Dokážeme se spolehnout jen sami na sebe?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V současné době máme všichni více příležitostí k dosažení úspěchu v našem životě než kterýkoliv z našich předků. S příchodem moderních technologií, internetu, a zejména potom smartphonů se nám všem otevřely takřka neomezené příležitosti, jak dosáhnout úspěchu v životě a vybudovat něco, co může mít globální dosah. Nebo by si snad vaše babička, vlastně už rodiče, dokázali představit, že by dokázali založit společnosti prakticky z pohodlí svého domova? Díky dnešním možnostem můžete spolupracovat s kýmkoli na celém světě. Se svými kolegy se prakticky nemusíte ani osobně potkat, a přesto můžete společně tvořit tým a přinášet společnosti nějakou hodnotu. Dokázali byste si představit, jak by mohly firmy fungovat během probíhající pandemie? Internet a moderní technologie je prakticky zachránily od totálního kolapsu.

    Zkrátka a dobře, tato doba s sebou přináší spoustu výhod, ale samozřejmě všechno má svoje pro a proti, každá mince má rub a líc, pozitivní a negativní stránku. Technologie se za posledních dvacet let posunuly neuvěřitelným způsobem, a lidstvo tak díky nim mohlo raketově růst. Napadá mě ale teď otázka, zda jsme zvládli jako lidstvo vyrůst společně s technologiemi? Jisté je, že jsme za posledních dvacet let všichni prošli obrovskou změnou a pravděpodobné je, že nás další velké změn ještě čekají. Měli bychom se těchto změn obávat? Nebo se na ně těšit? Volba je na každém z nás a já si s dovolením volím tu druhou stranu mince a budu se na všechny změny těšit. 

Možná, že pro mnohé budu působit jako naiva a často i od některých mých kolegů a přátel slýchávám, že na ten svůj nekonečný optimismus musím jednou doplatit. Že nejde přece vidět na všem jenom to dobré. Já reaguji většinou tak, že raději doplatím na nekonečný optimismus, než abych žil v obavách a depresích. Jsem totiž přesvědčený o tom, že na všem lze hledat jen to dobré, a jestli je něco, co jsem si uvědomil z příběhů úspěšných i méně úspěšných lidí, tak je to určitě to, že opravdu úspěšnými se stávají pouze ti, kteří se dokážou přizpůsobit změnám a díky nim najít prostor i pro svůj růst. V každé změně můžeme najít příležitost, je pouze na nás, zda ji opravdu hledat chceme. 

Bohužel stejně, jako je možné hledat na věcech jen to pozitivní, tak je možné na nich hledat i jen to negativní. A jak se říká, kdo hledá, ten najde. A tak když budete z těch, kteří budou dobrovolně a cíleně hledat na internetu negativní zprávy a ty dále šířit, jaké si myslíte, že to bude mít dopady na váš život? Upřímně jsem ještě nepoznal nikoho úspěšného, kdo by dokázal na negativních zprávách vyrůst a přinést pro společnost nějakou reálnou hodnotu. Opravdu nevím čím to je, že si lidé tak rádi a neustále stěžují, jak se mají špatně. Přitom pravděpodobně žijeme v době největšího blahobytu, a přesto dokážeme pořád najít důvod, proč si na něco stěžovat. Říkám si: Není to škoda? Co nám všem takový přístup přinese?

Když si jen teď vybavím, jak jsem kdysi jako malý kluk doprovázel tátu na schůzku do Prahy a on bloudil po městě, jezdil podle automapy, hledal ten správný dům a strávil tím desítky minut, než se mu ho podařilo objevit… Dnes nad tím vůbec nepřemýšlíme, naplánujeme trasu a aplikace nás naviguje až před vchodové dveře, a ještě nám nám rovnou nabídne i kontakty a vše potřebné. Je to prostě najednou všechno rychlejší a jednodušší. Jen si ale říkám, jestli jsme kvůli tomu, jak se nám vše zjednodušilo a zrychlilo, taky tak trochu nezlenivěli a nezískali pocit, že všechno je jednoduché, rychlé a nemusíme nad tím moc přemýšlet. Schválně, kdy naposledy jste zkusili jet po cizím městě jen díky s pomocí vašeho základního smyslu pro orientaci? Já jsem se nedávnou trochu zatoulal po městě, které neznám, měl jsem vybitý telefon, pospíchal jsem na schůzku a byl to docela zážitek, dokázat se tam dostat včas bez mobilu. Zkrátka a dobře naučili jsme se spoléhat na moderní technologie, ale co jsme jako jedinci dokázal udělat pro to, abychom dostali přístup k těmto technologiím a inovacím?  

Dnes máme díky technologiím informace na dosah doslova na pár kliknutí naším palcem, pořád chceme výkonnější a výkonnější zařízení, ještě rychlejší internet, ale je na tuto rychlost a tento posun připravena i naše mysl? Dokážete si v dnešní době představit týden bez počítače a mobilu? Co týden, klidně i jeden den, nebo jen víkend? Většina z nás plánuje na léto nějakou dovolenou, zkuste tohle přijmout jako takovou malou výzvu a na nějakou dobu se zcela cíleně odstřihněte od těch moderních technologií. Zkuste se odpoutat od toho pohodlí dnešní doby a fungovat tak trochu postaru. A proč byste to měli udělat? Myslím si, že je to skvělá příležitost, jak potrénovat svou vděčnost za to, co nám dnešní doba přináší. Taky možná trošku procvičíte svůj mozek a dokážete sami sobě, že si dokážete poradit i bez těch moderních technologií, zvýšíte tím své sebevědomí. Rozhodně si také budete více všímat svého okolí, budete více v přítomném okamžiku a možná uvidíte něco, co byste s mobilem v ruce snadno přehlédli. 

Věřím, že takový pravidelný digi detox neublíží nikomu z nás a že nám za těch pár dní nic důležitého neuteče. A pokud byste přece jen měli pocit, že ano, že se může něco pokazit a vy to budete muset řešit, tak stačí přeci jen informovat někoho kompetentního ve vašem pracovním týmu nebo někoho ve vaší rodině a říct mu: „Od tolikátého do tolikátého nebudu ani na mobilu ani na počítači. Dávám si digi detox, a pokud by byly nějaké mimořádné situace, nechte mi zprávu tady a tady, že se musím připojit a být on-line.“ Uděláte si tak zadní vrátka a pokoříte obavy, že by se mohlo něco špatného stát, co byste nemohli řešit. 

Spousta z vás teď měla příležitost trochu vypnout od pracovních povinností, možná že díky období korona-krize, jak to už mnozí dnes nazývají, tak měli i sami pro sebe takovou malou omluvu, proč nemusejí dotáhnout všechny cíle a dělat vše tak, jak se očekává. Měli jsme tak možná příležitost přehodnotit, co je pro nás v životě opravdu důležité, dokázali jsem se ale odpoutat od všeho, co nás ovlivňuje, nebo jsem se stali na technologiích ještě více závislí? Dnes je to ode mě možná jen takové zamyšlení, ale opravdu by mě to zajímalo. Dokážete přijmout mou výzvu a být odpojení od moderních technologií alespoň jeden nebo dva dny? A zvládli byste to i celý týden? Zajímá mě to a své názory mi můžete nechat zde na webu nebo na sociálních sítích. Díky za ně, stejně jako za odběr a sdílení mého podcastu mezi vašimi přáteli a pro dnešek už všem přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder