Proč v sobě chtít probudit své dětské já?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Věřím, že každý z nás pocítil někdy v životě potřebu, možná touhu, vybudovat něco mimořádného. Nebo si splnit nějaký velký sen, zkrátka a dobře dosáhnout něčeho, za co bude moci být v životě sám na sebe pyšný. Někdy získáme tuto touhu z ničeho nic, může nás k ní inspirovat něčí životní příběh, nebo si všimneme něčeho, co nám dlouhá léta utíkalo. Můžeme najednou získat nějakou novou vizi představu o tom, kým se opravdu chceme stát a kam by se proto měly dále ubírat naše kroky. Málokomu se ale podaří svou touhu skutečně naplnit.

 Zažíváme to prvotní nadšení, které nám vlije energii do žil, někdy nás ale opustí, protože zjistíme, že naplnění naší vizte není zase až tak jednoduché, jak jsme si na začátku mysleli. Možná že máme dost silnou víru a věříme, že jednou naší vize dosáhneme. Stejně tak můžeme být i dostatečně vytrvalí, ale pořád se nám nedaří hnout se z místa. I když jsme už udělali ten první krok, dostali jsme se do bodu, kdy bychom strašně, ale opravdu strašně moc chtěli, ale prostě nemůžeme jít dál. Je to, jako by nám někdo přikoval naše nohy k zemi a my nemůžeme udělat další krok. Víte, o čem mluvím? Zažili jste taky někdy ten pocit, že jste strašně moc chtěli něčeho dosáhnout, byli jste ochotni tomu obětovat spoustu času, energie, a přesto jste se nemohli hnout z místa? Co si myslíte, že vám chybělo k tomu, abyste udělali další krok?

Za mě je to jednoznačně kreativita. Je to vlastnost, o kterou většina z nás přichází postupem času, jak dospíváme a stáváme se součásti zaběhlých pořádků a nějakého systému. Dostáváme se do té naší komfortní zóny, kdy nemáme potřebu vymýšlet nějaké nové věci, nové postupy. Pro to, abychom zvládli život v naší společnosti, nepotřebujeme příliš kreativity. Vlastně úplně v pohodě nám může stačit poslouchat a dělat to, co nám druzí říkají. Vystudujeme školu, začneme pracovat v nějaké firmě, tam nás naučí jejich postupy, těmi se řídíme, řeknou nám, jakou přidanou hodnotu bychom měli přinášet naši prací, a to děláme. Když se zamyslíte nad tímto, řekněme, zaběhnutým řádem, můžete si všimnout, že téměř v žádném tom procesu nepotřebujete příliš kreativity.

Kreativní mysl, i to jedna z vlastností, která je typická pro ty mimořádně úspěšné lidi v naší společnosti. Ať už jste podnikatel, živnostník, vědec, prostě cokoli, tak ve chvíli, kdy se rozhodnete převzít zodpovědnost za svůj život a nenechá se jen unášet okolnostmi všedního dne, tak budete muset každý den zapojovat svou kreativní mysl.  Budete přemýšlet nad tím, jak řešit problémy a překonávat překážky. Pro ty, kteří každý den zapojují svou kreativitu do svého života, tak pro ně je potom mnohem snazší vymyslet nějaký nový projekt nebo se přizpůsobit nenadálé situaci. Lidé s kreativním myšlením mimo jiné i mnohem snáze zvládají krizové situace.

Lidé s kreativním, tvůrčím, myšlením mají ještě jednu podstatnou výhodu, která jim otevírá bránu k úspěchu. Tito lidé se dokážou adaptovat v jakékoliv situaci, dokáží se velmi rychle přizpůsobit prostředí, ve kterém jsou nuceni realizovat své vize. Myslím si, že právě teď, v období velkých změn, si toho můžeme všimnout prakticky na každém rohu. 

I mezi podnikateli jsou lidé, kteří jsou více či méně kreativní. Ti méně kreativní lidé se naučili podnikat v jednom konkrétním prostředí. Osvojili si možná nějakou dovednost a tou rozvíjeli své podnikání. Možná nabízeli nějaký produkt, nějakou službu, která byla společností v daném prostředí zrovna žádána. Najednou se ale prostředí změnilo. Prostředí se změnilo, ale tito podnikatelé ne, zůstali stále u svého produktu, služby nebo dovednosti a čekají, až se vše zase vrátí tak, jak tomu bylo. Co ale když se to tak nestane? Co když už nic nebude jako dřív? Tak na co čekat? 

I tady vítězí kreativita, podnikatelé, kteří mají rozvinuté tvůrčí myšlení, se dokážou přizpůsobit jakémukoli prostředí. Tito lidé chápou, že nemůžou jen čekat, co bude, ale že musejí jednat a hledat nové cesty. O těch kreativních podnikatelích jsem slyšeli v posledních dnech možná víc než kdykoli předtím. A právě tito lidé jsou ti, kteří přináší nejen sobě, ale i celé společnosti velkou přidanou hodnotu. Tito lidé se rozvíjejí a rostou v jakékoli situaci a v jakémkoliv prostředí a s nimi může růst i celá naše společnost. Jestli nic jiného, tak minimálně tohle je dostatečný důvod, abych v sobě chtěl probudit chuť tvořit, abych v sobě probudil kreativní myšlení. 

Nemyslíte? Podařilo se vám to a uvědomujete si, jak je to pro úspěch v životě důležité? A nebo si myslíte, že vůbec ne? 

Určitě budu rád i za váš názor. Co si myslíte o kreativitě, proč bychom se měli věnovat jejímu dalšímu rozvoji a jak se o to snažit aktivně? Vaše zkušenosti mohou být inspirací nejen pro mě, ale možná i pro další posluchače a čtenáře našeho webu, pokud nám zanecháte svůj komentář. Jestli je vám ale pohodlnější osobnější komunikace, můžete mi napsat mail nebo klidně zprávu na LinkedIn. Lukášů Ederů tam zase tolik není a klidně mě požádejte o propojení. Já se budu kreativitě a tomu, jak ji v sobě probudit, nebo možná lépe řečeno znovu objevit, věnovat zase příště, tak jestli nechcete o další díl přijít, můžete si dát odběr Myšlením na vrchol ve své aplikaci. A ti, kdo poslouchají mé podcasty zpětně, tak na něj mohou rovnou přepnout. Budu se těšit, až poznám další posluchače, a prozatím vám všem přeji úspěšný a krásný den.  

© Lukáš Eder