Uspokojování potřeb jako rozhodovací strategie

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Rozhodnost je jednou z klíčových vlastností všech úspěšných lidí. Dokud se nenaučíme opravdové rozhodnosti v našem životě, a zejména potom přijímání veškeré zodpovědnosti za naše rozhodnutí, nemůžeme očekávat, že bychom se stali dlouhodobě opravdu úspěšnými. Dnes ale nechci mluvit jen o rozhodnosti, o té jsem už mluvil v jedné z předešlých epizod. 

Chtěl bych se teď vrátit k tématu, o kterém jsem mluvil v předchozím dílu, a tím tedy k tomu, jak získat z našeho rozhodnutí vždy ten nejlepší pocit. Vlastně ten pocit reálného uspokojení a odstranění obav nebo strachu z toho, zda jsem se nemohl rozhodnout lépe, nebo vybrat nějakou lepší možnost. Už v předchozím podcastu jsem mluvil o tom, že problém je v maximalizaci našeho rozhodovacího procesu. Že se zkrátka a dobře neustále snažíme o to získat z našeho rozhodnutí to optimální a nejlepší řešení. Jak se ale oprostit od té maximalizace a naučit se dosahování stavu spokojenosti s každým rozhodnutím?

Autor knihy The Paradox of Choice Barry Schwarz říká: „Naučit se vybrat si je těžké. Naučit se dobře si vybrat je těžší. A naučit se dobře si vybrat ve světě neomezených možností je stále těžší, možná až nemožné.“ Abychom se těmto těžkostem vyhnuli, měli bychom se snažit osvojit si spokojenost jako naši rozhodovací strategii. Prvním a klíčovým krokem, který nám k tomu pomůže, je ujasnit si vždy svou potřebu a až podle ní se rozhodovat.  Díky tomu že se zaměříme především na reálné  potřeby, kvůli kterým děláme konkrétní rozhodnutí, a přestaneme přemýšlet jen nad tím, abychom udělali co možná nejlepší rozhodnutí, a tak získáme najednou mnohem jasnější cestu, která vede k našemu rozhodnutí. Když budou naším rozhodnutím naplněny naše potřeby, tak získáme jednoduše pocit uspokojení, a vyhneme se tak stresu z toho, zda jsem se si nemohli vybrat lépe.

Staneme se vlastně jakýmsi uspokojovatelem svých potřeb, a tím se vyhneme zbytečnému stresu nebo lítosti nad svými rozhodnutími, i když se po jejich provedení naskytne nějaká lepší varianta. Jsme si totiž vědomi toho, že jsme z našeho rozhodnutí získali pro nás to nejpodstatnější, a tím je uspokojení našich potřeb, a ne maximalizace našich možností. Samozřejmě je rozdíl v tom, zda se rozhodujete o koupi nového auta, nového domu, nebo o volbě destinace vaší dovolené. Každý ten rozhodovací proces bude trochu jiný, ale ten základní princip, tedy řídit se hlavně podle svých potřeb, bychom měli vždy dodržet. 

Měli bychom také dát na naši intuici, myslí to s námi dobře a většinou to řešení, které nás napadá jako první, je správné řešení a správné rozhodnutí. 

Ve chvíli, kdy se naučíte rozhodovat se dle vašich potřeb a ne dle maximalizace vašich možností, bude mít váš rozhodovací proces jasné principy a řád, podle kterého se budete řídit. V první fázi byste si měli uvědomit a určit své potřeby, kvůli kterým to rozhodnutí budete dělat. V druhé řadě byste si pak měli tyto potřeby prioritizovat. Jednoduše si říct, která ta potřeba má pro vás větší prioritu, a přiřadit k ní důležitost. Potom nastává fáze ujasnění si možnosti, ze kterých budete následně vybírat, která z nich nejvíce splňuje konkrétní potřeby. Samozřejmě ta možnost, která splňuje nejvíce potřeb, by měla být výherní a neměli byste pak mít důvod svého rozhodnutí kdykoli litovat.

Jsou samozřejmě rozhodnutí, u kterých si tento proces přehrajete jednoduše v hlavě, když před vámi bude nějaké strategičtější nebo důležitější rozhodování, určitě stojí za to si vzít kus papíru a tužku, vše si zapsat a důsledně vyhodnotit. Tak jednoduché to může být, když se chcete oprostit od maximalizace a zaměřit se především na uspokojování svých potřeb. Dnes jsou mezi námi i tací, kteří tuhle praktiku dohnali až do extrému, a to k naprostému minimalismu. Neříkám, že mi minimalismus není sympatický, ale za mě všeho moc škodí a minimalismus není pro mě stav, ve kterém bych se cítil komfortně. A abychom se cítili dobře a uspokojeni, o to by nám přece mělo jít především. 

Vnímáte to podobně, nebo máte nějaký jiný pohled, názor podle kterého děláte svá rozhodnutí? Zkuste se o něj se mnou podělit, klidně do mého e-mailu, nebo jen prostým komentářem zde na webu. Jsem zvědavý na vaše komentáře a také vám děkuji za odběr podcastu Myšlením na vrchol nebo jeho sdílení mezi vaše přátele. Ještě jednou díky moc a přeji vám už dneska úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder