Základní principy, které nám pomáhají lépe hospodařit s naší energií

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Věřím, že každý z nás někdy zažil nějaké období, kdy se cítil naprosto vyčerpaný. A nebylo to vyčerpání způsobené přílišnou fyzickou nebo psychickou námahou. Mluvím o takovém vyčerpání, kde se cítíme naprosto bez energie, bez elánu. Dny jsou takové plytké, jeden jako druhý, zažíváme každodenní stereotyp a každý den se tak neuvěřitelně vleče. Ráno vstaneme, a i když jsme spali dostatečně dlouho, stejně se cítíme úplně bez energie a nechce se nám vůbec nic dělat. Splníme tak tak jen naše nejzákladnější povinnosti, to, co musíme, a celým dnem tak nějak proplujeme.

 V minulých dílech jsem mluvil o tom, že pokud chceme změnit náš život a stát se úspěšnějšími, v první fázi musíme něco změnit. No jo, ale taková změna, ta vyžaduje spoustu energie, a kde ji vzít, když se cítíme tolik unavení a vyčerpaní. Říkal jsem také, že za mě to není o tom, kde vzít novou energii, ale především o tom, jak se naučit hospodařit s naší energií. Stále jsem toho názoru, že největším žroutem naší energie jsou všechny činnosti, které děláme jenom proto, protože je prostě dělat musíme. A proto bychom se měli zaměřit hlavně na to, abychom během každého dne dělali větší procento činností, které chceme dělat, než které dělat musíme.

 Samozřejmě jsou ale i další způsoby, jak lépe hospodařit s naší energií, a já bych se s vámi rád podělí o pár tipů na ty každodenní návyky a zvyky, které jsem okoukal od úspěšných lidí a pomáhají i mně cítit se plný energie a být produktivnější. Tedy vedle toho, že se vědomě zaměřuji na to dělat většinu dne to, co mě opravdu baví, tak jsem se naučil umět si každý den nějakým způsobem naplánovat. Nutně si nepotřebuji psát přesný itinerář každého dne, potřebuji ale vědět, co mě každý den čeká, a na co se tak mohu v ten den těšit. Každodenní plánovaní je už takovou mojí večerní rutinou, a i když se to může zdát jako samozřejmé, tak mě až překvapuje, kolik lidí ráno vstane a vůbec nemá tušení, co je v ten den čeká. Potom jsem se naučil věnovat první hodiny pracovního dne činnostem, které ode mne vyžadují tzv. hlubokou práci. Což je mimo jiné i název knihy od C. Newporta. 

Za mě nijak průlomová kniha, ale je v ní obrovský kus pravdy. V dnešní době je hluboká práce velmi vzácná, necháváme se často vyrušovat okolními vlivy, jako jsou sociální sítě, neustálé kontrolování mailové schránky a podobně. U mne tedy funguje nějakou nepříjemnou práci, která potřebuje velkou koncentraci, udělat co možná nejdřív. Můžu se pak o to víc těšit na to, co bude v ten den následovat.

Další věc, která mi neuvěřitelně dobíjí především mentální energii, je fyzická aktivita. Zjistil jsem například, že cvičení v posilovně s trenérem je mnohem aktivnější, a tak že když mám na určitou hodinu trenéra domluveného, tak mě to donutí tam jít. Dříve jsem to odsouval, vzal si ráno s sebou věci na cvičení do práce, že si půjdu během dne zacvičit, ale jak si myslíte, že to často dopadlo? S trenérem je to jiné, máme dohodnutý čas a je to pro mě stejné, jako když musím jít na nějaké jednání. Prostě přeruším práci nebo si naplánuji den tak, abych byl na cvičení včas. Tohle beru rozhodně jako investici, která se vyplatí. Stačí opravdu jedna až dvě hodiny týdně a zjistíte, že cvičíte efektivněji, a hlavně správně. Za mě ale není nutné chodit zrovna do posilovny. Naučil jsem třeba svého psa, že i když máme zahradu, tak prostě musím jít každý den alespoň na krátkou procházku. Prostě přes to nejede vlak, pokud bych nešel, prostě je schopen mě vytáhnout i z postele. A tak prostě jdu, alespoň na 20 minut, za každého počasí. Můžou padat trakaře, prostě musíme jít. Mimo jiné chodíme rádi i společně se ženou a můžeme si tak alespoň v klidu popovídat. Člověku se občas fakt nechce, ale ve výsledku jsem vlastně hrozně rád, že jít vlastně musím, a vždycky, když se vrátíme, tak jsem rád, že mě ten pes vytáhl ven. 

 Další investice, které rozhodně nelituji a která mi pomáhá hospodařit a lépe čerpat energii, je koupě kvalitní postele. Strávíme v posteli v průměru třetinu svého života, a tak by to nemělo být místo, na kterém bychom měli šetřit. Můžu vám říct, že dříve jsem to vlastně nechápal a říkal jsem si, že když si někdo koupí postel v ceně nové fabie, tak už je to jen z rozmaru. Dnes takovou postel mám a můžu vám říct, že to pro mě opravdu není rozmar, ale vědomá investice do sebe a rozhodně jí nelituji. Spánkem sbíráme energii, a měli bychom si na to zařídit co možná nejlepší prostředí. 

Jedna z dalších věcí, která mi pomáhá získání další energie, je rozhodně četba knih. Abych byl upřímný, tak si už ani nepamatuji, kdy jsem si s chutí pustil nějaký pořad v televizi, občas mě něco zaujme, když nechají děti televizi zapnutou, ale snad už po hodině u televize se cítím více unavený, než když jsem k ní usedal. Navíc se stále objevují nějaké reklamy, což se vám v knize stát nemůže. Když už se na něco dívám, tak spíš společně s rodinou na nějaký film na Netflixu. Jestli bych měl ale srovnat knihu a televizi, tak méně energie spotřebuji určitě u knihy, a ještě četbou pracuji sám na sobě.

 Na co bych pak určitě neměl zapomenout a co hodně ovlivňuje hospodaření s mou energií, je prostředí, ve kterém se nacházím. Čas strávený s rodinou a přáteli nám může neuvěřitelně dobít baterky, musím ale jen dbát na to, s jakými lidmi ten volný čas trávíme. Naučil jsem se prostě potkávat se co nejčastěji jen s přáteli, se kterými je mi skutečně dobře. Takoví ti vysavače energie, co si jen věčně stěžují a žvaní a řeší pro mě nepodstatné věci, takovým se raději vyhýbám. 

V neposlední řadě, co si teď uvědomuji, že mi opravdu pomáhá lépe hospodařit se svou energií, je pak pomodoro technika. Už jsem ji tu párkrát zmínil a učím ji používat i své děti. Pomodoro používáme především na ty činnosti, které se mi moc dělat nechtějí, ale které dělat prostě musím. Tím že mi tahle technika stanovuje jasný čas, kdy se tomu budu věnovat, tak se mi ta daná činnost zvládá mnohem snáz, než když jsem ji dělal dřív jen tak. 

Tohle je teda za mě pro dnešek jen pár tipů, které mi pomáhají být v životě plný energie a produktivnější. Nezapomínejte hlavně, že produktivita není o množství vykonané práce, ale hlavně o kvalitě této práce, a také že základem produktivity není čas, ale energie. Doufám, že vám třeba i některý z mých tipů pomůže k tomu mít každý den více energie.

© Lukáš Eder