Nejdřív si to musíte začít uvědomovat, až pak s tím můžete něco dělat

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Často ve svých podcastech mluvím o úspěšných lidech. Všímám si především jejich dovedností a mým prostým cílem je ukazovat pravidelně právě na tyto dovednosti, protože věřím, že pokud si je budeme uvědomovat, tak si je dokážeme i snáze osvojit. Těch dovedností je celá řada a je to v zásadě celá sada dovedností, které bychom se měli naučit. Nedávno se mnou dělal rozhovor Petr Štěpánek, šéfprdoucent české verze studijního programu Myšlením k bohatství a také jeden z našich workshoperů konference Tajemství obchodu. Mohli jste se jak se mnou, tak i s Petrem potkat na konferenci už letos v dubnu, ovšem s ohledem na probíhající pandemii jsme se rozhodli akci přesunout  na 5. října, kdy věříme, že už bude snad klidněji. Nicméně ten Petr Štěpánek mi poslal pár dotazů pro blog Myšlením k bohatství, a pokud by Vás ten rozhovor zajímal, můžete se na něj podívat i na i na jejich facebookovém profilu. Jeden z Petrových  dotazů zněl: „Jaká jedna lidská dovednost (vlastnost) Vás dostala tam, kde jste?“

Petrovi jsem na tento dotaz odpověděl stejně, jako na něj odpovím teď vám. Úspěch nikdy není a nebude jen o jedné dovedností, bude vždy o celé řadě dovedností. Pokud bych si ovšem měl vybrat jednu jedinou dovednost, která mi pomáhá dosahovat úspěchů, tak je to v mé případě určitě vytrvalost. Dovedností úspěšných lidí bych se ale měl chtít naučit za život co nejvíce, jen tak totiž věřím, že může být můj úspěch udržitelný a úplný zároveň. Když se nad tím teď tak zamýšlím, tak si uvědomuji, že vlastně není ani v lidských silách naučit se všechny ty dovednosti naprosto dokonale a úplně. A víte co? Právě to je na tom to úplně nejkrásnější. Svět a náš život totiž nikdy není zcela dokonalý, vždycky je prostor něco vylepšit, zlepšit, a neustále tak zdokonalovat. No a pokud budu k životu a úspěchu přistupovat právě tak, že vždycky se může zlepšit a že nikdy nic není dokonalé, tak si uvědomuji, že to je na tom přece to nejkrásnější. Nemyslíte? Znamená to přece, že se mám pořád co nového učit, že se můžu neustále rozvíjet, a zdokonalovat tak svou mysl, zlepšovat své dovednosti, a především získávat nové a nové hodnoty. Ve spojitosti s touto myšlenkou si pak nemohu nevzpomenout na známý Sokratův citát „Vím, že nic nevím“.

Ve chvíli, kdy se začnete aktivně zajímat o svůj osobní rozvoj, zjistíte, že se opravdu máte neustále v čem zlepšovat, a opravdu nezáleží na tom, v jakém oboru se chcete realizovat. Stačí si  jen vybrat. Záleží totiž jen na vás, zda strávíte každý večer spotřebou energie u TV a nějakého seriálu, nebo zda tuto energii budete investovat do sebe a do svého osobního rozvoje. A když mluvím o osobním rozvoji, nemám tím na mysli, abyste se hned vrhli do čtení knih na téma osobního rozvoje, i když si upřímně myslím, že alespoň minimálně dvě ročně byste zvládnout mohli, těch knih o osobním rozvoji je tolik, že si opravdu dnes vybere každý. Mám spíš na mysli rozvoj naší osobnosti, a to v jakékoliv oblasti, která nás nějakým způsobem naplňuje. Jestli vás baví moderní technologie a IT, tak asi neexistuje jiný obor, ve kterém by každý den nebyly nějaké nové informace, stejně tak pokud jste řemeslník, tak se můžete věnovat získáváním nových informací o tom, jak dělat své řemeslo ještě lépe. Stačí opravdu jen chtít, protože kde je vůle, tam je cesta.

