4 strategie Cala Newporta, které nám pomohou aplikovat hlubokou práci

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V posledních dvou podcastech jsem se věnoval efektivitě práce a dosahování výsledků v dnešní rychlé a moderní době. Mně osobně v tomto směru asi nejvíce pomohl princip a kniha Hluboká práce, o které si zkrátka a dobře myslím, že je tím klíčovým principem k úspěchu v 21. století. Důkazem toho jsou i příběhy nejrůznějších podnikatelů a úspěšných lidí, a to nejen v mém bezprostředním okolí. 

Když se podíváte například na Netflixu na dokument o Billu Gatesovi, tak i tam si můžete všimnout, že pokud se Bill rozhodne dosáhnout nějakého mimořádného výsledku, když si stanoví nějaký cíl, k jehož dosažení potřebuje získat velké množství informací nebo dovedností, je schopen zavřít se dobrovolně na nějakém opuštěném místě třeba na týden, totálně se odpojit od okolního světa, studovat knihy, které si s sebou vzal, aby získal co nejvíce informací za co nejkratší dobu. Patrně je mu jasné, že pokud by zůstal ve svém běžném denním režimu, tak by nedokázal do tématu zabřednout tak důkladně a získat dostatek informací. 

Podle knihy od Cala Newporta pak Bill Gates v tomto případě aplikuje tzv. mnišskou, v českém překladu asi lépe řečeno klášterní metodu hluboké práce. Je to tedy stav, kdy se zavřete na nějaké tiché odlehlé místo a věnujete svou pozornost a úsilí jen jediné činnosti, abyste získali třeba dostatek informací, ale také v sobě probudili maximální angažovanost a touhu dosáhnout vysněného cíle.

To je ovšem jen jedna ze čtyř základních strategií hluboké práce a přiznejme si, že asi ne každý je schopen si představit, že by se pravidelně zavíral na nějaké odlehlé místo, nebo se každý den absolutně odpojoval od okolního světa. I tak ale mohou být projekty nebo cíle, které budou tahovou strategii od nás občas vyžádat. Osobně si ale nedokážu představit, že bych ji aplikoval na denní bázi. Hluboká práce ale určitě není jen o tom, že jsme jako mniši někde zalezlí a jen tvrdě pracujeme. Tento styl práce vlastně ani sám o sobě není o tom, že pracujete tvrdě, nebo možná spíš náročně, ale především chytře. Proto jsou tu ještě další strategie, kterými se můžeme řídit a díky nim efektivně pracovat a dosahovat mimořádných výsledků. 

Další z těchto strategií podle Cala Newporta je potom tzv. dvourežimová strategie hluboké práce, kdy si naplánujete časové úseky, během kterých se chováte podobně jako mniši v klášteře. Jste absolutně odpojení od světa a věnujete se jen dané práci, a potom zase máte naplánovaný časový úsek, kdy jste otevření úplně všemu. V té době se necháváte dobrovolně rozptylovat a počítáte s tím, že nebude předvádět nějaké mimořádné výsledky. Tohle už je asi na každém, jak si to naplánuje. Někdo si možná naplánuje dny v týdnu, kdy bude jako mnich v klášteře, a jindy zase jako drbna na tržišti, kdy bude vše okolo sledovat, u toho něco dělat, ale ve výsledku toho moc nepředvede, ale aspoň něco udělá. Tak nějak si představuji mělkou práci alespoň já. Ve výsledku ale i ta drbna na tržišti něco udělá a může získat zajímavé informace, které potom může využít, když se rozhodne pro hlubokou práci. Určitě chápete, jak to myslím. Ta dvourežimová strategie je tedy o tom, že si vědomě naplánuji úseky hluboké a mělké práce.

Třetí strategie je rytmická hluboká práce. Tato metoda nám vlastně může pomoci udělat si z hluboké práce vědomý návyk. Počátek je ale opět v plánování. Je to o tom, že se rozhodnete pro pravidelné časové úseky, během kterých se striktně odpojíte od okolního světa a budete se věnovat jen danému projektu nebo nějaké konkrétní činnosti. Nejdůležitější je dodržovat tuto zásadu a nepolevovat, dobré je také měřit, kolik práce jste za to dané časové období udělali. To vám bude pomáhat k vytrvalosti a dodržování zásad hluboké práce. Tady už je to opět na vás, jaký rytmus hluboké práce si naplánujete, jestli to bude každý den čtyři hodiny nebo každé ráno hodinu a půl. Nezapomeňte ale, až budete plánovat vaše rytmy hluboké práce, abyste nebyli příliš nároční – pracovat pravidelně v kuse více než čtyři hodiny je opravdu velmi náročné. Volte si raději kratší úseky častěji, ale ne zase příliš krátké, protože vždy vám bude chvíli trvat, než se ponoříte do hluboké práce. 

Čtvrtou zásadou je potom tzv. žurnalistická nebo novinářská filozofie, a tu já osobně obdivuji asi úplně nejvíc, protože si myslím, že vyžaduje obrovskou míru zodpovědnosti a silné vůle. Tento model hluboké práce v zásadě vypadá tak, že jste schopni zabřednout do režimu hluboké práce kdykoli během dne, kdy máte volnou chvíli. Newport tuto metodu popsal jako novinářskou, protože vychází z dovedností úspěšných a zkušených novinářů, kteří jsou velmi rychle schopni reagovat na aktuální situaci a přepnout do pracovního módu, během kterého se nesmějí nechat rozptylovat a dokážou napsat smysluplný článek, což je jejich cíl. 

Já osobně asi neumím říct, která z těchto strategií je mi nejbližší, asi je to trochu spojeno s tím, do jaké role vstupuji. Jsou prostě činnosti, u kterých mi vyhovuje pravidelná rytmická strategie, to bývá například když se chci naučit nějakou novou dovednost. Jsou ale i chvíle, kdy si opravdu připadám jako mnich v klášteře. To je například při nějaké manuální práci, kterou vlastně vnímám i jako takovou mentální meditaci. Nejbližší je mi asi ale ta novinářská filozofie, jak jsem ale říkal, ta vyžaduje opravdu silnou vůli a naprosté přesvědčení o vlastním záměru. Myslím si, že novinářské práce budete jen těžko schopni, dokud se naprosto zamilujete do své vize, které byste měli právě prostřednictvím vykonané práce dosahovat.

Tolik tedy dnešní díl o čtyřech strategiích práce. Pokud by vás zajímaly detaily a principy, z jakých tyto strategie vycházejí, můžete si přečíst zmiňovanou knihu od Cala Newporta Hluboká práce, kde jsou nejen tyto strategie vysvětleny na různých příbězích. I vám může kniha pomoci k vyšší efektivitě. Pokud už jste knihu četli a používáte i něco jiného z ní ve svém životě, tak budu moc rád, když mi zde pod článkem zanecháte komentář. Díky moc za něj, také za sdílení podcastu, jeho odběr, a doufám, že i dnešní díl vám pomohl udělat úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder