Roman Hassmann a jeho přednáška Jak se vyrovnat s odmítnutím

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Každý z nás má určitě nějaký vzor v podobě úspěšného podnikatele nebo obchodníka. Někoho, koho obdivuje, komu by se chtěl podobat, jehož výsledků by chtěl také dosáhnout. Pro mnohé návštěvníky konference Tajemství obchodu v roce 2018 je takovým člověkem jeden z řečníků, Roman Hassmann.

V dnešní době je to známý mentor, školitel a majitel několika prosperujících firem. Navíc je to první zástupce České a Slovenské republiky, který se dostal do evropského vedení společnosti Amway. Přitom to celé mohlo dopadnout úplně jinak.

Dnes Vám přinášíme nejen článek inspirovaný přednáškou Romana Hassmanna, ale zcela mimořádně i celou přednášku z této konference, kterou Lukáš vystřihl pro své posluchače podcastu Myšlením na vrchol

Roman Hassmann začínal po revoluci v roce 1990 s velmi omezenými prostředky. Vydal se do Spojených států amerických a chtěl něco dokázat. Prošel několika více či méně úspěšnými pozicemi, ale stále to nebylo to pravé. Zlomovým se mu stal rok 1993, kdy ho kontaktovala právě firma Amway a nabídla mu možnost začít podnikat sám za sebe. Sám k tomu na konferenci řekl: „V životě jsem nic moc nedokázal, dokud mi nenabídli byznys.“

Bez vzdělání nemáte šanci uspět

Hassmann se brzy nato vrátil zpět do Česka a začal pracovat na své budoucnosti. Úspěch ale nepřišel sám od sebe. Jaké je jeho tajemství? Co dělá z dobrých podnikatelů ty nejlepší? Leccos napoví to, že Romanovým životní mottem je „neustálý růst“. On sám to vysvětluje takto: „Když chci růst, tak se musím neustále zlepšovat.“ Jedině s touto filozofií totiž lze být dlouhodobě úspěšný a udržet si náskok před ostatními.

Všechny svoje zásluhy připisuje tento selfmademan jednoznačně tomu, že se neustále učil a pracoval sám na sobě: „Všechno záleží na mém vzdělání. Pokud jsem dobře vzdělaný, sám si rozhoduju o tom, jak se postavím k nějakému problému.“  A to je ten přístup, který odděluje dobré od nejlepších. Je to neustálé zvyšování vlastní kvalifikace a zlepšování vlastních dovedností. Logickým výsledkem bude vyšší schopnost přizpůsobit se situaci na trhu a předběhnout konkurenty.

Obrovská výhoda je, pokud má zaměstnavatel vlastní vzdělávací systém uvnitř společnosti. Pak neváhejte a využijte všech možností, které firma poskytuje. Jestliže žádný nemá, nevěšte hlavu. V dnešní době existuje spousta zdrojů informací, které můžete využít, stačí, když začnete hledat na internetu. Hodně tipů najdete například i zde na našem webu.

Přednáška Romana Hassmanna nás inspirovala k sepsání čtyř tipů, jak na sobě zapracovat:

Najděte si správné zdroje

Prozkoumejte všechny dostupné možnosti vzdělávání – poptejte se u zaměstnavatele, u mentora, u známých, u kolegů, nebo v podnikatelské skupině na sociálních sítích. Lidé se s vámi rádi podělí o své zkušenosti, stačí jen překonat vlastní ostych a zeptat se.

Připravte si novou zásobu znalostí

Nenechávejte nic náhodě a pečlivě si zapište všechny odkazy a tipy, které jste v předchozím kroku vypátrali. Udělejte si seznam, ze kterého můžete do budoucna čerpat a do kterého si budete průběžně dopisovat další položky. V přípravě vám může pomoci třeba náš plánovací diář.

Určete si pevné datum

Je velmi důležité, abyste se vzdělávali průběžně. Roman Hassmann doporučuje přečíst si každý měsíc přečíst jednu knihu a poslechnout si jednu přednášku. Pokud je to možné, zajděte také na jeden seminář nebo školení, nebo si domluvte schůzku s mentorem či osobním koučem.

Najděte si pár dnů v měsíci, kdy se budete věnovat pouze vzdělávání a ničemu jinému. Tohle je klíčový okamžik, který rozhoduje o vašem úspěchu do budoucna, nepodceňte to.

Vytrvejte v tom

Vzdělávání je běh na dlouhou trať. Nestačí si něco občas nastudovat, musíte se tomu věnovat pravidelně. Často se vám stane, že se objeví zdánlivě důležitější činnost a vy budete mít tendenci třeba naplánovanou četbu knihy posunout. Nedělejte to. Je to vaše investice do sebe sama, která se vám tisíckrát vrátí.

My v Business Leaders jsme si dominantní role vzdělávání dobře vědomi. Ostatně, byl to také jeden z důvodů, proč jsme zorganizovali první ročník konference Tajemství obchodu. A tím to u nás rozhodně nekončí – momentálně jsou v plném proudu přípravy na další ročník, u kterého byste rozhodně neměli chybět.

Je nesmírně důležité, abyste neustále přijímali nové impulzy z okolí a učili se od těch nejschopnějších. Pomůže vám to čelit překážkám ve vaší každodenní práci a lépe na ně reagovat. Nezapomínejte, co k tomu říká právě Roman Hassmann: „Když chceš být bohatý, uč se od bohatých lidí. Neposlouchej chudé, nebo dopadneš jako oni.“ My říkáme: Začněte na sobě pracovat hned teď, není na co čekat.