Nový život nepotřebných budov: šance pro moderní kreativní průmysl

Pokud chcete rozjet podnikání, stále častěji potřebujete už jen počítač a vlastní hlavu. Ať už fungujete jako sólista na volné noze, nebo máte distribuovaný tým rozesetý po celém světě, dříve nebo později si položíte otázku, KDE pracovat.

Hodně lidí prostě pracuje doma a užívá si toho, že nikam nedojíždějí. Jiným vyhovuje jemný ruch kaváren. A pro mnoho ze samostatných pracovníků se stal odpovědí coworking.

Sdílené kanceláře jako trend

Sdílená kancelář je požehnáním pro ty, kdo chtějí potkávat kolegy, povídat si u kávovaru a třeba vyrazit společně na oběd nebo za sportem. Navíc sdílené kanceláře nabízejí doplňkové služby, které jsou nad rámec židle a stolu doma: konferenční místnosti, robustní tiskárny a další atributy klasických kanceláří jsou přidanou hodnotou, za kterou leckdo rád zaplatí. Některé coworkingové prostory se specializují na určitý typ uživatelů (kreativní profese, expati a další), některé jsou otevřené všem, často se tu pořádají školení a setkávání uživatelů.

Nové podoby starých budov

Zajímavou otázkou je, KDE se takový coworking provozuje: dosti časté bývá využití továren. Je to vlastně velmi logické: Města se rozrůstají a budovy, kde se vyrábělo třeba pivo nebo tabák, se ocitají v daleko větším centru než za dob, kdy stávaly na periferii. Uvnitř měst se přitom středně velkým výrobnám, které jsou často vhodné pro tohle využití, moc nedaří, a pro současnou produkci se často tyto budovy už nehodí. Z fabrik se ostatně kanceláře dělají už dlouho. Před lety se třeba z pivovaru v Holešovicích, který mnozí z nás ještě pamatují v provozu, staly redakce a další kanceláře Reflexu, Blesku a dalších titulů (nyní Czech News Center). Za rohem sídlí v budově s nejčernější fasádou v Praze – původně také s industriální minulostí – anarchistický coworking Paper Hub, oceněný v soutěži Zasedačka roku 2015 a chlubící se i oceněním pro nejlepší coworking v Central European Startup Awards 2016.

Nevyužité kapacity starých výrobních závodů, přetvořené do podoby sdílených kanceláří pro moderní průmysl, jsou nejen praktické pro své uživatele. Pokud se věc správně uchopí, může to být i velice výnosná investice. Na mezinárodní konferenci Creatinno v pražském Campu představil rakouský host Georg Tremetzberger (Creative Region Linz & Upper Austria) na konkrétních číslech, jak se vyplatí myslet na zdánlivě menší podnikatele z moderních kreativních oborů: pokud jim nabídnete prostory a třeba i možnost získávat nové dovednosti, vaše investice se může vrátit i násobně, a to rychle. A to už dává smysl.

Jana Kománková