Příběh manželů, kteří objevili revoluční nápad v běžném oboru

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Spousta lidí by ráda rozjela své vlastní podnikání. Líbí se jim představa budování vlastní společnosti, možnost svobodného rozhodování, vytváření nových hodnot, a samozřejmě také velmi často vyššího životního standardu, který je s úspěšným podnikáním často spojen. Spoustě těchto lidí nechybí ani nadšení a pracovitost. Někdy jim možná chybí odvaha pustit se do vlastního projektu, nejčastěji jim ale chybí ten správný podnikatelský nápad. Mnoho lidí má pocit, že aby rozjeli úspěšné podnikání, musejí přijít s nějakým revolučním podnikatelským nápadem, objevit díru na trhu nebo vymyslet něco zcela mimořádného. Tito lidé tolik přemýšlejí nad tím, v čem by začali podnikat, CO by mohli dělat a JAK, že často zapomenou na to úplně nejpodstatnější. Zapomenou na to, že v zásadě není ani tak důležité, co děláte, ale především PROČ to děláte, a úplně nejdůležitější je hlavně začít a nečekat pasivně na úspěch.

Představa o tom, že musíte přijít s nějakým revolučním nápadem, abyste dosáhli úspěchu, je často velmi mylná. Můžete začít podnikat v jakémkoli oboru, který je blízký vaší osobnosti, který vás baví a naplňuje. Ten revoluční nápad se může dostavit až časem, a často vás k této revoluci dovedou až vaši zákazníci. Stejně tak tomu bylo například u manželů Šustáčkových. O jejich unikátní a patentované výuce cizího jazyka po telefonu už tady mnozí z vás slyšeli. Mluvil jsem o ní v jednom z prvních podcastů, protože i mně jejich metoda výuky jazyk po telefonu konečně pomohla ke zlepšení jazykových schopností v angličtině. I když musím zároveň uznat, že to stále není ideální. Angličtinu nepoužívám denně, a víte, jak to je nejen s jazyky. Jakmile něco neustále nepoužíváte, nebo s něčím často nepracujete, snadno můžete ztratit schopnost danou věc ovládat. A to platí vlastně u všeho, samozřejmě ale jakmile jste to jednou uměli, tak se to potom snadněji naučíte znovu, nebo si to připomenete. 

A právě manželé z Hradce Králové přišli s podnikatelským nápadem, který úplně geniálně kombinuje tyhle dvě skutečnosti. Díky jejich unikátní výuce angličtiny, kterou pojmenovali Edoo, můžete každý den komunikovat v angličtině, i když to potřebujete k životu, a u toho se každý den zlepšoval, trénovat, učit se a být lepší. 

Jak jsem říkal, pravidelní posluchači už o Edoo slyšeli, mluvil jsem o této metodě v 69. epizodě mého podcastu. Dnes bych se chtěl spíš s vámi podělit o to, jak manželé Šustáčkovi k této metodě přišli, jak ji objevili, abych vám ukázal, jak snadné může být objevit inovaci v naprosto běžném oboru, jakým výuka cizích jazyků bezpochyby je.

Manželé z Hradce Králové měli původně běžnou jazykovku, jednu z největších v regionu, a za klienty velké firmy – automobilku TPCA nebo ČEZ. Jenže také měli jednu bezradnou žákyni. „Ta paní, která brala lekce ve firmě, říkala, že angličtinu nezvládá, že je ze skupinové výuky vystresovaná, že se před ostatními bojí udělat chybu. Ale německy se prý naučila tak, že v kanceláři MUSELA zvedat telefony a německým volajícím MUSELA odpovídat. ,Nemohli byste mi volat v angličtině?‘ zněl její dotaz, nad kterým jsme kroutili hlavou,“ vzpomíná Jiří, který tehdy považoval výuku po telefonu za nesmysl. Po Skypu snad, říkal si, tam se žák a lektor alespoň vidí. Ale naslepo?

Jenže… Byla to zaměstnankyně významného klienta a naléhala. Proto Šustáčkovi vyhověli.

