3 strategie k vybudování úspěchu

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Dosáhnutí úspěchu není nic složitého. Je to vlastně naprosto jednoduché. Dalo by se říct, že k tomu, abychom dosáhli nějakého mimořádného úspěchu v jakékoli oblasti našeho života, potřebujeme dvě naprosto klíčové a základní věci. 

Jednak je to objevit náš přirozený talent, něco, co nás bude bavit, bude nás dostávat do stavu flow a budeme mít tak neustálou chuť růst a rozvíjet se. A potom je to naše prostředí, ve kterém můžeme tyto naše talenty přirozeně rozvíjet. Nic míň, nic víc. To ale neznamená, že je to málo. Objevit naše talenty není často jednoduché, hlavně v dnešním světě, který nám všem nabízí nekonečné množství příležitostí. O tom jsem mluvil v předchozí epizodě. Když už se nám podaří tyto talenty objevit, tak je podstatné jim připravit právě takové prostředí, ve kterém se budou moci dále rozvíjet a růst. Jak ale takové prostředí vybudovat? Podle čeho bychom se měli řídit? A na co bychom neměli zapomenout?

Prostředí je neviditelná ruka, jenž utváří lidské chování.

Opět se budu odkazovat na mého oblíbeného autora Jamese Cleara a budu se inspirovat jeho strategiemi, které i mně pomáhají tvořit si to správné prostředí pro růst. Už několikrát jsem ve svém podcastu zmiňoval, že náš život a to, jak teď vypadá a kde se teď nacházíme, je odrazem našich návyků, které jsme si během naší minulosti osvojili. Lidé mají často tendenci věřit, že právě naše návyky jsou produktem naší motivace, našeho talentu a úsilí do něj vloženého. Jednodušeji řečeno, že návyky jsou odrazem vlastností naší osobnosti. Částečně to tak určitě může být, pravdou ale je, že tyto vlastnosti jsou postupem času přemoženy právě naším prostředím. James Clear doslova říká, že “prostředí je neviditelná ruka, jenž utváří lidské chování”, a pod to bych se klidně podepsal. Existuje spousta způsobů, jak navrhnout co nejlepší prostředí pro náš růst, James Clear má takové tři strategie, které pomáhají i mně a o které bych se rád podělil i s vámi.

    První strategií je automatizace dobrých rozhodnutí. Znamená to, že kdykoli je to možné, vytvořte takové prostředí, které vám umožní automatizovat vaše dobrá rozhodnutí a ukotvit tak i vaše dobré zvyky, které si chcete osvojit. Štve vás například, že trávíte spoustu času na sociálních sítích, že kvůli tomu prokrastinujete? Rozhodněte se a nainstalujte si aplikaci, která bude blokovat všechny notifikace a sociální sítě, když se jim nebudete chtít věnovat. Zkrátka a dobře, kdykoli je to možné, tak automatizujte to, co za vás udělá dobré rozhodnutí. Potřebujete zvýšit produktivitu a rychlost práce? Kupte si výkonnější počítač. Chcete se zlepšit svůj sportovní výkon? Kupte si lepší vybavení. Nechcete utrácet za zbytečnosti a věci, které nepotřebujete? Choďte po obchodě s malým košíkem. Chcete se zlepšit v angličtině? Super nástroj na to je české Edoo, každý den vám volá rodilý mluvčí a každý den jste donuceni mluvit anglicky. Je to automatické, nemusíte nad tím přemýšlet. Prostě a jednoduše zapojte vše, co vás automaticky vybízí dělat rozhodnutí, která dělat chcete. 

    Další ze strategií, která vám bude pomáhat vybudovat co nejlepší prostředí pro váš růst, je dostat se do flow. Co si pod tím představit? Vezměme například, že se chcete naučit hrát na nějaký hudební nástroj, třeba na kytaru. Když budete mít kytaru uloženou někde ve skříni nebo když si ji vystavíte uprostřed vašeho obýváku, v jakém prostředí si myslíte, že je větší šance, že si na tu kytaru zahrajete? Pokud jste podnikatel a chcete zvýšit třeba průměrnou cenu vaší objednávky na e-shopu, zkuste se zamyslet, zda k tomu vybízíte i vaše klienty. Chcete zvýšit průměrnou cenu objednávky o padesát korun? Přizpůsobte tomu prostředí, přidejte nějaký benefit při vyšší ceně objednávky, upozorněte zákazníka, jakou hodnotu od vás získá navíc, pokud u vás utratí i více peněz. Tohle se dá krásně propojit i s tou automatizací. Nebo mě napadá: Chcete začít víc cvičit? Naplánujte si cestu okolo posilovny, zaplaťte si trenéra ve fitku, bude vás to nutit do toho fitka opravdu jít. 

Zkrátka a dobře vytvářejte vědomě takové prostředí, které bude vás samotné vybízet a nutit růst, rozvíjet se a pracovat sami na sobě. Pamatujte, že „sejde z očí, sejde z mysli“. Takže mít váš cíl nebo touhu po změně jen ve své hlavě skutečně nestačí, je potřeba to mít na očích, je zapotřebí tomu přizpůsobit naše prostředí, která nás bude vybízet dostávat  se pravidelně do flow.

Třetí základní strategií vedoucí k budování úspěšného prostředí je minimalizace negativních vlivů. Slyšeli jste předchozí epizodu? Jak jsem tam mluvil o tom kamarádovi, co miloval sladké a chodil do práce okolo dvou cukráren? Tak to je přesně ono, prostě si přeplánujte trasu a choďte okolo fitka. Nebo například pokud jste podnikatel, máte výrobní podnik a trápí vás nízká produktivita práce? Analyzujte prostředí a zamyslete se nad tím, zda vše na sebe navazuje, zda někde nejsou zbytečné prostoje. Nebo zda nepotřebují zaměstnanci výkonnější techniku atd., atd. Zkrátka a dobře, zamyslete se vědomě, co vše je teď ve vašem prostředí a co vše z toho ovlivňuje váš život v tom negativním smyslu. Pokud je tam něco, s čím bojujete a co chcete zlepšit, identifikujte ten faktor nebo spouštěč, kvůli kterému tu danou věc děláte a nemůžete se jí vyvarovat.  

 Tak jednoduché to může být, chápu, že vám to teď zní zcela logicky a říkáte si, že to není nic nového. Pravda ale je, že když se nám daří, spousta lidí zapomíná právě na důležitost našeho prostředí, a naopak když se nám nedaří, tak se na prostředí často odkazujeme. Je to typické: Když přijdeme o práci, může za to pokles ekonomiky, když pokazíme nějaký závod, může za to třeba špatné počasí. Když přijdeme pozdě do práce, může za to zácpa v dopravě. Naopak když přijdeme včas, říkáme: „Můžu za to já, protože jsem se vyhnul zácpě“, když vyhrajeme nějaký závod, odkazujeme se na své schopnosti, když získáme novou práci, je to díky tomu, že jsme sympatičtí a talentovaní. Zkrátka a dobře bychom neměli zapomínat, že ať už se nám něco podaří, nebo nepodaří, vždy má na to vliv naše prostředí. Že zlepšení našeho chování, osvojení si nových návyků nebo přeměna těch špatných návyků v ty dobré, získání odhodlání dotáhnout něco do konce atd. není tolik otázkou naši silné vůle, ale mnohem více otázkou našeho prostředí. Myslím že na to bychom neměli zapomínat. 

Když se nám daří, zapomínáme na důležitost našeho prostředí, a naopak když se nám nedaří, tak se na prostředí často odkazujeme.

A co myslíte vy? Mně k tomuhle uvědoměni pomohla kniha Atomové návyky. Máte také nějakou podobnou knihu? Budu rád i za váš tip, vaši inspiraci, kterou mi napíšete zde na webu nebo našich sociálních sítích. Stejně tak budu rád, když se rozhodnete stát se pravidelným odběratelem mého podcastu nebo když budete sdílet tento podcast s vašimi přáteli. Možná že i jim pomůžete zlepšit jejich prostředí.

© Lukáš Eder