Zpráva od Čecha, který se neztratil ani ve Skotsku a kráčí za úspěchem

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Dostal jsem další příjemnou zprávu od jednoho z vás, mých pravidelných posluchačů Myšlením na vrchol. Tentokrát je to zpráva od mého jmenovce Lukáše, který žije už pět let ve Skotsku. Lukáš ve zprávě děkuje nejen za mé podcasty, ale také za FC magazín, který Petr Casanova tvoří už od roku 2011, a za další obsah, který pro vás společně tvoříme. Lukáš píše, že mu tento obsah moc pomáhá, především je rád za podcasty, protože se díky nim dokáže neustále motivovat a udržet v psychické kondici. Díky podcastům začal sledovat i další úspěšné osobnosti, které ho možná inspirují.

 Pochopil jsem z jeho zprávy, že právě i díky podcastům si ujasnil své životní hodnoty a rozhodl se pro velkou životní změnu. Uvědomil si, že jediné, co ho drží ve Skotsku, je práce s nadstandardním příjmem a životní standard, který si díky ní může dovolit. Pochopil ovšem, že jsou to jenom peníze, které ho v žádném případě šťastným neudělají. 

 Lukáš tak udělal velké životní rozhodnutí a řekl si, že dá výpověď v práci k 20. květnu 2020, a koupil si jednosměrnou letenku do Česka na 14. června, aby měl dostatek času vyřešit všechny důležité záležitosti. Lukáš si uvědomil, že jednou z jeho hlavních životních hodnot je rodina a přátelé a že čas, který tráví vyděláváním peněz a který by mohl trávit právě s rodinou a přáteli, nic nenahradí. Peníze tu budou vždycky, ale lidé, na kterých nám opravdu záleží, ti jednou odejdou, a možná by tak jednou mohl litovat, že s nimi netrávil více času.

 Současně také Lukáš píše, že s ohledem na probíhající koronavirovou krizi se jeho situace značně zkomplikovala. Pracuje v pohostinství a také ve Skotsku ze na dne uzavřeli všechny provozovny. On tak přišel o práci, stejně jako spousta jeho kolegů. Dokázal si ale už vybudovat tak velkou mentální odolnost, že jeho reakce na tuto nenadálou událost byla úplně jiná. Dovolím si teď citovat část z jeho zprávy,  kde popisuje právě reakci kolegů na nenadálou událost: „Když potom někteří za mnou přišli a ptali se, proč se směju, tak jsem jim řekl, že to bylo jasné, že vše nasvědčovalo tomu, že ztratíme práci, že nastanou změny, takže dřív nebo později by to přišlo. Poté přišla další otázka: Co budeš dělat? Chtěl jsi se vrátit do Čech, proč se nestresuješ, proč nevyvádíš? Takovým stylem se mě ptali. No a moje reakce byla zaskočující, pro některé. Řekl jsem, že je to smutné, vše se zkomplikovalo, nepřivezu si úspory, které jsem měl, ale to pro mě neznamená nic jiného než pozměnit své plány s návratem, postarat se o sebe tak, jak nejlépe dokážu, a to je vše, prostě musím začít reagovat, když budu stagnovat, jen naříkat a nic nedělat, tak se nikam neposunu a tato situace mě zničí, je potřeba to brát jako výzvu, další krok…“

„Momentálně pracuji pro jednu firmu, která vyrábí dezinfekce, je to práce na 50 hodin týdně. Z jedné strany jsem za tuto práci rád (navíc v téhle situaci), ale je to opravdu práce, kterou dělám kvůli penězům, abych se v této době o sebe postaral. Nicméně jsem i za tuto příležitost a zkušenost rád, protože mě posune dál. Netuším, zda je to díky vaším magazínům či podcastům (na které mám v práci dost času a poslouchám pečlivě), a nebo prostě v nějakém uvědomění, osobním rozvoji, reakcí na danou situaci, ale vidím hodně spojení a motivace v tom, jaký jsem, jak se stavím k určitým situacím, s vašimi radami v podcastech a magazínech.” 

Lukáši, já Ti moc gratuluji, že sis dokázal vypěstovat tak silnou mentální odolnost. Také ti gratuluji, že jsi dokázal velmi rychle ve Skotsku najít jinou práci, aby sis zajistil alespoň nějaký příjem. Dokážu si představit, že pro cizince to nemusí být v takové situaci vůbec jednoduché, ale jsem přesvědčený o tom, že Tobě se to podařilo hlavně díky tomu, že jsi si dokázal o v tak těžké a komplikované situaci udržet pozitivní nadhled na celou situaci. Myslím si, že s touhle vlastností se nejen ve světě, ale ani na Ostravsku, odkud pocházíš, určitě neztratíš. Zdá se totiž, že sis dokázal osvojit jednu z nejzásadnějších vlastností úspěšných lidí: mentální odolnost a pozitivní mysl.

  Tví kolegové se tě ptali: „Copak ti to nenarušilo plány?“ Jak zvláštní otázka, co? Jasně že Ti to narušilo plány, celá pandemie skoro celému světu narušila plány. Ale co získáme tím, že se budeme vztekat nebo nadávat na věci, které nejsme schopni ovlivnit? Myslím, že tvoje zpráva je krásným příkladem toho, že my nejsme schopni ovlivnit, jaká myšlenka napadne naši mysl nebo jaká situace ovlivní negativně naše plány. Jsme ale schopni ovlivnit, jak dlouho si tuto myšlenku ve své mysli ponecháme, jak velké synaptické spojení necháme této získané informaci v našem mozku vzniknout, a hlavně jak zareagujeme na tuto špatnou událost.

Myslím si, že prostě nejsi jediný na světě s podobným osudem, ale jsi jeden z mála těch, kdo se nezalekli nečekané překážky a rozhodli se nějak jednat, reagovat. 

 Teď si možná někdo může myslet, proč ti tady v mém podcastu dávám tolik prostoru, copak jsi nějak mimořádně úspěšný člověk? Vždyť jsi pracoval v pohostinství a teď jsi pravděpodobně na nějaké lince s dezinfekcí. Ja bych jen všem těmto pochybovačům řekl, že si myslím, že prostě jsi úspěšný člověk, bez ohledu na to, v jaké situaci a na jaké pozici teď jsi. Dokázal jsi totiž převzít zodpovědnost za svou situaci, svůj život, rozhodnout zcela svobodně sám za sebe, jak budeš reagovat, a nenechat se jen unášet a ovlivňovat nepřízní osudu. Každý musel jednou začít a je jedno kde. Třeba tě u té dezinfekce zrovna napadne nějaký nápad nebo poznáš někoho, kdo ti pomůže dosáhnout mimořádného úspěchu i tady doma, v Čechách. Věřím ale, že s tímhle nastavením se nikdy neztratíš, a myslím si, že jednou o Tobě možná ještě uslyšíme, to bych si  skutečně moc přál. Ještě jednou díky za tvou zprávu a P. S. ode mě: tykání mi fakt nevadí, tak snad Tobě taky ne. 

 Jestli vás nějakým způsobem zaujal příběh Lukáše, možná v něm můžete vidět i nějakou inspiraci nebo ponaučení pro sebe. Všichni jsme teď v těžké situaci, kdy moc nevíme, co se bude dít, pokud si ale zachováme nastavení, jaké má Lukáš ve Skotsku, tak vše společně zvládneme. A jestli někdo z vás má podobný příběh, nebojte se mi o něm napsat, na každou vaši zprávu se moc těším. Předem za ni děkuji stejně jako za odběr mého podcastu ve vaší aplikaci.

© Lukáš Eder