 Všichni kteří žijeme v moderní společnosti, máme to štěstí, že žijeme v současné informační době. Mnozí z nás drží možná hodiny v ruce nástroj, díky kterému můžeme  získat téměř neomezené množství informací, které můžeme získat během pár jednotek minut. Tak například nedávno mě na Amazonu zaujala nová kniha. Stačilo pár kliknutí a měl jsem ji u sebe, ve svém mobilním telefonu. Nikam jsem nemusel chodit, jen pár kliknutí a mohl jsem číst. 

    Ale teď ruku na srdce, kdo z nás využívá ten magnet našeho rozptýlení, náš mobilní telefon, právě ke vzdělávání se a získávání informací, které rozvíjejí naši mysl? Schválně, zkuste si teď projet v hlavě, jaké stránky jste navštívili přes mobil a kolik času jste strávili na sociálních sítích za posledních 24 hodin… Prostě a jednoduše my všichni máme neustále u sebe mimořádný nástroj, který nám dává neuvěřitelnou příležitost stát se úspěšným člověkem. Díky tomuto nástroji máte nejen neustálý přístup k informacím a ke vzdělání, ale také k oslovení vašich potenciálních zákazníků, klientů, přátel, obchodních partnerů, nebo taky životních partnerů. Stačí jen nečekat na úspěch. On na vás nevyskočí nikde zpoza rohu, musíte se pro něj sami rozhodnout, vykročit a udělat ten první krok. Stačí opravdu jen chtít, příležitost máte doslova na dosah ruky.

 Chápu, že je to těžké, a nebudu vám nalhávat, že využívám mobil jen ke vzdělávání a všemu, o čem jsem tady teď mluvil. Jasně že se taky podívám na Facebook nebo Instagram, jasně že mrknu na nějaké zprávy. Prostě jsem ale časem zjistil, že toho rozptýlení je až příliš, a všiml jsem si, že to rozptýlení nade mnou občas přebíralo kontrolu. Že jsem najednou nedokázal žít přítomným okamžikem, že jsem úplně nesmyslně kontroloval  sociální sítě a maily, jestli mi nepřišlo něco nového nebo jestli mi něco neuteklo. A víte co, nikdy mi nic důležitého neuteklo až na jedinou věc – a tou je čas, který jsem mohl místo pěti minutám na Facebooku věnovat četbě nějaké zajímavé knihy nebo zajímavého článku. No a tady se teď vlastně vracím k tomu, o čem jsem mluvil na začátku této epizody. Nadměrné užívání telefonu pro naše rozptýlení je totiž úplně stejné jako ty dovednosti úspěšných lidí, o kterých jsem mluvil. Musím si to prostě začít uvědomovat. Jinak s tím nemůžu nic udělat. Ve chvíli kdy si totiž začnete uvědomovat, že jste už popáté za hodinu na nějaké sociální síti, tak jste na nejlepší cestě s tím začít pracovat. A to je právě třeba ten důvod, proč mám neustále v mobilu staženou nějakou zajímavou knihu nebo v tašce sluchátka, abych si mohl i v čekárně u zubaře pustit nějaký podcast. Když už totiž nemůžu odolat rozptýlení prostřednictvím té zázračné krabičky a nedokážu být pár minut jen sám se sebou a se svými myšlenkami, tak těch pár minut alespoň investuji do sebe než do bezvýznamné spotřeby času. 

A to mi připomíná: jak dopadla má výzva z předminulého podcastu? Zvládl být někdo z vás 60 minut jen sám se sebou? A jaké to bylo? Nebojte se mi napsat, ať už do mailu nebo sem pod článek, moc mě to zajímá a těším se na vaše zprávy. No a stejně tak se těším a na další epizodu, kde bych se chtěl zamyslet nad dalším společným nepřítelem, který brání rozvoji vlastností a dovedností úspěšných lidí. 

© Lukáš Eder