Jak a kde získat zkušenosti a know-how úspěšných lidí?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Občas mi některý z vás, mých pravidelných čtenářů, pošle nějakou zprávu. Často mě podporujete v tvorbě dalších podcastů a píšete, že vás mé podcasty baví. Za to jsem samozřejmě vždycky moc rád a každá taková zpráva mi dělá radost a dodá chuť k další tvorbě nového obsahu. Nejčastěji mi píšete doe- mailu, nemusíte se ale bát podělit se o své názory i zde na webu. Už několik z vás se mě ptalo, jak je možné, že se znám s tolika úspěšnými podnikateli, a ještě k tomu z různých oborů, kde jsem se k těmto lidem dostal?

 Často se jedná o velmi bohaté a časově vytížené lidi, jak je možné, že se mi podařilo se s takovými lidmi potkat a získat od nich ještě jejich zkušenosti a know-how?

Víte, já si hlavně myslím, že nejdůležitější je si uvědomit, že jsou to pořád a jenom lidi. A že i když se jedná o lidi, kteří jsou třeba velmi bohatí a dosáhli opravdu mimořádných úspěchů, tak to přece neznamená, že nebudou ochotní prohodit pár slov s úplně normálním člověkem. Naopak by vás možná až překvapilo, jak jsou takoví lidé často pokorní a nemají vůbec problém mluvit s normálními lidmi o úplně normálních věcech. Hlavně se musíte naučit takovým lidem nepodlézat, na to jsou často alergičtí, a hlavně to hned poznají. Lidé, kteří podlézají, totiž nemají často čisté a upřímné úmysly. Myslím si, že je potřeba umět se trochu do úspěšných lidí vcítit a přemýšlet trochu víc nad jejich potřebami. 

Co asi tak může potřebovat takový úspěšný podnikatel? Je často časově velmi vytížený, má desítky, stovky a někdy i tisíce zaměstnanců a za ně nese odpovědnost. Co asi tak potřebuje takový člověk? Jasně, potřebuje si odpočinout, třeba s rodinou na dovolené, to dává smysl. Nebo rád dělá nějaký sport, ať už je to golf, kolo nebo lyže, i tam má pár přátel, se kterými se může odreagovat. Určitě se i úspěšní lidé rádi potkávají ve společnosti s lidmi, kteří řeší podobné problémy jako oni sami. Ne každý podnikatel má mezi přáteli další podnikatele, se kterými by mohl sdílet své zkušenosti a třeba zjišťovat, jak už někdo podobný problém vyřešil. 

Proto pro takové lidi dává veliký smysl chodit na různá podnikatelská setkání. Mohou to být nějaké networkingové podnikatelské kluby, podnikatelské soutěže, společenská setkání, ale i konference a další networkingové akce. Různých podnikatelských klubů je i v českém prostředí spousta, určitě se i vám může vyplatit zkusit se jít alespoň na nějaký z nich podívat a ochutnat jejich atmosféru. I tohle je jeden z důvodů, proč my sami pořádáme konference Business Leaders a zveme na ně úspěšné podnikatele. Chceme vám dát příležitost potkat se s těmito lidmi.  

Naše konference je ale jen malý zlomek možností, které v Čechách máme. Konferencí je nespočet, stejně tak jsou ale i různé menší formáty networkingových akcí, ať už jsou to obchodní snídaně nebo mastermind kluby. Mimořádné zajímavý mastermind klub vytvořil třeba David Kolář, opět jeden z řečníků loňského i letošního ročníku Tajemství obchodu a člověk, který může i vám pomoci s vaším podnikáním.

Jestli je ale někdo na českém trhu, kdo pořádá podnikatelská setkání na vysoké úrovní, kde se můžete potkat se stovkami podnikatelů z různých oborů, tak je to určitě paní Helena Kohoutová, která se setkávání podnikatelů a jejich vzájemnému propojování věnuje už od roku 1995. Ona sama zastřešuje několik různých projektů, v rámci kterých oceňuje mimořádně šikovné a úspěšné české podnikatele. Vytváří pro ně tak prostor, během kterého mohou sdílet své zkušenosti a problémy. Musím přiznat, že když jsem šel na první její akci, byl jsem trochu nervózní, moc mě ale překvapila nejen přátelská atmosféra. Mezi jejich projekty patří například Ocenění českých podnikatelek, Ocenění českých lídrů a další podnikatelské kluby. Je jich celá řada, ale když zadáte do Googlu Helas, tak zjistíte více.

 Jak jsem ale říkal, podobných společenských akcí je celá řada, my sami občas pořádáme uzavřené společenské večery pro naše nejvýznamnější partnery a nejvýznamnější české podnikatele a investory. I tohle vnímám jako příležitost pro rozvoj nejen našeho networku, ale především jako prostor pro podporu dalších úspěšných podnikatelů. Když už se rozhodnete na podobné akce chodit, tak možná i časem sami zjistíte, jak moc vás ovlivňuje pravidelná přítomnost těchto úspěšných lidí. Ne nadarmo se říká, že člověk je jakýmsi průměrem pěti osob, se kterými je nejčastěji v kontaktu, a my dnes máme jedinečnou příležitost vybírat, si s jakými lidmi se chceme potkávat, a kým se tak opravdu chceme stát. 

Stačí jen jedno – nečekat pasivně na úspěch. Ti lidé totiž za vámi nikam nepřijdou. To vy se musíte zvednout, odhodit všechny předsudky, domněnky a strach a jít si s nimi popovídat. Možná pak sami budete překvapeni, s kolika zajímavými lidmi se můžete potkat a co vše se můžete dozvědět. 

Je pravda, že teď se tedy moc potkávat nemůžeme, ale až tahle karanténa odpadne, tak se moc těším, až budu mít příležitost zase na nějakou podobnou akci zajít. A jestli byste se někdy chtěli přidat nebo se na nějakou sami chystáte, určitě budu rád za vaši zprávu. Třeba se tam taky někdy potkáme a prohodíme pár slov osobně.

© Lukáš Eder