Nechtějme měnit fyzikální zákony aneb 4 zásady, které nám pomohou opravdu změnit náš život

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Jak překonat strach ze změny a při tom nedopadnout až na dno? Co když se rozhodnu pro změnu a žádného zlepšení nedosáhnu? Tyhle dvě otázky jsem si položil v závěru předchozí epizody a slíbil jsem pár mých tipů, které i mně pomáhají zavádět důležité změny do mého života, růst a budovat tak mou lepší přítomnost. 

V té epizodě jsme mimo jiné mluvil také o tom, proč se tolik bojíme změn, jaký je ten správný předpoklad, že se mi opravdu podaří nějaké změny dosáhnout a co nám v tom nejvíce brání. K tomu už se proto vracet nebudu, ale jestli vás to zajímá, tak budu rád, když se vy vrátíte k předchozímu dílu Myšlením na vrchol.

Pojďme tedy rovnou na mé tipy, které možná i vám pomohou zavádět změny ve vašem životě, nenechat ovládat svůj život strachem a přitom zůstat dostatečně obezřetní a nespadnout zbytečně na dno. 

Spousta z nás například přemýšlí o tom, že bychom rádi začali podnikat. Že bychom rádi rozjeli nějaký vlastní projekt. Nebo i klidně že bychom rádi získali nějakou lepší pracovní pozici. Říkáme si: „Taky bych chtěl mít takový život jako můj kolega nebo majitel naší firmy…“ a možná už i začneme přemýšlet nad tím, jak bychom toho mohli dosáhnout. Dokonce se dokážeme dostat i do té fáze, že začneme přemýšlet o změně, kterou musíme v našem životě udělat, abychom daného stavu dosáhli. Spousta lidí přemýšlí, jak udělat tu změnu s co nejmenší námahou a nejmenším rizikem. Zároveň ale jak ji udělat rychle, a když už, tak tedy se vším všudy a ve velkém stylu. Ideální představa: Dnes prásknu dveřmi, šéfovi ukážu prostředníček a zítra je ze mě pan podnikatel a nebo pan manažer. Představa je to samozřejmě hezká, ale jde naprosto proti fyzikálním zákonům. Nebo vy snad znáte něco, co jde udělat velmi rychle, s minimální mírou rizika a k tomu ještě s minimální námahou? To je přece hloupost, takhle přece svět nefunguje. Věci, které se dělají rychle, vyžadují hodně energie a tam, kde roste hodně energie a zvyšuje se i rychlost, tak roste i riziko, že se něco pokazí. To je prostě fakt a na světě to tak chodí. 

Podle mě proto nejde přemýšlet nad jakoukoli změnu tak, že ji chci dělat rychle nebo pod tlakem. Protože i na vytvoření většího tlaku potřebuji více energie, a hlavně prostředí, které ten tlak vydrží. Nechtějte tak sami po sobě dělat rychlé změny, pokud nejste ochotni podstoupit i odpovídající míru rizika. Přemýšlejte nad rizikem, které postupujete, ale nenechte se jím zastrašit. Buďte si jej vědomi, můžete si být vědomi ztráty, která může přijít, a když přijde, počítali jste s ní, takže vás nemůže dostat až na dno. Každá změna by měla být dělána postupnými kroky. Pokud chcete začít podnikat, asi bude rozumnější zkoušet rozjíždět vlastní projekt třeba ve volném čase nebo si udělat nějaká jiná zadní vrátka. Někdo by možná namítal, že už tím že přemýšlíte nad zadními vrátky, nad plánem B, tak si ubíráte energii a víru v plán A. Já to ale takhle nemyslím, já jen prostě nerad hraju vabank, takovou hru si můžete dovolit jen ve chvíli, pokud nemáte co ztratit, nemáte rodinu, závazky atd. Pak bych v tom neviděl problém. 

Kolik u nás si ale takovou hru může dovolit? Takže první můj tip je: Zvažte nejprve rizika, budete si jich vědomi, a zavádějte změny postupně, jen tak jich skutečně dosáhnete. Když budete vážit 150 kg a rozhodnete se změnit se ze dne na den, začnete sportovat a rozhodnete se teď hned ujet na kole 150 km, tak vás to spíš odradí, než že byste dosáhli nějaké změny a ještě dost možná skončíte v křečích někde na kapačkách. Prostě a jednoduše nechtějte dělat velké změny teď hned, vše má svůj čas, důležité je hlavně začít, vykročit a nevracet se zpět.

Další věc, která vám bude pomáhat dělat změny v životě, je komunikace. Spousta z nás o změnách přemýšlí. To je samozřejmě super, ale bojíme se o nich mluvit, a to je škoda. Asi máme strach, že by nás někdo začal odrazovat. Proto dalších z mých tipů je nebát se mluvit o změnách, o kterých přemýšlíte. Vyberte si nějakého přítele, mentora, někoho v rodině a řekněte mu, jaké změny se vám honí v hlavě. Taky je dost možné, že se ho ty změny dost týkají, tím spíše byste se neměli bát o nich mluvit. Promluvit si o tom, proč nad nimi přemýšlíte a proč je chcete udělat. Možná, že ten váš blízký nad tím také přemýšlí, možná na má jiný úhel pohledu a ten vám pomůže tu změnu skutečně udělat. No a možná, že si sám už prošel takovou změnou, tak vás odradí, nebo poradí lepší směr, jakým se vydat. Mluvení o změnách, o kterých přemýšlíte, vám dodá sebedůvěru a odvahu, proto se o nich nebojte mluvit. 

Taky si myslím, že je dobré se připravit na to, že až se změnou opravdu začnete, tak vás možná začne pár lidí ve vašem okolí od těch změn odrazovat. Nenechte se tím zviklat, je to jen jejich pohled a jejich názor, oni možná nerozumějí tomu, proč tu změnu chcete udělat. Oni vás znají takové, jací jste, a sami nemají potřebu nic měnit. Možná sami mají strach, že vaší změnou o něco přijdou nebo ohrozíte jejich současný stav svou lepší budoucností. Tady se vyplatí dát na svou intuici, poslouchat náš druhý mozek, naše střeva, tam to ucítíte, až se vydáte správným směrem a potkáte nějaké pochybovače.

Další důležitá věc, na kterou byste určitě neměli zapomenout, je stanovit si nějaký akční plán. Spousta lidí na tuto podstatnou věc zapomíná, a to bývá osudová chyba. Vy jste manažerem svého života a tužka a papír jsou nejmocnější zbraní každého manažera. Nezapomínejte na to a prostě si napište akční plán. Začněte postupnými kroky a pak můžete začít postupně zrychlovat. Ono se totiž dá jet u rychle a minimalizovat riziko, jen si musíte na tu rychlost připravit i prostředí. K tomu můžou pomoci třeba myšlenkové mapy nebo jen pravidelné zápisky, „žurnálování“, psaní blogu, deníku. Definujte si své proč a na něm postavte akční plán a toho se držte.

Tolik tedy mé 4 základní tipy, u kterých věřím, že můžou každému v životě pomáhat dosahovat zásadních změn, a to beze strachu, zbytečného rizika a pádu na dno. A jestli máte i vy nějaké jiné tipy nebo nástroje, které vám k tomu pomáhají, budu rád, když mi napíšete zprávu zde na web, na naše sociální sítě nebo klidně mě do e-mailu. Díky za vaše zprávy, díky za odběr podcastu a za jeho sdílení. No a teď už jen zbývá poslední, a to: Nezapomeňte hlavně mít úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder