Nezáleží na tom, kde dnes jsme, ale na tom, kým se dnes rozhodneme stát

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V posledních dvou epizodách jsem přinesl příběhy dvou lidí, kteří dokázali naprosto změnit nejen svůj život, ale i život dalším tisícům, možná i milionům lidí, a to jen díky své pracovitosti, odhodlanost, trpělivost a houževnatosti. Aleš Buksa, československý emigrant, začínal v Německu jako obchodník, který chodil s pojistkami ode dveří ke dveřím a dotáhl to až na českého miliardáře. Stejně tak C. J. Walker obcházela se svými produkty, zejména posilovači růstu vlasů, své zákaznice. Prodávala na tržnicích a školila své prodejkyně, vyprávěla svůj příběh a pomohla díky tomu k zásadní změně ve společnosti. I když oba tito lidé žili v naprosto jiné době, měli naprosto jiné možnosti a jiné zkušenosti, dokázali vybudovat něco velkého, položit ve své zemi základy moderního obchodu, ale i základy svobody a možnosti neustálého osobního růstu.

 Životní příběh jak madam C. J. Walker, tak pana Aleše Buksy jsou jedním z mnoha důkazů toho, že nikdy nezáleží na tom, kde teď jsme. Že nezáleží na tom, jaké bezpráví se nám v životě stalo, z jaké sociální skupiny pocházíme, na jaké startovací čáře jsme, ale že záleží pouze a jen na tom, kým se rozhodneme stát. Oba dva tito lidé se rozhodli pro úspěch, oni sami definovali svůj úspěch svou osobní vizí. Pro tu se rozhodli a právě ta jejich osobní vize byla natolik veliká, že dokázala ovlivnit životy dalších mnoha lidí, které oba tito lidé potřebovali pro její naplnění.

Když se zamyslím nad tím, co tyto osobnosti ještě dále spojovalo, tak z mého pohledu by to mohla být určitá touha po svobodě a nezávislosti. Možná že právě to bylo jejich vnitřní motivací, těžko říct. Nic z toho ale nedokázali vybudovat ze dne na den, vše mělo svůj čas, vše mělo svůj vývoj. Bylo to úpěnlivé a nekonečné práci. Právě ty drobné kroky, které každý z nich dělal každý den, je směřovaly za jejich osobní vizí. Spousta lidí má velkolepé sny, mají touhu dosáhnout nějakých mimořádných cílů a představují si, že aby jich mohli dosáhnout, musejí udělat nějaký osudový krok, jeden velký krok, který otočí a změní jejich život. Životní úspěch ale není výhra v loterii, úspěšným se nestáváme ze dne na den, tím se stáváme tak, jak rosteme celý život. Lidé, kteří vyrostli až příliš rychle, například výhrou v loterii nebo nějakým nečestným chováním, tak ti se na výsluní úspěchu příliš dlouho neohřáli.

Pamatuji si když jsem poprvé mluvil s Alešem Buksou, právě když přijížděl na konferenci Tajemství obchodu do Fóra Karlín v roce 2018. Doprovázel jsem pana Buksu od jeho vozu k VIP vchodu a vchodu pro řečníky. Podal mi ruku a stiskl ji s nadšeným pohledem do očí, upřímně jsem cítil trochu nervozity před prvním setkáním, ale on ji dokázal prolomit během vteřiny nějakou svou vtipnou poznámkou. Na tu už si bohužel nevzpomínám, ale během doby, kdy jsem jej doprovázel ke vchodu do budovy, jsme měli prostor zcela v soukromí prohodit pár slov. Potom ve VIP lounge už na to prostor nebyl. Měl jsem tak možnost na svou elevator pitch, neboli výtahovou prezentaci, s tímto mimořádným mužem. 

