Přestaňme se při hledání smyslu života a úspěchu fixovat na peníze

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Hledání smyslu našeho života může být mnohdy velmi náročné. Někdo jej najde zcela přirozeně, a někomu se to nepodaří během celého života. Tím, jak se neustále zvyšuje naše životní úroveň, tak i stoupá naše tzv. Maslowova pyramida potřeb, a tím je hledání smyslu v našem životě náročnější. V předchozí epizodě jsem začal mluvit o tomto tématu a dostal jsem se až ke konceptu Ikigai, která je často prezentován jako koncept, díky kterému si dokážou v Japonsku udržet smysl svého života a dosahovat dlouhověkosti. 

To, co mi trochu nesedí na tom, jak je Ikigai často prezentován a vysvětlován, je, že smysl v našeho života by měl být nalezen v našem povolání nebo v naší práci. Já se přiznám, že v Japonsku jsem nebyl, ale když si přečtete pár článků o tom, jak mluví o Ikigai lidé zasvěcenější než já, tak si můžete všimnout, že často ti Japonci objevili smysl svého života spíš v nějaké jiné činnosti než v tom, co jim generovalo peníze. Mohlo se jednat třeba o učitele, pošťáka, ale i jiné profese, lidi, kteří měli toto povolání jakou součást svého života, něco, co jim umožňovalo vydělávat peníze, ale ten opravdový smysl svého života, ten důvod proč vstát ráno z postele nehledali v zaměstnání, ale v jiných činnostech, které je naplňovaly. Můžou to být koníčky, může to být starost o svou rodinu, může to být cokoli, ale nemusí to určitě být nutně prostředek, kterým budeme vydělávat peníze. Úspěchu v našem životě přece nemusíme dosáhnout  jen v práci, úspěchu můžeme dosahovat v koníčcích, činnosti v nějaké dobrovolné organizaci, vlastně v čemkoli, co nám dává smysl. Důležité hlavně je, aby to pro nás mělo smysl, a ne abychom si říkali, co si o smyslu našeho života myslí někdo jiný.

Pokud ale zaměřujeme smysl našeho života pouze na spojitost s vyděláváním peněz, tak to může být to, co nám nejvíce brání k nalezení Ikigai. Proto si myslím, že ten slavný Ikigai diagram je vlastně tak trochu proti základní myšlence a principu Ikigai konceptu, protože jednou z otázek toho diagramu je: Co nás uživí? Co nám může generovat peníze? 

Zkrátka a dobře si myslím, že pokud hledáme smysl v našem životě, měli bychom se v první řadě odpoutat od peněz. Upřímně jsem nepoznal žádného opravdu dlouhodobě úspěšného člověka, který by objevil smysl svého života v penězích. Čímž samozřejmě neříkám, a opět to připomínám, že peníze nejsou důležité pro spokojený život. Protože stejně jako peníze a bohatství, tak ani chudoba není něco, co by přineslo smysl do života. Jen si jednoduše myslím, že pokud chceme najít opravdový smysl v životě, objevit naši silnou stránku a najít činnost, která by nás nabíjela energii, která by udržovala náš život neustále vzrušující, kdy se budeme těšit na každý nový den, tak bychom měli přestat v našem myšlení fixovat na peníze. Zkuste je opravdu víc vnímat jako to palivo, jak popisuje Simon Sinek a jak jsem o tom mluvil  v jedné z předešlých epizod. Myslím, že by to mohlo pomoct, pokud se vám to pravé Ikigai nedaří nalézt.

Samozřejmě se ale nevylučuje, že Ikigai nemůže být činnost, která se stane naším posláním. Stále si myslím, že ten, pro koho se práce stane koníčkem, našel největší štěstí v životě. Stejně tak jsem ale názoru, že tzv. Ikigai musí být nutně jen jedna věc. Proč by taky měla? Nás přece může nabíjet energií spousta věcí, my přece nemusíme hledat smysl života jen fixací na jednu konkrétní věc, na jednu konkrétní činnost. Naopak ten, kdo dokáže objevit své Ikigai ve více činnostech, tak mnohem hůře bude ztrácet motivaci vstát ráno z postele.  Když se nad tím zamyslím, tak vlastně čím více činností, které nám přinášejí radost do života, objevíme, tím menší je riziko toho, že bychom ztratili smysl v životě. Naopak by to mělo být něco, na čem bychom měli neustále pracovat, zkoušet nové věci a objevovat to, co nás bude naplňovat. Stejně tak totiž, jak se mi měníme a vyvíjíme, tak se vyvíjí i náš životní smysl, naše životní hodnoty, priority, a právě z nich by mělo vycházet to naše životní Ikigai. Alespoň tak jsem to pochopil já.

Pokud bych se tedy měl zaměřit na to, jaké otázky by nám mohly pomoct k objevení opravdového smyslu našeho života, mohly by to být například: Co mi vždy vyvolává úsměv na tváři? Jakou činnost jsem ochoten dělat klidně i zadarmo? Co mi dodává energii? U čeho ztrácím pojem o čase? Na co se rád těším? Myslím, že podobné otázky by nám mohly pomoci objevit opravdový smysl v našem životě. 

O tom, že smysl našeho života je podstatou pro to, abychom měli vůli opravdu žít, o tom nevědí samozřejmě jen Japonci, mluvil o tom i Viktor Frankl, uznávaný filozof a psycholog, který přežil holocaust, pobyt v koncentračním táboře a založil na tomto zážitku i několik svých knih a také další práci, ve které se věnoval hledání smyslu života. Pokud bych měl závěrem citovat jednu z jeho myšlenek, byla by to tato: “Člověk je připraven a ochoten přijmout jakékoli utrpení, jakmile a dokud je schopen v něm vidět nějaký smysl.”

A tím i končím další z epizod Myšlením na vrchol. Doufám, že i tato epizoda vás obohatila nějakou myšlenkou. A určitě budu rád, když se se mnou podělíte o váš pohled na Ikigai a obecně na téma hledání smyslu života. Máte-li třeba nějaký příběh, díky kterému se vám podařilo ten pravý smysl najít, podělte se o něj s námi prostřednictvím našich sociálních sítí nebo zde na webu.

© Lukáš Eder