Co můžeme udělat dnes pro náš lepší zítřek

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Udělat v životě nové, zásadní rozhodnutí, změnit zažité pořádky a vykročit vstříc nové, lepší budoucnosti. Možná to zní jako klišé, ale věřím, že asi každý o tom někdy přemýšlel. Co bych musel změnit, abych se měl lépe? Co bych měl udělat jinak, abych měl bohatší život? Co musím předělat, abych se stal lepším člověkem? Pokud jste si někdy položili nějakou podobnou otázku, dovolte mi, abych vám pogratuloval. Protože jestli jste už někdy začali přemýšlet tímto stylem, znamená to, že jste na dobré cestě skutečně něco v životě změnit a stát se tím, kým se chcete opravdu stát.

Možná to opět zní zcela logicky, ale věřte, že ne každý je schopen k takovému uvědomění dojít. Spousta z nás by se ráda mělo lépe, měla větší dům, mělo lepší práci, hezčí auto, jezdila na hezčí dovolené, měla spokojenější vztahy, více přátel, lepší postavu, lepší zdraví. Vlastně cokoli, na co pomyslíte. Někteří z těchto lidí dokonce i vědí, jak dosáhnout vysněného zlepšení, řekněme možná růstu v našem životě, ale přesto se jim toho nepodaří dosáhnout. Zapomínají totiž na to nejpodstatnější. Tedy že pokud chci někam vyrůst, pokud chci v životě něco zlepšit, nemůžu toho dosáhnout, pokud nezačnou se změnou sama sebe. Právě to, jaký jsem byl v minulosti, vypovídá o tom, kým jsem dnes, a pokud chci být někým jiným, mít lepší budoucnost, než je má dnešní přítomnost, musím se rozhodnout pro změnu právě dnes. 

Proto vám gratuluji, pokud přemýšlíte o své lepší budoucnosti ve stylu: “Co musím změnit, pokud chci něco lepšího získat?”. A teď je opravdu jedno, co to má být. To je opravdu jen na každém z nás. Důležité je to uvědomění, že prostě chci něco změnit, protože chci něco získat. Když to takhle říkám, tak to asi zní zcela logicky. Možná byste se ale divili, kolik lidí si naivně myslí, že se mohou mít lépe, aniž by museli něco měnit. Politici na tom často a rádi staví své kampaně. Říkají tam: “Hlavně se nebojte, všechno bude tak jako dřív, jenom se budete mít lépe.” To je samozřejmě blbost, ale hezky se to poslouchá a je to asi i hezká představa, ale už z logiky věci to prostě nemůže fungovat.

Právě proto si myslím, že právě tohle uvědomění nutnosti změny je ten první a zásadní krok, který vede ke změně. I tak ale nemáme ještě vyhráno, čeká nás to nejdůležitější, a tím je skutečně se do té změny pustit, a ne jen o ní donekonečna přemýšlet a říkat si, jaké by to asi bylo, kdyby… 

Ve chvíli, kdy dokážeme dojít do tohoto uvědomění a přijmeme fakt, že musíme něco změnit, čeká nás to nejhorší na celém procesu změny: udělat ten první krok. Někdy si tento krok představuji jako krok do prázdna se zavázanýma očima. Někdy se jen spoléháme sami na sebe a na naši víru, že jsme vykročili správným směrem, i když nevíme, zda došlápneme na pevnou půdu, nebo padneme na dno. Pravda ale je, že i dopad na dno může být krokem, který vede ke změně, a že od každého dna se lze odrazit. Samozřejmě je ale mnohem lepší nedopadnout až na dno, protože každý odraz potřebuje hodně energie, a je otázka, zda se nám ji podaří nashromáždit. 

Jak ale překonat ten strach ze změny a přitom nedopadnout až na dno? Co když se rozhodnu pro změnu a žádného zlepšení nedosáhnu? I nad tímhle jsem přemýšlel a zmiňoval jsem to už v několika dílech, že nedílnou vlastností a součástí mimořádně úspěšných lidí je také určitá obezřetnost, díky které se právě úspěšní lidé udržují na tom svém pomyslném vrcholu úspěchu. A tato obezřetnost, ta se týká všeho, co v životě děláme, týká se tedy i procesu změn, a právě obezřetnost nám bude pomáhat provádět změny v našem životě a nenechat svůj život ovládat strachem a žít v minulosti. 

Strach ze změny je naší přirozeností, těžko s ním tak můžeme bojovat. Můžeme ho ale přijmout, naučit se jej opět chápat jako našeho ochránce. Potom pokud dokážeme trénovat naši obezřetnost, získáme dostatek odvahy, sebedůvěry a dokážeme i to, co se nám zprvu zdálo jako nemožné. Především ale budeme žít bohatý a svobodný život, a ne život ve strachu a prázdné naději, že se něco zlepší. A právě tomu, jak využít tuto obezřetnost třeba při procesu zavádění změn v našem životě, bych se rád věnoval v dalším podcastu MNV a dál i vám pár mých tipů, které mi pomohly zvládnout důležité změny v mém životě, díky kterým jsem dokázal vyrůst a zlepšit ten svůj život. Tak doufám, že by mohly pomoci i vám. Jestli posloucháte mé podcasty zpětně, můžete se na epizodu vrhnout, a jestli jste jedni z těch denních posluchačů, máte tak třeba zadaný odběr podcastu třeba ve Spotify, můžete se na mé tipy těšit zase zítra. Do té doby mi třeba napište váš příběh, jak se vám podařilo překonat v životě strach ze změny a zda jste díky té změně dokázali třeba vyrůst nebo něco zlepšit. Těším se na vaše příběhy, napište mi je klidně do e-mailu nebo zde na web a pro dnešek už vám všem přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder