Co je pro úspěšné lidi opravdu důležité?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Nedávno přišla na rozhovor do mého podcastu Helena Kohoutová, dáma, která oceňuje a hlavně propojuje úspěšné české podnikatele a podnikatelky. Šestnáctého června proběhla její zahajovací konference projektu Ocenění Českých Podnikatelek, na kterou Vás i Helena samotná zvala. Já musím říct, že jsem se na tuhle akci skutečně těšil, bylo to vlastně jedno z prvních podnikatelských setkání od března, kde mohl člověk zase přijít do společnosti zajímavých, úspěšných lidí, navázat nové kontakty, nebo se potkat s lidmi, které už dobře zná. V letošním ročníku Ocenění Českých Podnikatelek budou majitelky českých firem soutěžit v pěti kategoriích a odborný garant soutěže, společnost CRIF – Czech Credit Bureau. nominoval 32 598 kandidátek, ze kterých vybral 1411 semifinalistek soutěže. Z těchto semifinalistek bude výherkyně vybírat odborná porota.

Programem té zahajovací konference byla, vedle podnikatelského setkání a networkingu, i talk show sedmera podnikatelů, kteří mezi sebou diskutovali o současné situaci a problémech, které byli nuceni řešit. Helena Kohoutová v našem nedávném rozhovoru zmínila, že podnikatelé jsou zvyklí na řešení problémů, je to součást jejich života a na to, jaké problémy museli řešit během období covidu, se ptala právě přítomných podnikatelů. Myslím, že bylo dobré, že se talkshow zúčastnili jak dámy podnikatelky, tak i muži podnikatelé, a to z různých oborů. Talkshow se zúčastnili například dva lékaři, kteří podnikají se soukromou klinikou, lékařka podnikající v estetické medicíně, ale také například Kateřina Kadlecová z rodinné firmy USSPA, což je rodinná firma vyrábějící vířivky. 

Pak tam také byla Tereza Havrlandová ze společnosti Lifefood, to je výroba rawpotravin, dále podnikatelka, která zaměstnává nad 300 zaměstnanců a zaměřuje se na výrobu sportovního oblečení, ale také firemních uniforem, a celou skupinu podnikatelů uzavírala Kateřina Šrámková, majitelka známého zámeckého komplexu Loučeň na Nymbursku, která se stala patronkou letošního ročníku soutěže Ocenění Českých Podnikatelek.

 Už na první pohled mi přišlo tohle seskupení podnikatelů zajímavé, říkal jsem si, že mě opravdu zajímá, jaké problémy měli tito lidé společné, a především jak si s danou situací poradili.  U pana Šubrta, který vede vlastní soukromou kliniku v Praze, by se dalo asi očekávat, že během období koronakrize měli práce více než nad hlavu. To samozřejmě přiznal, musel ale řešit, stejně jako jiná zdravotnická oddělení, nedostatek ochranných pomůcek. Doslova řekl: „Ta situace, kdy máte pomůcky objednané, ale stejně se k vám nedostanou, protože vám je stát sebere, ta byla velmi nepříjemná, a vy potom musíte chtít po sestrách, aby odebíraly vzorky pacientům bez ochranných pomůcek, s vědomím, že se můžou nakazit, tak tu už bych nechtěl nikdy řešit. Bylo zde důležité vzpomenout si na všechny ty poučky ze školy a chovat se jako opravdový lídr.“ 

Pan doktor pak nezapomněl zmínit, že virus je stále mezi námi, že běžně mají stále pozitivní pacienty. Čímž nechtěl nijak strašit, jen připomenout ostatním podnikatelům, že bychom měli být stále velmi obezřetní a nic nepodceňovat. 

Kateřina Šrámková, majitelka resortu Loučeň se zámkem a hotelem, měla své podnikání totálně paralyzované. Příjmy na nule, musela ale reagovat, postarat se o své zaměstnance a využila čas uzavírky k rekonstrukci zahrad a přípravě na lepší časy. Já bych mohl mluvit ještě dlouho o konkrétních problémech, které ti přítomní podnikatelé nejen během talkshow, ale i následně během networkingu zmiňovali. 

Tím, že každý podnikatel byl z naprosto jiného odvětví, byl u každého průběh krize naprosto jiný. Jedni museli zastavit, nemohli dělat obchod, ale našli čas rozvíjet něco, na co předtím prostor neměli, nebo se jen zastavit a přehodnotit priority v životě. Jiní naopak měli práce až nad hlavu, odbyt byl velký, ale naopak museli řešit, že měli třeba na doma na ošetřovném své zaměstnankyně, které se musely starat o děti. Tam, kde to bylo možné, tam se lidé snažili fungovat z domu, ale ne u každé profese to samozřejmě jde.

I přesto, že každý z podnikatelů měl různé problémy a názory na jejich řešení se mnohdy lišily, tak měli všichni něco společného. V první řadě jsem ze všech cítil, že byli rádi, že jsou po dlouhé době opět mezi svými a shodují se, že osobní setkání nám žádný monitor nenahradí. Z těch příběhů, jež jsem slyšel a které podnikatelé vyprávěli, jsem měl ale pocit, že si všichni díky covidu připomněli, proč vlastně podnikají. Spousta lidí, kteří nepodnikají, nebo vůbec nebudují nějakou kariéru a nechají se unášet životem, mají pocit, že podnikatelům jde v první řadě hlavně a o zisk.

 Já si ale tohle nemyslím a právě tohle podnikatelské setkání mě znovu utvrdilo v tom, co je pro úspěšné lidi opravdu důležité. Myslím, že je to právě ta svoboda, kterou mohou díky svému úspěchu získat. S tou svobodou ovšem přichází o i obrovská míra zodpovědnosti. Nemůžete chtít přijmout svobodný život, když nepřijmete i odpovídající zodpovědnost. To jde zkrátka ruku v ruce a podnikatelé mluvili mnohdy o tom, že nejvíce přemýšleli nad tím, že mají díky své svobodě, svému podnikání, zodpovědnost za své zaměstnance. Oni svým rozhodnutím nerozhodují jen o sobě a svém životě, od jejich rozhodnutí se odvíjejí o životy dalších stovek rodin, které jsou prakticky na každém jejich rozhodnutí závislé. Bylo prostě cítit, že jim nešlo jen o to, zda díky nějakému omezení přijdou o nějaké zisky. Jasně že se všem naprosto změnily plány, všichni si rychle zvykli na velký růst, který předpokládali i letos, ale většinou si uvědomili, že teď jsou tu i jiné priority a že by se měli v první řadě teď postarat o své zaměstnance, přizpůsobit se nastalé situaci a ukázat jim, že peníze nejsou na prvním místě.

Hodně se také mluvilo o tom, jak museli bojovat se strachem a nejistotou, a to nejen svou vlastní, ale právě i nejistotou svých zaměstnanců. Myslím si, že si všichni opět více uvědomili, jak je pro náš růst důležité to prostředí, ve kterém se pravidelně nacházíme, a že právě ta vzájemná podpora a optimistický pohled všech zúčastněných podnikatelů je to, co všem chybělo během období izolace a omezujících nařízení. Když jsem včera odcházel z toho podnikatelského setkání, i já sám jsem se najednou cítil mnohem optimističtěji a tak nějak plný energie, protože jsem byl celé odpoledne v takovém prostředí, které se tímto přesně vyznačovalo, a za to jsem skutečně moc vděčný. 

Máte také nějakou podobnou zkušenost z poslední doby? Byli jste na nějakém networkingu nebo akci, ze které jste si odnesli podobné pocity? Budu rád, když mi napíšete a podělíte se o vaši zkušenost, ať už zde na webu nebo do mého e-mailu. A pokud vás baví podcast Myšlením na vrchol, můžete si nastavit odběr ve své aplikaci, aby vám ani další epizoda neunikla. 

© Lukáš Eder