Klíčová zásada k dosahování pozitivních výsledků

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes


Občas, když se projdu po městě nebo projedu veřejnou dopravou a zaměřuji se na lidi v mém okolí, vědomě naslouchám jejich rozhovorům a komentářům na různá témata a je mi z toho občas smutno. A člověk vlastně ani nemusí chodit na ulici, někdy se stačí jen podívat na různé komentáře na sociálních sítích. Říkal jsem si: Čím to je, že mají lidé neustále potřebu něco komentovat, a hlavně si neustále stěžovat? Kde se v naší společnosti berou tito negativní lidé? Jak se to stane, že jsou z nás ti, kteří vidí všechno černě, v těch nejhorších scénářích a nejsou ochotni věřit tomu, že někdo může být i v dnešní společnosti poctivý, nebo že něco může dopadnout dobře? 

Spousta mých přátel nebo kolegů o mně říká, že jsem až příliš pozitivní. Nedávno se mě kamarád zeptal: „Kde se v tobě pořád bere ten pozitivní smysl pro věc? To už snad ani není normální. To se tak prostě musí někdo narodit”. V tu chvíli mi došla jedna věc, a to že nikdo z nás se nerodí jako pozitivní nebo negativní bytost. Když se narodíme, jsme nepopsaný list papíru a jenom to prostředí, do kterého jsme se narodili, bude utvářet příběh, který bude psát naše životy. Jenom to prostředí, ve kterém vyrůstáme, formuje naší osobnost a rozhoduje o tom, jací lidé se z nás časem stávají.

Samozřejmě to ale neznamená, že pokud někdo z nás vyrůstal v silně negativním prostředí, tak je předurčen k negativnímu myšlení. Realita je taková, že každý den a každou sekundu našeho života vzniká v našem těle 180 000 nových buněk. A tyto buňky tvoří naše tělo a tvoří naši mysl. Každý z nás jsme pochodující energetické pole. A každá nová buňka, vzniká teď, a teď… a teď a teď znovu. Prostě každou vteřinu přebírá každá tato buňka informaci z toho energetického pole, v jakém se nachází. 

Pokud je tedy někdo z nás dlouhodobě vystaven negativnímu prostředí, utváří se podle toho i jeho osobnost, protože všechny nové buňky, které vzniknou v tomto negativním prostředí, z něj následně přebírají negativní informaci. A tyto negativní informace a negativní buňky našeho těla mají vliv na utváření našeho myšlení. 

Na začátku tohoto podcastu jsem říkal, jak mi je smutno, když čtu, vidím a slyším obrovskou vlnu nenávisti, zloby, závisti, žárlivosti a podobných špatných emocí, které jsou každý den okolo nás. A když si dám tento holý fakt do kontextu s tím, že se každý den mění naše buňky, tak už je mi jasné, proč tomu tak je. Proč je okolo nás tolik negativních lidí.  

Tím, jak se obnovují buňky v našem těle, tak tím každý z nás získává příležitost změnit i sebe sama. Kolik z nás je ale schopno tuto příležitost opravdu využít?

Zkuste se nad tím schválně zamyslet a zaměřte se na témata a typy zpráv, kterým jsme každý z nás vystaveni každý den. Mainstreamová média tvoří takový ten hlavní tok informací, který proudí v našem prostředí a více než 85 % těchto informací má nějaký negativní nádech nebo negativní náboj. Nemůžeme se potom divit, že je v naší společnosti tolik negativních lidí, když tu máme tak negativní prostředí. V posledních několika měsících byl tento fakt ještě umocněn karanténními opatřeními, kvůli kterým většina lidí zůstala sedět doma ve strachu z nemoci a jen dále konzumovali ty další špatné zprávy. 

Všechny pozitivní aktivity, jako je kino, divadlo, nebo třeba nějaký koncert, nebylo prakticky možné provozovat. Většina z nás neměla možnost navštívit žádné pozitivní prostředí. Většinu času jsme byli vystavení tomu špatnému, negativnímu. A teď slyšíme, že v období nejdrsnějších restrikcí narůstaly případy domácího násilí, rodinných hádek, ale dnes už vlastně i demonstrací a dalších negativních reakcí celé společnosti.

 No a čemu se divíme? Každý z nás se stává produktem toho, co si myslí. V negativním prostředí vyrůstají negativní myšlenky a ty nikdy nebudou schopny pozitivních výsledků. Pokud chci změnit moje špatné výsledky, musím se nejprve zaměřit na prostředí, kterému vystavuji sám sebe a svou mysl. Jen to je cesta k transformaci negativního myšlení na to pozitivní. Mohu se sebevíce snažit potlačovat své špatné myšlenky, dokud se ale nepřestanu sám a dobrovolně vystavovat špatnému prostředí, tak to bude vždycky jenom marný boj.

Proto když se mě můj kamarád zeptal, kde se ve mně pořád bere ten pozitivní přístup, řekl jsem mu: „Je to jednoduché, já si prostě vybírám informace, které chci vstřebávat.” A to si skutečně myslím, že je zásadní a zcela klíčové. Naštěstí dnes žijeme dnes v informační době. To má samozřejmě i svá negativa, ale každá mince má dvě strany a tou pozitivní stránkou věci na volném přístupu k informacím je, že si každý z nás může vybrat, jakým informacím bude věnovat svůj čas. Na každém z nás záleží, kým se stane, musí se proto jen sám rozhodnout a vědomě vytvářet takové prostředí, které podpoří jeho růst. Upřímně by mě opravdu zajímalo, jak by vypadala naše společnost, pokud by si každý z nás tuhle jednoduchou a základní věc uvědomoval. 

 A jak to vnímáte vy? Máte podobné pocity z naší společnosti? Vybíráte si to svoje růstové prostředí? Napište mi vaše zkušenosti, třeba zde na web nebo na naše sociální sítě. A jestli máte pocit, že by tenhle podcast mohl někomu pomoci změnit jeho prostředí, budu moc rád, když mu jej budete sdílet. Těším se na vaše zprávy, díky za odběr Myšlením na vrchol a mějte už dnes krásný a úspěšný den.

© Lukáš Eder