Klíčová zásada k pokoření multitaskingu

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Multitasking je největší nesmysl, nebojím se říct totální zhovadilost, jaká nás může v našem životě potkat. Omlouvám se za ten výraz, ale opravdu to tak cítím a musím to tak říct. Přišlo mi už pár dotazů k multitaskingu. Ptáte se, jestli mám nějaký tip nebo nástroj, který mi pomáhá zvládat multitasking. Jediný tip, který Vám můžu dát je: Vymažte možnost multitaskingu ze své života. Jestli chcete dělat něco opravdu dobře a jestli chcete v něčem dosáhnout nějakých mimořádných výsledků, nevěřím, že se vám to může podařit prostřednictvím multitaskingu. Podle mě je to prostě blbost a upřímně jsem nepoznal nikoho, kdo by mi potvrdil opak. 

Ono je to vlastně i zcela logické a jednoduché. Když vezmu v potaz, že vše, co děláme, podléhá nějakým základním fyzikálním zákonům, tak prostě ani multitasking nemůže fungovat. Zkuste si představit třeba proud vody. Pokud dokážete nasměrovat konkrétní proud vody pod konkrétním tlakem na konkrétní bod, dokážete vodou udělat i díru do skály. A co se stane, když tento stejný proud pod stejným tlakem rozprostřete na více bodů? Myslíte si, že dokážete udělat díru do skály? Jistě že ne, museli byste buď zvyšovat tlak, nebo proud vody. Jinak se nestane vůbec nic. Jinak je to jen čistě promarněná energie, jakýsi pokus o něco, co nepřinese žádný výsledek.

A naprosto stejně vnímám i multitasking. Váš čas je jako proud vody a vaše energie je jako tlak, který vkládáte do jednotlivých projektů a činností, které v životě děláte. Čas máme jen jeden, jediné, co s ním můžeme udělat je rozhodnutí, kolik jeho množství budeme do čeho investovat. A naše energie? Ta rozhodně není nevyčerpatelná. Tyto dvě veličiny velmi těžko efektivně ovlivnit. Jestli je ale něco, co rozhodně ovlivnit můžeme, tak je naše rozhodnutí, do čeho budeme tyto naše veličiny investovat.

Jestli je tedy nějaký můj jednoduchý tip na otázku “Jak zvládat multitasking?”, pak tento: Neptejte se “jak mám zvládnout multitasking?”, ale začněte se sami sebe ptát “jak nedělat multitasking?”. Podle mě je to jediná a vlastně i nejjednodušší cesta, jak dosáhnout opravdové efektivity a dotáhnout své projekty do úspěšného cíle. 

Je to vlastně o tom naučit se zaměřit jen na jednu věc, dokázat se odstřihnout od všech rušivých elementů a plně koncentrovat svůj čas a svou energii do toho, co teď dělám. Jen tak jsem schopen dosáhnout optimálních výsledků.Těžko můžete sami od sebe očekávat, že zvládnete podat optimální výkon, když budete dělat deset věcí najednou. Nebo si snad dokážete představit Jaromíra Jágra, jak při nájezdu na branku odpovídá na komentář na facebooku v jeho hokejové rodině a u toho ještě píše nákupní seznam? To je přece hloupost. To prostě nejde.

Špičkový výkon podáme jen tehdy, když soustředíme veškerou svou energii v jeden čas na jednu věc.

Zkuste přestat přemýšlet nad tím, jak zvládat multitasking, a věnujte se více tomu, jak se ho vyvarovat. Přijměte jednoduše jako fakt, že optimální a špičkový výkon ve všem, co v životě děláme, jsme schopni podat jen ve chvíli, kdy se plně soustředíme a koncentrujeme  jen na jednu věc, jen na jeden konkrétní bod na skále, kterou chceme překonat. Nechtějte multitasking po sobě a nevyžadujte jej ani po svých zaměstnancích nebo kolezích v týmu. Budete tím škodit nejen sami sobě, jim, ale také celé společnosti, a všichni tak budete investovat energii do něčeho, co bude přinášet jen a jen chaos. 

Vzpomněl jsem si teď na krásný příklad, jak vyřešili problém multitaskingu v jedné firmě. Četl jsem to v nějaké knize, už bohužel nevím v jaké, ale uvízlo mi to v hlavě a myslím si, že je to typický problém ve spoustě firem. 

Ať už dnes děláte cokoli, prakticky v ničem se neobejdete bez IT a bez toho, aby vaše IT správně fungovala. Každý firma dnes potřebuje nějakého IT specialistu, který jim bude pomáhat řídit jejich projekty a postará se o to, aby IT správně fungovala. Současně je ale IT pro spoustu z nás naprosto jiný svět. Je to svět, na který potřebujete obrovské množství odborníků a lidí se specifickými dovednostmi. Většina z nás jsme běžní uživatelé IT technologií a vždy je nějaká chvíle, kdy potřebujeme řešit nějaký problém a k tomu je třeba rada odborníka. Ve většině firem je tak větší množství uživatelů a menší množství IT odborníků. Tím, jak jsme čím dál více závislí na technologiích, přibývá i problémů, které nejsme schopni řešit, a tak chodíme neustále za našimi ajťáky ve firmě, našimi odborníky, a pořád po nich chceme pomoct vyřešit nějaký problém. 

A teď si představte práci takového ajťáka. Dostane zadání pracovat na nějakém projektu, nebo na vícero projektech, a věnuje tomu nějaký čas, je zahleděný do kódů, které jsou pro většinu lidí naprostý matrix, a najednou za ním přijde kolega, že mu nefungují e-maily. Tak mu pomůže, vyřeší to, vrátí se k práci. Pak přijde další kolega, že zase nefunguje tohle, a pak další, že potřebuje tamto, a takhle pořád dokola, každý den. Jak se asi má takový ajťák vyhnout multitaskingu? Jak po něm můžete chtít, aby dělal jen jednu věc a plně se na ni koncentroval, když ho pořád někdo otravuje? A my uživatelé pak jen nadáváme na ajťáky a říkáme, že jsou neschopní nebo nevrlí a že nic nedělají a že jim všechno hrozně dlouho trvá. Ale čemu se divíme, když je nenecháme pořádně udělat jejich práci? A přitom to má tak jednoduché řešení. Stačí se jen zamyslet nad tím, jak nedělat multitasking. Líbilo se mi řešení, které zavedli v jedné z firem. Udělali v jejich IT oddělení takové ordinační hodiny, jako pro pacienty, a každý den byl jen z IT týmu vybrán na řešení krizových problémů, taková IT ambulance. Zaměstnanci ve firmě tak měli jasně definovaný čas, kdy mají chodit s problémy do IT oddělení, a pokud bylo něco neodkladné, měli osobu, na kterou se obrátit. Vlastně jako u doktora. Řešení je na světě a všichni jsou spokojení. Ajťáci se mohou věnovat hluboké práci a „pacienti“ mají „lékaře“, který jim pomůže řešit jejich problém.

Přestaň se trápit tím, jak zvládnout multitasking, a začni přemýšlet nad tím, jak se mu vyhnout. Jen tak se staneš mistrem.

 Tak jednoduché to může být, vlastně všechno, co za něco stojí, bývá většinou opravdu jednoduché, to jen my v tom hledáme složitosti. Taky to tak občas máte? Určitě budu rád, když mi napíšete, jak se vám podařilo porazit multitasking, zda máte nějaké zásady nebo principy, které vám pomáhají se mu vyhýbat, a podobně. Napište mi klidně zde na náš web nebo sociální sítě, a pokud si myslíte, že by tenhle podcast někoho zajímal, budu rád za jeho sdílení. Díky moc, pokud máte odběr podcastu ve vaší aplikaci, a pro dnešek už přeji úspěšný a krásný den bez multitaskingu.

© Lukáš Eder