Čím více lepších a úspěšnějších lidí bude mezi námi, tím lépe se nám tady všem bude žít

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Je to neuvěřitelné, jak ten čas tak rychle letí, viďte. Taky si děláte občas takové osobní zhodnocení toho, co se vám podařilo a nepodařilo třeba za uplynulý rok? Já když si jen teď vzpomenu, kolik věcí se událo za uplynulý rok, kolik úžasných lidí jsem poznal, kolik toho zažil… V některých chvílích by člověk nejraději zastavil čas a přál si, aby některé věci nikdy neskončily. Samozřejmě že byly i nějaké těžké chvíle, ale já jsem se už tak nějak naučil na ně raději zapomenout a vzít si z nich jen ponaučení do budoucna. Nemusím tu ale mluvit jen o jednom roce, můžu vzít třeba kratší časové období, třeba 100 dní. Tohle je totiž můj stý díl podcastu Myšlením na vrchol, a to znamená, že už 100 dní, každý den, bez přestávek, publikuji krátký podcast zde na webu.

 Když jsem před sto dny začal s tímhle podcastem, naprosto upřímně jsem neměl žádná veliká očekávání, říkal jsem si jen, třeba to někomu pomůže, tak proč to nezkusit, a že si můžu vyzkoušet alespoň něco nového. Nemám co ztratit, i kdyby to moje povídání tady pomohlo jedinému posluchači nebo čtenáři, tak si můžu říct, že to mělo smysl. Navíc jsem taky zjistil, že mě ta tvorba pravidelného obsahu fakt baví, objevil jsem spoustu nových témat, a hlavně si i sám v sobě ujasnil nějaké myšlenky a objevil nová témata. 

Opravdu jsem před sto dny neočekával, že můj podcast bude po tak krátkém období poslouchat v průměru téměř 500 lidí každý den. Víc než tohle číslo jsou pro mě mnohem důležitější ty pozitivní ohlasy a zprávy, které mi často píšete. Mám z nich opravdu velikou radost a ani nevíte, jak mě těší, když mi píšete, že vás to moje povídání baví, a ještě k tomu vám i nějak pomáhá. Opravdu vám za to moc děkuji.

Aby ale ten můj stý podcast nebyl jen o jakémsi díkůvzdání, ale také o nějaké, řekněme, přidané hodnotě,  tak bych vám chtěl v tom dnešním dílu tak trochu zrekapitulovat ty nejzásadnější dovednosti úspěšných lidí, o kterých jsem se tady zmiňoval a které bychom se měli snažit si osvojit co možné nejlépe, pokud chceme v životě dosáhnout udržitelného úspěchu.

Jednou z prvních dovedností, u které cítím potřebu zmínit jako první, je za mě rozhodně mentální odolnost. V dnešní dynamické době se už bez mentální odolnosti asi neobejdeme. Všichni jsme vystaveni obrovskému tlaku našeho okolí. Ať už jsou to sociální sítě, negativní zprávy v médiích nebo názory našeho okolí, či stále se zvyšující nároky naší společnosti. Tohle všechno jsou okolnosti, které na nás vyvíjejí neustálý tlak a bez silné mentální odolnosti to prostě nejde zvládnout. 

Aniž bych chtěl nějak zvýraznit, jestli je to více či méně důležitá dovednost, tak hned další, co mě napadá a co je typické pro úspěšné lidi, je určitě rozhodnost. Lidé, kteří si nedokážou osvojit tuto základní vlastnost úspěšných lidí, nedokážou přijmout nějaké rozhodnutí a stále jen čekají na lepší příležitost, se mnohdy vůbec nedočkají. Důležité je ale nezapomínat, že do každého svého rozhodnutí bychom měli vkládat maximum svojí víry a minimum svého strachu. Jen tak toto rozhodnutí může vést k dosažení cíle. 

Samozřejmě pak nejde zapomenout na vytrvalost a trpělivost. Nevím ani proč, ale tyhle dvě vlastnosti mi tak nějak v mozku naskočí vždy společně. Myslím si totiž, že mají mnoho společného i přesto, že určitě neplatí, že lidé, kteří jsou vytrvalí, musejí být současně trpěliví. Já jsem toho třeba příkladem, protože vytrvalost je něco, co mi nikdy nedělalo problémy, ale zato trpělivost, to je něco, s čím fakt bojuju každý den. Ale jestli bych měl sám sebe hodnotit, tak si myslím, že se zlepšuju.

 Další z vlastností mimořádně úspěšných lidí je určitě jednoznačně zdravé sebevědomí. V sedmdesátém dílu Myšlením na vrchol jsem mluvil o tom, jak a proč si myslím, že je sebevědomí naší důležitou vlastností, co si představuji pod pojmem sebevědomá pokora a jaké dvě hodnoty lidé s touto vlastností získávají a propojují. Určitá skromnost a sebedůvěra jsou totiž hodnoty, které se nám v životě určitě nikdy neztratí.

Vlastnost, na kterou bych určitě nechtěl zapomenout, je pozitivní myšlení. I když to pro spoustu lidí znamená vidět všechno jen růžově. Pro mě je především schopnost umět se podívat na jakoukoli událost v našem životě z takového úhlu, že na ní vždy najdu něco pozitivního. Pamatujte, že každá negativní událost v sobě nese semínko pozitivní budoucnosti. Záleží ale jen na nás, zda dokážeme o toto semínko pečovat a sklízet později zasloužené ovoce. K tomu, bychom tohle dokázali, nám pak slouží nejrůznější nástroje, které nám zase pomáhají osvojit si všechny tyto vlastnosti, ať už je to schopnost vizualizace, vděčnost, sebejistota, intuice nebo vnitřní dialog a umění kritického myšlení. Všechny tyto nástroje nám pomáhají osvojit si dovednosti úspěšných lidí a stát se svobodnými lidmi, kteří přebírají sami zodpovědnost za své životy a objevují i získávají v životě ty opravdové hodnoty a plní si svůj sen o své identitě a osobní vizi.

Já vám všem moc ještě jednou děkuji za podporu, kterou mi jako posluchači podcastu Myšlením na vrchol dáváte. Není to pro mě jen odměnou, každý posluchač je pro mě závazkem pokračovat v práci dál, protože jestli díky ní budou v naší společnosti i další úspěšní lidé, kteří si třeba dokážou uvědomit své životní hodnoty a získat nové dovednosti, tak mi moje práce na podcastech dává obrovský smysl. Díky za to, že na sobě pracujete a že se chcete také stát lepšími lidmi, snad vám k tomu aspoň trochu pomáhám. Čím více lepších a úspěšnějších lidí bude mezi námi, tím lépe se nám tady všem bude žít, tak žijte krásně a mějte úspěšný den.

© Lukáš Eder