Já jsem nepotřeboval na pana Buksu dělat nějaký zvláštní dojem, ani se mu podbízet. Pamatoval jsem si ale na fotografii s ním před jeho domem, a tak mě zajímalo, zda to byl jeho vysněný dům, který si sám postavil na zelené louce, nebo to už tak koupil. On se zastavil a povídá: „Na ten dům, na ten jsem čekal 28 let. Jednou jsem ho viděl v časáku, tak jsem si ho vystřihnul a od té doby tam visel. Byl to můj sen a čekal, až přijde jeho správný čas. Víte, všechno má svůj čas, nic nesmíte uspěchat a chtít hned.“ Mě v tu chvíli, když tohle pan Buksa řekl, zamrazilo v zádech, on prostě naprosto přesně vystihl mou osobní slabou stránku. Trpělivost je něco, čemu se učím už strašně dlouho, a také díky tomuhle zážitku jsem se jen utvrdil v tom, že je to vlastnost, kterou bych neměl podceňovat.  

Příběhy úspěšných lidí mě opravdu baví, my všichni se z nich můžeme inspirovat a najít si v nich každým sám pro sebe své ponaučení. Jak pan Buksa, tak i madam C. J. Walker také dokázali, že každý z nás může být obchodníkem, pokud v sobě dokážeme probudit nadšení pro to, co děláme, a touhou po tom někým se stát. Ani jeden z nich neřešil, zda lidé, kterým pomáhali k úspěchu, mají odpovídající vzdělání pro obchodníka, zda jsou odborníkem v dané oblasti, zda znají svůj produkt do posledního detailu. Zajímali se hlavně o to, aby dokázali probudit skryté charisma každého svého obchodníka, snažili se o to, aby se jejich obchodníci zamilovali do produktu, který nabízejí, a vnímali jej jako svůj vlastní produkt. Oni nechtěli z nikoho dělat jen posluhující prodejce, oni jim pomáhali stávat se nezávislými a svobodnými lidmi, kteří si plní své sny.

Pro mnoho lidí se bohužel slovo obchodník stalo sprostým slovem. Mají o obchodnících představu takovou, že jsou to lidé, kteří se snaží někomu vnutit něco, co on sám nepotřebuje, co jen buší na dveře a otravují s nepotřebnými produkty. To ale není obchodník, to je jen zoufalý prodejce, který vlastně ani neví, proč dělá svou profesi, a snaží se jen uživit. 

Opravdový obchodník řeší problémy svých klientů. Miluje svůj produkt nebo službu, kterou nabízí, uvědomuje si její hodnotu a je schopen hledat takové klienty, kteří jeho službu opravdu potřebují. Opravdový obchodník je do svého produktu tolik nadšený, že když o něm mluví na nějaké prezentaci, tak ani nemáte pocit, že by vám něco vnucoval. Když se nad tím tak zamyslím, tak ve výsledku jsme všichni obchodníci. Každý z nás během našeho života řeší nějaké problémy, prodává někomu své názory a doporučení. Možná že za ty své názory nedostává zrovna peníze, ale může za ně dostávat i jinou hodnotu. Například lásku svých nejbližších, nebo klidně jen dobrý pocit sám ze sebe, že někomu mohl v něčem pomoct. Vlastně ať už v životě prodáváme cokoli za jakoukoli hodnotu, ať už jako profesionální obchodníci, nebo jen jako běžní lidé, tak vždycky bychom z toho měli mít hlavně ten dobrý pocit. Je to známka pro nás, že jdeme správným směrem a v souladu s našimi hodnotami.

Máte také nějakou podobnou osobní zkušenost s někým z úspěšných lidí, nebo jen znáte nějaký podobný příběh, který vás inspiruje? Budu se moc těšit na vaše e-maily a zprávy, které mi necháváte zde na webu. Těší mě také pravidelný odběr podcastu Myšlením na vrchol nebo jeho sdílení mezi vaše přátele. Moc vám za to děkuji a přeji vám už dneska krásný a úspěšný den.

© Lukáš Eder