Dokážete být sami se sebou? Zkuste splnit školáckou výzvu

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Hodně jsem teď v posledních dílech mluvil o konkrétních dovednostech úspěšných lidí. Mluvil jsem o klíčových vlastnostech, které se postupem času stávají přirozeností těchto lidí, a vedle toho také o hodnotách, které tito lidé často zastávají. Ať už to bylo zdravé sebevědomí, umění přijímat rozhodnutí, sebedůvěra, intuice, pozitivní myšlení, vděčnost, vizualizace a další podobné dovednosti a hodnoty. Věřím, že většina z vás se mnou bude souhlasit, že všechno toto jsou skutečně věci, které jsou typické pro ty mimořádně úspěšné lídry. Sami pak jste možná schopni připustit, že skutečně není tak těžké si některé tyto vlastnosti osvojit nebo získat některé zmiňované hodnoty. Mnohdy to není složité, všichni víme, že jsou to věci, kterým bychom se měli naučit, dokonce i víme, jak na to, ale upřímně – kolik z nás se  jejich osvojení opravdu věnuje?

 Lidé neustále chodí na nejrůznější motivační konference, neustále čtou desítky knih o osobním rozvoji, kde všechny tyto zmiňované informace jsou. Někdy jsou tam popsány z trochu jiného úhlu pohledu, ale vesměs se velmi často opakují. Tolik času věnujeme získávání informací o tom, jak bychom měli přistupovat k našemu životu, jak bychom se měli chovat a co všechno bychom měli dělat, a přesto to velká většina lidí nedělá nebo nedokáže aplikovat do svého života. 

    Zkoušíme si osvojit nějaký nový zvyk, který má zlepšit náš život, ale velmi často to vzdáme už v úplném počátku. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč tomu tak je? Proč tak často sklouzneme do těch starých vyjetých kolejích? V našem mozku máme tolik cenných informací, a přesto je nedokážeme efektivně využít. Osobně věřím, že kdybychom všichni aplikovali do našeho života jen čtvrtinu toho, co víme, že může pozitivně ovlivnit náš život, tak by byla celá naše společnost na úplně jiné úrovni.

 Všichni dobře víme, že strach a panika nic nevyřeší. Všichni víme, že vztek a jednání v afektu mnohem více problémů přinášejí než řeší. A přesto se necháváme tak často unášet těmito negativními pocity. Už dlouho nad tím přemýšlím, říkám si: Tohle přece nemůže být dáno jen slabou vůli každého z nás nebo tím, že bychom něco opravdu nechtěli získat nebo se něco nového naučit. Od učitelů často slýcháváme, že dřív bývaly děti mnohem víc inteligentní, lépe se učily, lépe chápaly látku a lépe pracovaly.

    Už několikrát jsem nad tím přemýšlel a věřím, celý problém je v tom, že nejsme schopni udělat si v dnešní době čas sami pro sebe. Celá naše společnost žije v neustálém rozptýlení, všichni nad ničím neustále přemýšlíme už od útlého věku. Máme takřka neomezený přístup k informacím z celého světa 24 hodin denně, ale přesto s těmito informacemi neumíme velmi často správně nakládat. Přemýšleli jste třeba někdy nad tím, kolikrát za jeden den vezmete do ruky váš mobilní telefon jen tak bez důvodu, abyste se podívali na novou notifikaci, abyste jej rozsvítili, podívali se na Instagram, na Facebook, nebo na nějaké zpravodajství, kde je stejně 90 % negativních zpráv, které vám ve výsledku nic nepřinesou? Kdy jste naposledy zkusili být 24 hodin úplně odstřižení od moderních technologií a byli jen sami se sebou?

 Všichni teď zažíváme mimořádnou situaci, trávíme většinu času s našimi rodinami, s těmi nejmilejšími lidmi v našem životě. Možná se už teď těšíte do práce na své kolegy a přátele a na to, až se vše vrátí do starých kolejí. Když ale už jsme v tomto vynuceném stavu, který s velkou pravděpodobností ještě nějakou chvíli potrvá, nenapadlo vás třeba využít jej sami pro sebe zkusit si během těch pár týdnů osvojit nějaký nový návyk? Co třeba naučit se meditovat? Na internetu je spousta meditačních technik, určitě si nějakou vyberete. Nebo jen jednoduše být sám se sebou. 

    Naše děti dostaly ze školy docela zajímavý úkol, musím vám říct že na první pohled mi na tom nepřišlo nic zajímavého nebo složitého. Vlastně mě na první dojem docela pobavil, říkal jsem si: To nám asi učitelé chtějí dát darem takový úkol, abychom si trochu odpočinuli. Ten úkol zněl být během jednoho dne alespoň 60 minut potichu. Na první pohled to vypadá jako klasický bobřík mlčení a možná si říkáte, že na tom není přece nic těžkého. No jo, ale ono to ještě pokračovalo. Buďte 60 minut, jednu hodinu, během dne úplně potichu, nic nedělejte, buďte jen sami se sebou, bez mobilu, televize, tabletu, knihy a jakékoli jiné činnosti. Nesmíte ani spát, jíst, prostě si jen sedněte, nic neříkejte, nic nedělejte a buďte jen sami se sebou. 

 Co si myslíte o tomhle zadání? Také vám to přijde na první pohled úplně jednoduché? Opravdu? A upřímně, kdy naposled jste byli 60 minut jen sami se sebou bez jakékoli jiné činnosti?

    Zkuste tohle přijmout jako mou malou výzvu a pokuste se schválně tento nenápadný úkol splnit. Potom až jej splníte, tak budu rád, když mi napíšete zprávu a podělíte se se mnou o váš zážitek.

    Myslím si, že zrovna tohle je jedna z činností, kterou bychom si mohli zkusit v té dnešní době osvojit a udělat z ní naši pravidelnou dovednost. Ze začátku by to mohlo být klidně těch 60 minut a pak třeba, až se vrátíme do zpět do našeho normálního pracovního režimu, tak to klidně zkrátit. Důvodem, proč si myslím, že to bude prospěšné pro nás všechny, je, že se naučíme být sami se sebou. Naučíme si udělat pořádek v naší mysli, urovnáme si naše emoce, a především se naučíme tyto emoce opravu prožívat.

    Tím, jak jsme totiž stále v jednom kole, tak se často necháváme napadat různými emocemi, které vznikají v našem savčím mozku jako reakce na okolnosti, které se dějí okolo nás. Díky tomu, že je těch myšlenek a okolností tolik, je tolik i těch emocí a není v našich silách je všechny prožít a rozpoznat, natož se je naučit ovládat. A právě ovládání našich emocí by mělo být to, co by nám mělo pomáhat umět aplikovat námi nasbírané informace z knih, konferencí a dalších zdrojů. Emoce vytvářejí příběhy a prostřednictvím příběhů se nejlépe učíme a osvojujeme si ty správné dovednosti a návyky.

 Tak co, jste ochotni přijmout školáckou výzvu? Budu se těšit na vaše reakce, e-maily nebo komentáře. A jestli si myslíte, že je ve vašem okolí někdo, kdo by tuhle výzvu potřeboval splnit, zkuste mu nasdílet tenhle podcast, možná se také stane jeho pravidelným odběratelem, a budete tak mít možnost vést diskusi na nějaká další zajímavá témata.

© Lukáš Eder