Kniha, která vás naučí zaměřit se na důležité věci a myslet ve velkém

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Mluvil jsem v posledních dílech dost o produktivitě nebo multitaskingu a v tom posledním dílu jsem vám slíbil recenzi na knihu, která i mně v této oblasti pomohla a tak trochu otevřela oči. Jedná se o knihu od amerických podnikatelů a majitelů největší realitní kanceláře na světě Garryho Kellera a Jaye Papasana. 

Jejich kniha The One Thing je za mě jednoznačně jedna z těch knih o osobním rozvoji, která i vám ujasní nejen důležitost vyhnout se multitaskingu, ale zejména jak je v našich životech právě koncentrace pouze a jen na jednu věc podstatná pro úspěch ve všem, co děláme. Hlavní myšlenku, ONE Thing, vysvětluje Garry Keller hned v úvodu této knihy a celá kniha se potom v duchu této myšlenky nese.  Co vlastně znamená tato myšlenka nebo jak jsem ji pochopil já? V zásadě Keller říká, že pokud chceme v životě dosáhnout mimořádných výsledků, měli bychom zúžit naše zaměření pouze na jednu věc. Tuto hlavní myšlenku pak podtrhuje svými úspěchy, ale i úspěchy dalších mimořádných lidí a všímá si, že za většinou mimořádně úspěšných lidí stál jeden mimořádně úspěšný moment, jeden mimořádný úspěch, jedna věc, na kterou se plně koncentrovali, a pokud pak svou koncentraci tito lidé rozvrstvili na více podnětů, úspěchu už se neopakoval.

 K tomu, abychom si dokázali v životě vždy uvědomit důležitost myšlenky One Thing, používá Garry Keller tzv. zaměřovací otázku, neboli focusing question. Tu otázku samotnou pak v jedné kapitole i rozděluje na takové tři základní části, aby podtrhl jejich význam. Ta otázka zní “Co je to jediné, co mohu udělat tak, že tím, že to udělám, všechno ostatní bude jednodušší, nebo zbytečné?” 

Tahle jeho otázka a myšlenka se mi docela líbí, a když si ji zapamatujete a dokážete se podle ní řídit, pomůže vám to zjednodušit právě všechno, co v životě děláte a držet se té základní myšlenky One Thing.

Kniha ale určitě není jen o tom, jak se vyhnout multitaskingu nebo jak se zaměřovat jen na jednu věc. Myslím, že může každému čtenáři pomoci s plánováním, že dokáže naučit správně prioritizovat. Zajímavý princip, který v knize zmiňuje, je princip domino efektu. Když si totiž uvědomíte, že pokud je první dominová kostka vysoká pouhé dva palce a s každou další se její velikost násobí, tak už 18. kostka dokáže svou silou a velikostí strhnout šikmou věž v Pise, 23. Eiffelovku a 57. už celý Měsíc. 

Nechápete, co má domino společného s plánováním a jak se tohle využívá v životě? Je to jednoduché. Dokážete si představit, jak velkou sílu byste museli vyvinout na překlopení Eiffelovy věže? Asi ne, já  taky ne, dokážu si ale představit, kolik síly bych potřeboval, abych sundal první dominovou kostku o výšce 5 cm. Garry tím chce v knize říct, že i když máte velmi ambiciózní cíle, třeba převrhnout Eiffelovu věž, není zapotřebí hledat způsob jak vyvinout sílu, která by to dokázala, ale že je lepší zaměřit se na jednu věc, která dokáže způsobit geometrický růst a násobit malé množství energie, kterou jsme vložili na začátku. 

Učí nás vlastně na tomto geometrickém domino efektu plánovat. Říká nám: „Máš nějaký velký cíl, kterého bys chtěl jednou dosáhnout? Najdi svůj pětiletý cíl, který podporuje tvůj velký cíl. Pak najdi svůj roční cíl, který podporuje tvůj pětiletý, pak najdi měsíční, který podporuje roční, pak týdenní, který podporuje měsíční, a pak denní, který zase podpoří ten týdenní. Pak zjistíš, co máš dnes udělat, a jen na tuhle věc se zaměř, věnuj se jí a dej ji hlavní prioritu dne.“ I tak může fungovat myšlenka One Thing. Ne jen vyhýbat se multitaskingu, ale také správně a efektivně plánovat.

 Další z témat, jež je v knížce docela hezky rozebráno, je jak správně myslet ve velkém, to správné myšlení „Think Big“. Říká se tam vlastně, že bychom nikdy neměli přemýšlet o selháních, protože vlastně už samotným přemýšlením o nezdarech a selháních ztrácíme své zaměření. 

Poslední věc, kterou jsem si ještě z knihy zapamatoval, i když to pro mě nebylo určitě novinkou, ale určitě to souvisí s naší produktivitou, jsou tzv. čtyři zloději úspěchu a produktivity. Prvním z nich je neschopnost říct ne. Druhým je strach z chaosu, třetím zlodějem jsou špatné zdravotní návyky a čtvrtým je prostředí, které nepodporuje naše cíle.

 To jsou asi takové základní myšlenky a body, jež mi utkvěly v hlavě z knihy The One Thing. Jestli někdo z vás knihu četl, budu moc rád, když mi napíšete, co si z ní zase pamatujete vy a jestli vám i tato kniha nějakým způsobem pomohla k úspěchu v životě, k prioritizaci vašich úkolů nebo oproštění se od multitaskingu. Psát mi můžete na můj e-mail [email protected], zde na web a také na naše sociální sítě. Předem díky za vaše zprávy, sdílení podcastu, také za jeho pravidelný odběr a mějte hlavně krásný a úspěšný den.

© Lukáš Eder