Jaký nástroj použít k efektivnímu plánování?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Mluvil jsem teď hodně o cílech, sebevědomí, a tom, jak bychom měli plánovat, abychom byli schopni dosahovat růstu. Disciplína a správné plánování jsou základními schopnostmi úspěšných. Každý z nás má nějaký svůj způsob, který mu pomáhá k plánování cílů a který mu funguje. A mě by teď zajímalo, jaký způsob používáte vy.

Máte třeba nějaký diář, do kterého si zapisujete své cíle, používáte nějakou aplikaci pro projektové řízení (známé je třeba Trelo nebo Asana), nebo nějaký to do list? Digitální, nebo psanou formu? Co vám více vyhovuje?

Já ve svém podcastu hodně mluvím o těch měkkých dovednostech, soft skills, protože si myslím že znalost těchto dovedností je klíčová k tomu, abychom se dokázali někam posunout, abychom dokázali začít v životě růst a abychom dosahovali nějakých mimořádných výsledků. Znalost těchto dovedností je důležitá, ale je nám k ničemu, dokud je nezačneme reálně používat a aplikovat v našem životě, a proto by mě zajímalo, jaký nástroj používáte vy, v čem vidíte jeho plusy a minusy, v čem vám tento nástroj pomáhá a jakých cílů se vám díky němu už podařilo v životě dosáhnout. Pravidelní posluchači mého podcastu už znají můj mail [email protected]. Na tento mail mi, prosím, posílejte vaše zkušenosti, fotografie diářů, odkazy na aplikace, prostě vše, co vás napadne a co používáte. Opravdu by mě totiž zajímalo, jaké nástroje vám fungují, a možná, že mě můžete inspirovat k nějakému dalšímu dílu Myšlením na vrchol, nebo se klidně můžeme potkat společně u nás ve studiu, pohovořit o vašem příběhu a představit váš způsob. 

I já s Petrem Casanovou a s dalšími kolegy ve First Class si uvědomujeme, jak je správné plánování klíčové pro dosahování úspěchu v našem životě. Mít nějaký nápad nebo cíl někde v hlavě, v naší mysli, to je samozřejmě skvělé. Ale v naší mysli máme tolik myšlenek a nápadů, že není možné neustále myslet na naše konkrétní cíle. Proto je důležité mít takové cíle někde napsané, proto je důležité se těmto cílům pravidelně věnovat, vyhodnocovat, v jaké fázi růstu se svým cílem zrovna jsem, zapisovat si myšlenky, které mě napadají během dne, a k nim se potom vracet. Každá myšlenka totiž přichází z nějakého důvodu. Ta myšlenka nám nepřišla na mysl jen tak pro nic za nic. Bylo by proto škoda o ni přijít. I proto jsme s Petrem asi před třemi roky přemýšleli, jak pomoci našim čtenářům k jejich efektivnímu plánování, a tehdy vznikl nápad vzít to nejlepší z různých nástrojů a dát je našim čtenářům k dispozici na jednom místě, a tak vznikl náš týdenní plánovací FC diář

 Jestli je někdo mezi mými posluchači, kdo už zná tento diář a aktivně jej používá, určitě budu rád, když mi napíšete nějakou zpětnou vazbu, jak jej používáte, v čem vám pomohl, ale samozřejmě i co přesně vám v tomto diáři chybělo. Jak jsem říkal, fantazii se meze nekladou, a jestli přidáte i nějaké fotografie vašeho osobního FC diáře, budu moc rád. 

Cílem našeho FC diáře bylo pomáhat našim čtenářům, aby byli každý den alespoň o jeden kousek lepším člověkem a kousek blíž svému cíli. Většinou si kupujeme diáře na konci roku a zapisujeme si do nich různé plány a cíle na ten další rok. My jsme si ale řekli, že je přece škoda čekat až na konec roku, vždyť začít plánovat mohu každý den, bez ohledu na to, jestli je září, nebo leden. Proto je FC diář nedatovaný a proto si vy sami vyplňujete datum, kdy začínáte s plánováním. Celý diář je pak rozdělen na třináct čtyřtýdenních bloků. Takže tak trochu netradičně neplánujete po měsíci, ale po pravidelných týdenních blocích. Zvolili jsme tenhle systém, protože si myslíme, že čtyřtýdenní horizont ještě není tak daleká budoucnost, abychom si ji nemohli detailně naplánovat, ale zároveň i vyhodnotit a nějaké plány přehodnotit nebo změnit. 

Každý den v tom našem diáři má potom dané tři hlavní úkoly, priority dne. Pro někoho je to možná málo, ale tři úkoly denně je více jak 1000 úkolů za rok, a mimo jiné vám tyto úkoly budou pomáhat držet se svého hodnotového žebříčku a soustředit se na to, co je pro vás opravdu důležité. A když se nějaký úkol nepovede nebo nejde něco podle plánu? Stačí obrátit list a jít zase dál, tam máte další výzvu. A jakmile daný úkol splníte, stačí udělat jenom fajfku, nakreslit smajlíka, připsat svůj pocit. Když někdy zase budete mít ten hloupý pocit, že se vám nedaří nebo že nejste v něčem dost dobří, stačí jen vzít do ruky FC diář a podívat se, co všem se vám povedlo.

  Petr Casanova pak přidal do diáře různé motivační příběhy, které vám budou pomáhat k vytrvalosti, a po každých třech měsících přidal ještě malý dotazník, který vám bude pomáhat zhodnotit, co se vám povedlo, v čem se chcete zlepšit, nebo co chcete změnit nebo přeplánovat. Když jsem s před třemi lety s Petrem na tom diáři pracoval, bylo naším cílem udělat univerzální nástroj, který bude pomáhat lidem vyhýbat se multitaskingu, bude je učit sebedisciplíně a správnému plánování, učili jsme uživatele pracovat s vděčností, prioritizací hodnot, zpětnou vazbou, vnitřním dialogem atd. 

Aby ani jeden den nepromarnili a aby ani jeden den nepřišli o žádnou myšlenku, která jim přijde na mysl. Těch diářů se prodalo několik tisíc kusů a jen doufám, že splnily svůj účel, náš společný cíl a pomohly někomu k úspěchu. 

Jak jsem říkal, pokud je mezi posluchači někdo, kdo ho používá, budu rád, když mi o tom pošlete zprávu, ale stejně tak, pokud je tu někdo, kdo používá jiný nástroj, například Doller, nebo diář od Cleverminds, i těch bylo prodáno tisíce kusů. A abyste neřekli, že od vás zase chci něco za nic, tak za to, že mi napíšete, mám pro vás malou odměnu. Každý z vás, kdo mi bude věnovat trochu svého času a pošle mi e-mail o tom, jak pracuje s plánováním a jaké používá nástroje, ode mě získá úplně zadarmo jeden náš plánovací FC diář. Na skladě jich už ale moc nemáme, takže tuto odměnu můžu nabídnout jen prvním deseti nejrychlejším.

Teď mají tedy výhodu ti z vás, kdo mají odběr mého podcastu v nějaké aplikaci a poslouchají každý den. Takže se neostýchejte napsat, e-mail znáte, zadání také, a já se budu moc těšit na vaše zprávy. A jestli posloucháte se zpožděním a říkáte si, že už je pozdě, tak já bych to na vašem místě nevzdával, třeba se štěstí obrátí i na vás. Jsem opravdu zvědavý, co používáte pro své plánování. A mimochodem – kreativitě se meze nekladou, takže pokud se vám nechce psát, klidně mi můžete natočit i krátké video, nechám to na vás. Tak díky moc a pro dnešek už mějte krásný a úspěšný den.

© Lukáš Eder