Ta klientka dál chodila na skupinovou výuku ve firmě, ale po cestě z práce jí ještě zavolal do auta lektor a každý den s ní pár minut mluvil. Petra i Jiří Šustáčkovi měli s výukou jazyka mnohaleté zkušenosti, a když viděli, jak se jejich klienta najednou zlepšila, jak získala v jazyce sebevědomí a jak byla najednou aktivní, totálně jim to vyrazilo dech. A v tu chvíli jim to došlo: To ty telefonáty za to mohly. A unikátní podnikatelský nápad byl na světě! A přitom stačilo tak málo – jen být všímavý, naslouchat svým zákazníkům a umět pracovat se zpětnou vazbou.

Čekala je ale poměrně dlouhá doba, než tento nápad zrealizovali, a přivedli tak unikátní metodu výuky na český trh. Zjistili dokonce, že to je tak unikátní metoda výuky cizího jazyka, že ji dosud nikdo na celém světě nezavedl. Rozhodli se proto, že dříve, než půjdou s kůží na trh, musejí vše připravit a vyladit ke své naprosté spokojenosti. Celý vývoj probíhal v utajení, drželi svůj nápad pod pokličkou, chtěli být první a měli obavy, zda je někdo nepředběhne. Dnes mají na svou metodu dokonce zapsaný i patent. Přesto, že se zdála na první pohled tato inovace ve výuce jazyka velmi jednoduchá a manželé Šustáčkovi si mysleli, že vše zvládnou připravit do čtvrt roku, tak precizovali celý systém déle než dva roky. Stavěli celý vzdělávací on-line systém. Budovali callcentrum s flexibilními lektory, schopnými po pár větách rozpoznat jazykovou úroveň volaného žáka, okamžitě mu přizpůsobit mluvu, a hlavně ho zlepšovat tempem, které bude „tak akorát“ – ani ne příliš pomalé, tedy nudné, ani ne příliš rychlé, tedy frustrující. 

S Petrou Šustáčkovou jsem si volal tento týden zajímal se o to, co je v Edoo nového. Ptám se zcela automaticky, jak se jim daří v této obtížné době covidu, a Petra usměvavým hlasem odpovídá: „Lukáši, nás se ta karanténa přece tolik netýká, naši klienti nikam nechodí, na telefonu je zastihneme kdykoli a kdekoli.“ Načež jsem Petře odpověděl: „To máte vlastně pravdu a já si to samozřejmě uvědomuji. Ptám se už tak trochu automaticky. Spíš mě napadlo, jestli máte ještě vůbec volné kapacity pro nové žáky. Spousta lidí je teď doma, nemohou chodit nikam na výuku, tak to jste pro ně nejlepší volbou, jak se dále zdokonalovat v angličtině a neusnout na vavřínech.“ 

 Abych vám řekl pravdu, tak důvod mého hovoru byl ale trošku jiný. Potkal jsem se v poslední době s pár posluchači osobně a udělala mi obrovskou radost zpětná vazba na podcasty. Překvapilo mě, jací lidé mě poslouchají a co vše jim to dává. Jedna z posluchaček zmínila právě i jednou starou epizodu, kde jsem mluvil o Edoo, a moc poděkovala, že to vyzkoušela, a konstatovala, že je to úplně super. Abyste neřekli že tady Petře a Jiřímu jen dělám reklamu a vy z toho nic nemáte, tak jsem se dohodl s Petrou, že mi daruje čtvrtletní kurz angličtiny do soutěže pro některého z mých posluchačů. A to byl hlavní důvod mého hovoru a já mám radost, že mi Petra takový voucher darovala. Takže jestli byste si chtěli vyzkoušet angličtinu po telefonu úplně zdarma, připravuji pro vás soutěž. A tady budou mít malou výhodu ti posluchači, kteří mají můj odběr podcastu ve své aplikaci a poslouchají pravidelně, protože to, jakým způsobem můžete kurz výuky angličtiny Edoo získat, vám řeknu až zítra, v další epizodě podcastu Myšlením na vrchol. Nemusíte se ale bát, protože soutěž poběží celý týden, takže i ti, kdo poslouchají s jen malým zpožděním, mají šanci vyhrát. Takže zítra si nezapomeňte pustit Myšlením na vrchol, snad vám i další epizoda pomůže vytvořit úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder