Jak zkombinovat vděčnost a vizualizaci do jednoho nástroje

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Vyzval jsem vás, abyste zkusili vymyslet nějakou metodu, v rámci které zkombinujete nástroje vizualizace a vděčnosti. Mluvil jsem o tom, proč bychom se měli naučit být vděční nejen za minulost a současnost, ale také za to, co se nám teprve podaří, a stejně tak proč bychom vizualizaci neměli používat jen pro naše plány, ale také pro naše vzpomínky. Jestli jste neslyšeli předchozí epizodu, zkuste si ji prosím poslechnout, tahle na ni bude tak trochu navazovat. 

 Teď se ale vrátím k té mojí výzvě. Vymysleli jste nějakou metodu? Jestli ano, určitě budu moc rád, když mi o ní napíšete do mého e-mailu, nebo klidně zde pod článkem do komentářů, nebo na našich sociálních sítích. Metoda, která se zalíbila mně a kterou jsem rozhodně já nevymyslel, je tzv. dopis hojnosti. Možná že pro někoho z vás může tento název působit trochu esotericky a říkáte si, proč zrovna dopis hojnosti. Proč ne třeba dopis bohatství, dopis úspěchu, štěstí, nebo snad přání. Dopis hojnosti mi přijde opravdu jako skvělý název, a to zejména z toho důvodu, že ve mně nevyvolává na první dojem nějaké materiální hodnoty. Zatímco když si řekneme slova jako bohatství, úspěch, nebo možná i to štěstí, tak v mnohých lidech bude na první dojem vyvolávat právě nějaké konkrétní materiální cíle, kterých by rádi dosáhli, aby se cítili úspěšní nebo bohatí. 

Zatímco slovo hojnost ve mě vyvolává spíš pocit takového řekněme, dostatku, naplnění, možná vyrovnání nebo harmonie. Proto tedy zrovna slovo hojnost. Pojďme se ale vrátit k samotnému dopisu a řekněme si, jak by takový dopis hojnosti mohl vypadat.

Určitě už jste slyšeli, a také já jsem o tom tady už mluvil, o různých nástěnkách vizí, listech přání, nebo seznamu vděčnosti. To vše jsou velmi účinné a skvělé nástroje, které nám budou pomáhat při cestě za úspěchem. Ale dopis hojnosti by mělo být něco mnohem osobnějšího, já ho vnímám jako určitou kombinaci těch zmiňovaných nástrojů, ale s tím rozdílem, že si ho musíte napsat sami pro sebe. Určitě by to neměl být jen pouhý seznam přání a splněných cílů. Měly by to být smysluplné a rozvité věty, ve kterých vyjádříte vše, za co jste v životě vděční, na co rádi vzpomínáte, ale také to, na co se těšíte a mluvíte o tom tak, jako by už bylo jisté, že se to stane, v ideálním případě tak, že se to už stalo. 

Já si představuji dopis hojnosti jako něco, co píšete svému vnitřnímu hlasu, svému druhému já. Prostě tomu, s kým vedete pravidelně ten svůj vnitřní dialog. Technika dopisu hojnosti mě zaujala zejména z toho důvodu, že pokud mu opravdu věnujete dostatek času, energie a dáte si s tím tu práci, tak tím neuvěřitelně posílíte své pozitivní myšlení. Trénujete vděčnost za vše, co se Vám v životě podařilo, čímž získáváte větší sebedůvěru, a zároveň můžete velmi efektivně plánovat a pracovat na svých vizích. Ten dopis píšete hlavně pro sebe, proto byste se neměli opravdu v ničem omezovat. Můžete tam obsáhnout naprosto vše, co je pro vás v životě důležité. Můžou to být peníze, zdraví, kariéra, rodina, koníčky, přátelé, opravdu úplně vše, co je pro vás v životě opravdu důležité. Když budete dopis hojnosti vytvářet, je dobré si k němu vzít svůj hodnotový žebříček, pokud se budete držet hodnotového žebříčku, tak nemusíte mít obavy z toho, že zapomenete na něco důležitého.

Na celé tvorbě dopisu je důležitá jedna zásadní věc: Pokud budete psát o něčem, na co jste hrdí, že se vám v životě podařilo, nebo vděční za to, že se to stane, tak se musíte vyhnout všem “ale”, která vás budou napadat. Možná, že vám to teď není zcela jasné, tak vám to zkusím ukázat na příkladu, jednoduché větě, která by v takovém dopisu mohla být, třeba u mě. 

Ta věta by mohla v mém případě znít třeba takto: “Jsem moc vděčný a hrdý sám na sebe za to, že se mi podařilo konečně zhubnout, zabojovat se svou přílišnou obezitou a udržovat si vysněnou postavu”. Tohle je reálná věta z mého dopisu hojnosti, a když jsem ji psal, napadalo mě u ni hned několik ale. Jedno takové ale bylo například “ale vždyť jsi zase 6 kilo přibral”, nebo “ale vždyť by jsi mohl ještě něco shodit”.  Když jsem tu větu formuloval, začali se mi najednou v hlavě ozývat ti šmejdi, ti sabotéři naší mysli, kteří se nás snaží znevažovat. Od těchto šmejdů je velmi důležité dokázat se oprostit, nenechat se jimi ovlivňovat a hrát si s formulací vět do té doby, dokud se nepřestanou ozývat a vy se budete cítit spokojeně. Jakmile tedy takové nějaké “ale” zaregistrujete, není dobře ho přehlížet a ignorovat. Berte ho jako součást tvorby toho dopisu a tu konkrétní větu si napište někam bokem do poznámek a hrajte si s ní do té doby, dokud nebudete naprosto spokojeni.

Úkolem dopisu hojnosti totiž není maximalizovat své cíle, zisky a vytřískat ze všeho co nejvíc. Hojnost vnímám hlavně jako dostatek, a tak je cílem tohoto dopisu  přinést dostatek do našeho života ve všech jeho aspektech. Abyste ale mohli přivést dostatek ve všem, co v životě máte, musíte se nejprve naučit prožívat a cítit vděčnost za to, co už v životě máte. Víte, spousta lidí totiž neustále přemýšlí nad tím, jak získat více. Jak se ještě zlepšit, jak více cestovat, jak získat více peněz, jak získat více přátel, zážitků, jak získat lepší zdraví. Na tom určitě není nic zlého. Není nic špatného na tom, že chceme růst, že se chceme dále rozvíjet a získávat všeho více. 

Ten problém vidím ale hlavně v tom, že lidé tolik přemýšlejí nad tím, jak získat něčeho více, že úplně zapomínají na to, co vše už získali a stalo se to pro ně jakousi samozřejmostí. Přitom když se zamyslíte nad tím, co jste měli před dvěma, pěti, nebo deseti lety a co máte dnes, tak možná i sami zjistíte, co vše se vám již podařilo získat, jen jste na to už zapomněli, a vám se teď honí v hlavě jen ty zajeté vzorce, u kterých si říkáte „takový dům, ten já nikdy mít nebudu“, „tohle se mi nemůže nikdy podařit vybudovat”, nebo třeba  „takovou postavu, na to já nemám”.  Jestli si říkáte podobné věty, tak mi věřte, že se nikdy nikam neposunete, že se opravdu v ničem nezlepšíte, dokud si je nepřestanete říkat. 

Věřím, že tohle určitě neslyšíte poprvé a že jste si už možná někdy zkoušeli ten mozek přeprogramovat a přestat si ty věty říkat, ale to vše probíhalo na vědomé bázi. Vy jste si to sice říkali, ale v duchu jste věděli, že jsou to jenom slova. A právě k tomu, abyste porazili podobné vzorce myšlení, vám může pomoci třeba dopis hojnosti. Dokud se totiž nenaučíte přijmout to, co už v životě teď máte jako hojnost neboli dostatek vašeho nynějšího života, tak nikdy nemůžete očekávat, že získáte něco víc. Jednoduše jestli chcete získat do života víc, musíte nejprve přijmout už to, co teď máte, a vnímat to jako hojnost, jako vaše bohatství, a až potom můžete získat víc.

Možná ale, že vás napadla jiná cesta, jak zkombinovat vděčnost a vizualizaci v jednom nástroji. Jestli ano, určitě budu rád, když mi o ní napíšete. Předem vám moc děkuji za všechny vaše zprávy, ale taky za odběr podcastu Myšlením na vrchol a jeho sdílení mezi vaše přátele, snad i jim pomáhá k hojnosti v životě a dělá krásný a úspěšný den.

© Lukáš Eder