Abychom dokázali něco velkého, musíme se odpojit od drobností

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Mám tak trochu pocit, že dříve nebyli lidé tolik vystresovaní. Je to samozřejmě jen můj pocit, ale nemohu se mu prostě ubránit. Máte to podobně? Taky si myslíte, že dříve měli lidi tak nějak na všechno více času? Nikam se tolik nehnali, neměli ani z desetiny tolik informací, kolik jich máme dneska my. A přesto dokázali žít spokojené a naplněné životy. I přesto dokázali dosahovat úspěchu. Tvořit velkolepé stavby a dosahovat mimořádných cílů. Možná to vše trvalo někdy trochu déle, ale zato možná o to poctivěji. Mluvil o tom vlastně i Honza Jírovec v nedávném rozhovoru, že není příliš mnoho věcí, které by moderní západní společnost byla schopna v posledních dvou dekádách vytvořit. 

Máme tolik moderních technologií, zařízení, která nosíte každý den v kapse, jsou snad tisíckrát výkonnější a menší než ta, která poslali Američané na Měsíc. Tak velký pokrok jsme udělali. Vidíme ho ale v naší společnosti i na nějakých velkých věcech? Na tohle téma bych vám rád doporučil třetí díl minisérie na Netflixu s názvem V mozku Billa Gatese. Bill Gates tam mluví o tom, jak se rozhodl vyřešit výrobu energie pro další generace, a to prostřednictvím jádra. Mluví o tom, že většina jaderných elektráren na světě vychází ze starých technologií, které byly nakresleny rukou na kreslicím prkně. Rozhodl se postavit expertní tým, který vytvoří novou technologii, která by zpracovávala vyhořelé jaderné palivo. A víte co? Oni tu technologii údajně mají. Jen ji bohužel v západním světě nejsou schopni postavit. Není to paradox?

Když se nad tím zamyslím, tak si říkám, že na jedné straně máme ty super moderní technologie, díky kterým máme pohodlnější život, ale reálně je asi tedy nedokážeme využít na plný potenciál, a ještě kvůli těmto technologiím trpí celá společnost mnohem větší stresovou zátěží, než tomu kdy bylo.

Já nerad mluvím a přemýšlím o věcech, které nejsem schopen přímo ovlivnit. Nechme tedy stranou, jestli jsme schopni postavit jadernou elektrárnu, nebo ne, a pojďme se zamyslet nad tím, co je každý z nás schopen ovlivnit. 

Jaký si myslíte, že je ten hlavní důvod zvyšujícího se stresu, syndromů vyhoření, vynudění, depresí a podobných stavů? Za mě je to jednoznačně způsobeno tou obrovskou hromadou informací, které musí naše mysl zpracovat každý den. To, co musí  mozek člověka v dnešním moderním světě zpracovat za jeden den, to zpracovával mozek před sto lety někdy i celý život. Dostali jsme všichni k dispozici velmi cenný nástroj, se kterým můžeme naprosto svobodně nakládat. Díky moderním technologiím jsme neustále ve spojení, máme neustálý přehled o dění po celém světě a přístup k nekonečnému množství informací. Technologie nám tak přinášejí obrovskou příležitost, svobodu, ale nikdy nesmíme zapomínat také na tu zodpovědnost, jež se s každou svobodou neodmyslitelně pojí. 

Tyto technologie a s nimi získávané informace nám mohou být skvělým sluhou, ale zároveň i zlým pánem. Ve chvíli, kdy se stáváme na technologiích a informacích zcela závislými, tak ztrácíme i tu svobodu, kterou jsme díky nim původně získali.

Nekonečné push notifikace na vašem mobilu, oznámení ze sociálních sítí, kontrola e-mailové schránky, scrollování na sociálních sítích, hltání zpráv celý den, které se stejně pořád opakují. Tak vypadá běžný život v moderní společnosti. Máme neustálý přehled o našem okolí, o tom, co se děje ve světě, ale nevíme, co se děje vedle nás. Stáváme se závislými na informacích, dopamin nám doplňuje počet liků na Instagramu, a tím ztrácíme naši svobodu.

 I pro mě osobně je těžké si tohle uvědomovat a využívat technologie stále tak, aby byly dobrým sluhou. Vyzval jsem vás v předchozí epizodě Myšlením na vrchol, abyste si zkusili naordinovat během prázdnin digi detox.  Tímhle dílem bych to jen rád připomenul a zdůraznil, proč si myslím, že je to opravdu velmi důležité a proč vám to pomůže k získání lepšího duševního zdraví. Probudí to ve vás určitě i další smysly, pomůže ujasnit si opravdové priority v životě. Možná znovu objevíte svou kreativitu, dostanete nějaký nový nápad, novou energii a taky zjistíte, že ty opravdu důležité informace si k vám vždycky cestu najdou, že nepotřebujete být 24 hodin, sedm dní v týdnu on-line.

Úspěšní lidé v dnešním moderním světě si uvědomují, jak je důležité starat se o svou tělesnou schránku, o své fyzické zdraví, protože naše tělo, to je jediné místo, kde opravdu žít musíme. Vše ostatní je naše volba. Stejně tak si ale uvědomují, že je zapotřebí pečovat i o svou mysl. Proto si už dnes tito lidé vědomě dávají detox od on-line světa a moderních technologií. Každý den nechávají svou mysl odpočinout, většina mimořádně úspěšných podnikatelů a manažerů dělá každý den nějakou meditativní aktivitu. Cílem každé meditace by mělo být zamezit našim myšlenkám ovládat naše chování. Je to umění oprostit se od myšlenek, vlastně na nic nemyslet. Meditace nemusí být jen sezení v tureckém sedu v tiché místnosti nebo zenové zahradě. Pro každého může být meditace něco jiného. Někdo medituje při chůzi, někdo při manuální práci, někdo při sportu. Důležité je prostě dokázat vypnout a oprostit se od přísunu informací, jejich neustálého vyhodnocování a řešení problémů. Každý jsme individuální, každý si najde to své. Pravdou ale je, že se aktivní meditace už dnes stala důležitou součástí mimořádně úspěšných a výkonných manažerů, podnikatelů, ale i sportovců. 

I pětiminutová každodenní meditace pomůže zvýšit vaši všímavost. Mluvil jsem o všímavosti už mnohokrát, je to jedna z klíčových dovedností, kterou potřebujeme pro úspěch v našem životě. S technologiemi a neustálým zapojením naší mysli do toho informačního toku, analyzování a řešení problémů o naši všímavost přicházíme. Nezapomínejme tak i v tom dnešním světě pravidelně vypnout, odpojit se. Děláme to pro sebe, abychom si mohli odpočinout a zapojit se zpět zase v plné síle. Mně například jako meditační technika funguje manuální práce, prakticky jakákoli. Věřím, že i vy už máte nějakou činnost, která vám pomáhá odpojit se, a budu určitě rád, když se podělíte se mnou nebo dalšími posluchači o vaše zkušenosti.

 Dokážete pravidelně vypínat a odpojit se? A myslíte si, že je to důležité? To jsou mé otázky, na které mi můžete odpovědět třeba do komentářů zde na webu nebo do mého e-mailu. Těším se na vaše zprávy, díky moc, pokud máte odběr podcastu Myšlením na vrchol ve vaší aplikaci, stejně tak pokud sdílíte podcast mezi vaše přátele, a přeji vám úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder