Ve chvíli, kdy jsem si stanovil jen cíle typu „zhubnu 10 kg“ a fixoval se svým myšlením jenom na ně, bylo pro mě prakticky nemožné dosáhnout úspěchu. Když jsem změnil své myšlení a začal se soustředit na to, v čem se zlepšuji, tak jsem těch úspěchů dosahoval snáze, rychle a docela hravě. A nebylo to o tom, že bych se nevážil, naopak, vážil jsem se pravidelně a sledoval vývoj. Prožíval jsem ale radost například z toho, že jsem byl schopen vyšlapat na kole kopec, kam jsem před dvěma týdny musel kolo vytlačit, nebo když jsem dokázal odmítnout nezdravé jídlo, když jsem se naučil lepší techniku plavání atd. Prostě a jednoduše, prožíval radost vždy, když jsem cítil sám na sobě nějaké zlepšení, když jsem zjistil, že pociťuju nějaký vývoj a růst. 

Růstové myšlení je podle mě o tom, že dokážeme mít svou mysl nastavenou na procesy, které používáme na cestě k cíli. Pocit štěstí ale nezažíváme jen ze splněných cílů, ale především ze zlepšení jednotlivých průvodních procesů. Věřím, že zaměření na růst a rozvoj růstového myšlení je základním kamenem dlouhodobého úspěchu. V dnešní době totiž není zase tak složité dosáhnout jednoho mimořádného cíle nebo úspěchu, vzácné je dosahovat cílů dlouhodobě a neustále udržovat svůj úspěch.  

Fixace jen na cíle vede často k vyhoření. Tam ale může vést i fixace jen na růst – pokud si každý růst dopředu nerozmyslíme a uvědomíme si, jaký typ růstu máme očekávat a co vše bude obnášet. Tomuhle tématu bych se chtěl ale věnovat zase příště.

Pokud vás podcast zajímá a jste pravidelnými posluchači, budu se těšit zase zítra, a vy, kdo posloucháte Myšlením na vrchol zpětně, můžete rovnou přepnout na další epizodu. Každou epizodu najdete zde na našem webu, můžete mi zde klidně napsat i své případné komentáře nebo se podělit o svůj názor. A jestli si myslíte, že by někomu ve vašem okolí mohly mé podcasty pomáhat k růstu, můžete je klidně sdílet na vašich sociálních sítích a udělat společně se mnou někomu úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder