Příběh muže, který se stal nadšencem pro život

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Když mluvím o entuziasmu a opravdovém nadšení pro to, co v životě děláme, nemohu si nevzpomenout na jednoho úspěšného člověka, který je úplně ukázkovým příkladem toho, že pokud člověk opravdu chce a totálně propadne tomu, co v životě dělá, tak dokáže zlomit  a překonat všechny překážky, které mu život do cesty postaví. Tím člověkem, o kterém mluvím není nikdo jiný než Petr Jan Juračka a já jsem moc vděčný za to, že jsem měl možnost potkat právě takového člověka jako je on. 

Když se Petr narodil, asi by tehdy jen málo kdo řekl, že by z něj mohl být světově uznávaný fotograf a vášnivý cestovatel, také ale hydrobiolog, asi nejznámější český dronista, který jeden čas držel i světový rekord v letu o nejvyšší nadmořské výšce s běžným dronem, když byl na své první expedici s Klárou Kolouchovou na horu K2. Když se totiž Petr narodil, měl křivou páteř, ploché nohy a oční vadu, dokonce mu hrozila až slepota. Tipovali byste do takového dítěte, že bude jednou fotografem, který bude prodávat své fotky světovým autorům, že bude jednou ambasadorem výrobců fotoaparátů, dronů, outdoorového vybavení, nebo že bude vyprodávat přednáškové sály, kde vypráví o svých cestách po světě?  Asi málo kdo by v to tehdy věřil, ale Petr to přesto dokázal a já jsem přesvědčený o tom, že to dokázal hlavně díky své energii a díky svému nadšení, které prožívá ze všeho, co v životě dělá. 

    Petr Jan Juračka je ukázkovým typem člověka, který rozvinul své charisma, hlavně díky svému nadšení pro to, co v životě dělá. Když se totiž Petr pro něco nadchne, tak ho snad nic nezastaví, dokáže překonat snad každou překážku, aby dosáhl svého cíle. Tohle je přesně ta vlastnost, kterou bychom se mohli mi všichni od Petra učit, a tohle byl i přesně jeden z těch důvodů, proč jsme před dvěma roky pomohli Petrovi vydat jeho knihu s názvem Ze života fotografa.

 Pamatuji si dodnes na první setkání s Petrem. Ta energie, která z něj vyzařovala, byla doslova nakažlivá. Přesto že jsem potkali z naprosto jiného důvodu, tak se Petr zmínil o tom, že pracuje na knize, kterou by rád vydal. Mluvil o té knize s obrovským zapálením a viděl jsem na něm, že mu na ni opravdu záleží. Už jenom to mě velmi zaujalo a proto jsem ho požádal, zda bychom mohli kus jeho knihy vidět, zda bychom do ni mohli nahlédnout. Když jsme přečetli prvních pár stránek Petrovy knihy, bylo nám jasné, že to není kniha jen o fotografování, ale především kniha o životě. Kniha o životě malého chlapce z Pardubic, v jehož úspěch by možná zprvu málokdo věřil, ale on dokázal díky svému elánu, vytrvalosti a nadšení pro život dosáhnout nevídaných úspěchů. 

Došlo nám tak, že tohle je mnohem víc kniha osobního rozvoje, než jakákoli z jiných knih. Petr v ní vypráví o svém životě a o svých zážitcích, a to velmi vtipnou a čtivou formou. Vypráví o svém životě přesně tak, jak jej on sám žije, a věřte, že ho dokáže opravdu žít na plné pecky. 

Věřím, že právě Petrova kniha může každého čtenáře inspirovat a ukázat mu, že když neztratíte opravdovou vášeň pro to, co v životě děláte, tak nemůžete ztratit ani smysl svého života. Přijde mi opravdu až neuvěřitelné, jak je Petr schopný se pro všechno, co dělá, opravdu nadchnout. Ať už je to vědecká práce na univerzitě, létání dronem, cestování, fotografování, ale také starost o své děti, nebo jen výlet s kamarády do tiskárny podívat se na tisk své knihy. 

Takhle jsem Petra poznal já a přesně taková je i jeho kniha. Je to kniha, která může každému čtenáři ukázat, jak vypadá život plný entusiasmu a že největším štěstím v lidském životě je skutečně objevení svých silných stránek a možnost živit se tím, co nás skutečně baví.

Myslím si, že právě Petrova kniha může inspirovat každého čtenáře a ukázat mu, že vzrušující život lze zakládat i na úplných maličkostech a že nadšení můžeme získat pro cokoli, co nás alespoň trochu zajímá. 

Věřím, že tohle je jedna z těch knih, která nikdy nezestárne, jedna z těch knih, která vás jednak pobaví, stejně tak vám i otevře oči a ukáže, jaké možnosti všichni kolem sebe máme. Asi nejvtipnější epizodou je ta poslední, kterou napsala Petrova manželka. I z této epizody určitě pochopíte, jak vypadá život naprostého nadšence a že není rozhodně nudný. Pokud by vás zajímala, máme ještě pár kusů u nás na e-shopu, v žádném knihkupectví ji nenajdete.

Od té doby, co Petr vydal svou knihu, již uběhly dva roky a Petr podnikl spousty dalších cest, zažil spousty dalších dobrodružství a přivedl na svět spoustu dalších projektů včetně stejnojmenného pořadu na mall.tv Ze života fotografa. Zkusím Petra brzy pozvat i  na rozhovor, věřím, že když bude mít chvilku čas, tak rád přijde. 

Tolik tedy kniha, která vám může ukázat, jak vypadá život opravdového nadšence. Pokud jste někdo tuto knihu četl, budu určitě rád, když se podělíte o své pocity z Petrových příběhů, ať sdílením nebo komentářem k tomuto podcastu na sociálních sítích. Děkuji vám za to, stejně jako za odběr Myšlením na vrchol ve vaší aplikaci. 

© Lukáš Eder