Peníze nejsou od toho, aby nám kazily charakter, ale aby nám pomáhaly růst

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Slyšeli jste předchozí speciální epizodu Myšlením na vrchol? Dnes bych rád navázal na přednášku Petry Plemlové z naší konference Businessleaders Věřily že můžou. Jak na vás působila její přednáška, co jste si z ní zapamatovali? Pokud někdo z vás přednášku neslyšel, určitě ji doporučuji, protože si myslím, že v ní zaznělo spousta zajímavých myšlenek.

 Příběh Petry Plemlové je skutečně unikátní, není unikátní jen v tom, že zůstala sama se čtyřmi dětmi, bez manžela, se spoustou dluhů a začala podnikat. Myslím si především, že Petra je jasný příklad toho, že když člověk opravdu chce, tak dokáže cokoli. Petra Plemlová dnes sbírá jedno podnikatelské ocenění za druhým a její podnikatelský příběh proběhl snad všemi médii v Česku. Dříve ale, než tohle dokázala, tak si musela sama osvojit obrovské množství různých dovedností a sama se vzdělat v několika důležitých oblastech, které pro své podnikání potřebuje znát.  

Když jsem se s ní před lety potkal osobně, pamatuji si dodnes, jak na mě zapůsobila svými širokými vědomostmi a říkal jsem si: Té ženské to neuvěřitelně pálí. Dokonce jsem se jí i tehdy zeptal, jestli nemá vystudovaný nějaký MATFYZ nebo tak něco, že z ní mám pocit, že má matiku opravdu v malíku. Odpověděla tehdy: „Ale vůbec ne, vždyť jsem učitelka z mateřské školy, tam fakt nechodí lidi z MATFYZu“. Však o to mluvila také na své přednášce, že se vše musela sama naučit, a také popisuje a dává tip, jak to zvládla u výchovy čtyř dětí. 

 Proč jsem ovšem vytáhl z našeho archivu zrovna přednášku Petry Plemlové mělo ale naprosto jiný důvod. Víte, občas mám pocit, že spousta lidí si myslí, že když se mluví o osobním rozvoji, profesním růstu, kariéře nebo podnikání, tak by se nemělo mluvit o penězích, protože peníze nejsou důležité. Důležité přece je, aby mě to podnikání nebo budování kariéry bavilo. Peníze přece nejsou všechno, peníze nás neudělají šťastnými, jsou přece mnohem důležitější hodnoty v našem životě než peníze. Ano, to máte naprostou pravdu, peníze nejsou všechno a opravdu nás v životě neudělají šťastnými, ale to přece neznamená, že nejsou důležité. Peníze v naší společnosti tak, jak jsme si ji sami nastavili, jsou extrémně důležité. Záleží ovšem na nás, jak s nimi nakládáme, a myslím si, že právě ve své přednášce to Petra Plemlová řekla moc dobře: “Peníze tu nejsou od toho, aby nám kazily charakter, ale aby nám pomáhaly růst.” Tahle věta by snad zasloužila vytesat do kamene.

 Pro spoustu lidí v naší společnosti jsou právě peníze jedním z hlavních motivů proč dělají to, co dělají. Mají pocit, že pro to, aby byli v životě šťastní, musejí vydělat více peněz, aby si mohli koupit lepší auto, větší dům, potom ještě lepší auto a ještě větší dům a tak pořád dokola. Ve výsledku pak zjistí, že opravdu šťastní nejsou a taky že rakev nemá kapsy. Ono většinou pokud je někdo v práci motivovaný jen penězi, tak je vlastně špatný zaměstnanec, je velmi lehce ovlivnitelný a každý, kdo mu zamává před nosem vyšší výplatnicí, tak vám jej snadno přetáhne. Pořád to ale neznamená, že peníze nejsou důležité. Já jsem se je naučil vnímat jakou součást úspěchu, jsou pouze vedlejším produktem toho, pokud děláme opravdu svou práci dobře a investujeme do ní maximum svého potenciálu. A na příběhu Petry Plemlové je to opět hezky vidět. Petra se nerozhodla pro úspěch a nezačala podnikat, aby vydělala více peněz a aby zbohatla. Sama uvedla ve své přednášce, že i přesto, že její společnost měla 8 milionů zisku, tak ona si od začátku drží stejný plat, který potřebuje, aby naplnila své potřeby. A to je podle mě přesně ten důvod, proč začala podnikat. Ona totiž musela, nikdo ji nechtěl zaměstnat a viděla podnikání jako jediné východisko, díky kterému může naplnit své potřeby. Tedy získat prostředky na to, aby se mohla postarat o svou rodinu a všichni mohli společně růst. Současně je ale jako podnikatelka zodpovědná také za svou společnost, je zodpovědná za její zaměstnance, a tak musí naplňovat i jejich potřeby.

Jeden z mých oblíbených autorů a řečníků, Simon Sinek, říká: “Peníze jsou palivo”, a palivo je velmi důležité. Pokud budete vnímat vaši společnost jako auto, tak k čemu vám to auto bude, když budete mít prázdnou nádrž? Kam dojedete? Můžete mít nejkrásnější, nejluxusnější, nejrychlejší auto na světě, ale jakmile do něj nebudete mít co natankovat, tak jeho smysl se ztrácí. Samozřejmě to neznamená, že ho nemůžete mít rádi i s tou prázdnou nádrží, jen vám s tou prázdnou nádrží nenaplní tu potřebu, kvůli které jste si ho pořizovali. Taky to ale neznamená, že to auto nemůžete nejdřív jen roztlačit a sešlápnout plynový pedál až ve chvíli, kdy pro něj to palivo získáte, jen je to trochu pomalejší a náročnější. I Petra musela nejdřív tlačit, než získala palivo.

 Současně: Co si myslíte o benzínu? Je dobrý, nebo špatný? No a co si myslíte o penězích: Jsou dobré, nebo špatné? Někdo říká, že peníze jsou zlo, způsobují války, jiní zase že jsou skvělé, protože zajišťují bezpečnost a svobodu. Já si ovšem myslím, že peníze nemají žádnou podstatu – dobré, nebo špatné. To jen lidé je dělají dobrými nebo špatnými, podle toho, jaké hodnoty prostřednictvím nich naplňují.

Důvod, proč jsem zvolil tohle téma, je především ten, že se mě často ptáte na můj názor na peníze, zda jsou pro mě v životě důležité. A já odpovídám: Ano, samozřejmě že jsou důležité a pro všechny by měly být. Jsou totiž palivem, díky kterému mohou naplnit své potřeby. Pomáhají nám růst a pomáhají nám naplnit naši osobní vizi. A čím větší jsou naše potřeby, kterými plníme naši osobní vizi, tím více toho paliva potřebujeme. Pořád ale musíme dbát při nakládání s palivem zvýšenou pozornost a být maximálně obezřetní, stačí i malá jiskřička, aby nám bouchla celá nádrž.

© Lukáš Eder