Soutěž a mých pět důvodů, proč vím, že Edoo funguje

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Věřím, že pravidelní posluchači Myšlením na vrchol, kteří každý den pracují sami na sobě a rádi se vzdělávají a zlepšují, se na dnešní epizodu moc těšili. Těm, kdo nechápou, proč by se měli těšit zrovna na tuhle epizodu, doporučuji přepnout v podcastové aplikaci na předchozí epizodu. Tam jsem totiž vyprávěl příběh manželů, kteří vymysleli unikátní metodu výuky cizích jazyků Edoo, a mimo jiné jsem vám také slíbil soutěž o čtvrtletní kurz angličtiny právě s Edoo, který jsem od manželů Šustáčkových získal. Jestli na někoho z vás bude působit tato epizoda až příliš komerčně, nebo jako placená reklama, tak to chápu a netajím se tím, naopak jsem hrdý na to, že právě Edoo je jedním z partnerů firstclassu a občas u nás inzeruje. Nicméně jsem osobně Edoo metodu vyzkoušel a věřím, že bude přínosem pro každého, kdo chce pracovat na své angličtině, ať je na jakékoli úrovni. Navíc si myslím, že když má někdo někde někomu dělat reklamu, ať už jakoukoli formou, tak by měla co nejvíc korespondovat s cílovou skupinou, a to si myslím, že je tady splněno. A jak jsem říkal: Z osobní zkušeností vím, že Edoo s angličtinou opravdu pomůže. Bavil jsem se dokonce o tom už s několika přáteli, vlastně jakmile se někdo zmíní, že se učí anglicky, hned doporučuji Edoo. Setkal jsem se tak i s otázkami nebo pochybnostmi mých přátel, kteří nevěřili tomu, že výuka po telefonu může fungovat, nebo nechápali, jak by to mohlo fungovat. A proto dřív, než se dostanu k soutěži a nechám vás zasoutěžit si o kurz, tak bych vám rád řekl pět mých důvodů, proč vím, že Edoo funguje.

Prvním důvodem je samozřejmě pravidelnost. Ne nadarmo se říká, že trénink dělá mistra a že čím častěji trénuješ, tím rychleji a více se zlepšuješ. A někdy stačí opravdu krátký a intenzivní trénink, a to v tomto případě rozhodně platí. Každý všední den vám totiž v předem stanovenou dobu zazvoní telefon a ozve se váš lektor. Vy sami si určíte, ve kterých časových blocích mají lektoři volat. Pokud vás nezastihnou během prvního bloku, volají v ten druhý. A volají třikrát, takže nějaké výmluvy, že nestíháte nebo nemůžete, nepřipadají v úvahu. Většinou víte, v kolik jezdíte do práce a v kolik z práce. Navíc hovor zabere maximálně pět až sedm minut. Takže opět nejde o nic, na co si nedokážete udělat čas. Po ukončení hovoru navíc přijde hned SMS a odkaz na cvičné testy, které můžete, ale nemusíte dělat. A je to opravdu dobře vymyšlené, protože každý den máte nějaké nové slovíčko nebo téma na procvičení. Pro mě se to vyplňovaní testu stalo jakousi „toaletní rutinou“. No přiznejme si, kolik z nás jde na záchod bez telefonu? Pro mě se z něj stala vlastně studijní místnost.

Potom je tu intenzita tréninku, což je ten druhý bod, proč Edoo funguje. Intenzita se skrývá hlavně v samotném telefonu. Najednou totiž zjistíte, že ruce a nohy jsou vám při konverzaci na nic, že nemůžete používat gesta. Pomůžete si jedině mluvením a naučíte se jedině mluvením. Ani začátečníci se ale nemusejí vůbec bát, ze začátku volají čeští lektoři, takže když jste hodně v nesnázích, pomůžou vám, pokročilejším volají rodilí mluvčí. Navíc po telefonu zní hlas trochu jinak, každý má jiný přízvuk, což vlastně tu intenzitu ještě víc umocňuje. Já jsem si třeba nechával většinou volat během cestě autem z práce nebo do práce a zdálo se mi skvělé, že jsem předem neznal téma, o jakém se budeme bavit. A po zavěšení telefonu jsem ještě celou cestu domů přemýšlel, co jsem mohl říct lépe nebo jinak.

Další důvod spočívá v náročnosti metody. Ne nadarmo se říká „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“. A komunikace po telefonu v cizím jazyce je jedna z nejnáročnějších vůbec. Nemůžete si pomoci gesty, musíte reagovat hned a rychle, nemáte nikoho, kdo by vám pomohl, prostě v tom jste sami. Pomůže to vlastně zbavit se strachu někde samostatně mluvit v angličtině, a najednou zjistíte, že je úplně jedno, když při mluvení uděláte nějakou chybu. Sám jsem byl překvapený, jak jsem byl po velmi krátké době ochoten s někým mluvit v cizím jazyce, i když jsem věděl, že udělám nějaké chyby.

Co jsem určitě ocenil, byla propracovanost a promyšlenost celé Edoo metody. Lektoři vám podsouvají nová slovíčka, když zjistíte, že nějakému nerozumíte, po ukončení hovoru vám přijde v SMS, a i když příště mluvíte s jiným lektorem, tak on v systému vidí, jaká slovíčka vám dělala problém, takže vám je znovu podsouvá, a tím se je opakujete. Je vidět, že je to opravdu promyšlené a že jde o velmi systematické učení.

Poslední důvod je, že je to prostě metoda pro každého. Telefon má dnes každý, nemusíte nikam chodit, je jedno, kolik je vám let, v jaké zemi žijete, kde pracujete. Jirka Šustáček mi vyprávěl, že jejich nejstaršímu žákovi bylo 95 let. Chápete to? Vtipné ale bylo, že on už anglicky uměl, chtěl si jen každý den popovídat, aby udržoval mozek v kondici a nezakrněl. V Edoo tomuto žákovi říkali Jiříček a každý lektor měl prý radost, když lekce s Jiříčkem vyšla zrovna na něj. Takže vlastně v Edoo neexistuje žádná výmluva, stačí jen chtít a začít. A jestli i vy jste jedni z těch, kdo se cítí jako nenaučitelní žáci anglického jazyka, zkuste Edoo.

Teď pojďme ke slibované soutěži. Moji pravidelní posluchači, kteří mě už znají, vědí, že jsem zastáncem pravidla, že nejde získat něco za nic. Proto pokud byste si chtěli o kurz Edoo zasoutěžit, budete muset vyvinout nějakou aktivitu. Je to ale jednoduché. Stačí jít na náš facebook, najít příspěvek s tímto podcastem, napsat do komentáře, proč byste se chtěli zlepšit v angličtině, potom dát like na facebookovém profilu edoo smart education, a pak už jen čekat, koho vylosuju mezi komentáři. Soutěž poběží celý týden od 17. do 24. září, takže ti, kdo poslouchají zpětně s malým zpožděním, se mohou také zapojit. 

Čtvrtletní kurz stojí něco okolo pěti a půl tisíce korun, takže si myslím, že získat ho jako výhru je velmi výhodné a že vám to může stát za malou námahu. Takže až zaparkujete auto, nebo až skončíte v posilovně, zkrátka a dobře až ukončíte aktivitu, u které běžně podcasty posloucháte, jděte k nám na facebookový profil a můžete si zasoutěžit. No a pokud byste přece je nevyhráli, na webu edoo.eu se můžete registrovat a vyzkoušet si týden kurzu zdarma. Budu držet palce, ať se štěstí obrátí na toho, komu to nejvíce pomůže, a budu doufat, že nejen jemu tahle soutěž udělá úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder