„Dnešek je ten den“. Myšlenka muže, který překonal obrovskou ztrátu

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

„Po celou dobu, co píšu tato svá zamyšlení, která čtou lidé kolem celého světa, se snažím pokrýt široké spektrum témat a námětů, ale každý jeden týden zakončuji svůj článek slovy: ,Dnešek je ten den´. Svět patří těm, kteří vykročili na cestu a vydali se za svým cílem dnes. Naopak ti, kteří se stále jen připravují, že vyrazí zítra, analyzují vše možné i nemožné, promýšlí do posledního detailu to, na co nemají žádný vliv, nakonec nikdy nikam nedojdou. Vyplýtvají svůj lidský potenciál.

    Vzpomínám si na jeden veselý nápis na ceduli v prodejně potravin, kde stálo: ,Zítra sladkosti zdarma´. Ačkoli nápis vyvolal v zákaznících velké nadšení, žádné sladkosti zdarma další den nedostali. Když se do obchodu ráno vrátili, cedule tam stále byla a nápis se nezměnil – zítra. Dnes ve věku sociálních médií je snadné vypěstovat si malou sebedůvěru pod přívalem pouze zářivých okamžiků, které druzí lidé ze svého života sdílejí. Nevědomky se s nimi srovnáváme a to způsobuje, že nikdy nezačneme.

    Ne všichni, kdo si stanoví cíl a vykročí za ním, v jeho dosažení uspějí, ale bez nejmenších pochyb s naprostou jistotou neuspějí všichni ti, kdo ani nevykročí. Veliký spisovatel a myslitel Napoleon Hill nás učil, že nikdy nenadejde správný čas začít. Potřebujeme začít tam, kde právě teď stojíme, s tím, co právě teď máme. To lepší, co hledáme, abychom mohli začít, k nám nikdy nepřijde. To my se musíme vydat na cestu, protože tam na nás to lepší čeká. Pokud ve svém životě máte cíl, poslání či ambici, máte odpovědnost za nimi jít. Možná je prvním krokem to, že vezmete do ruky knihu, navážete nový kontakt, anebo se pustíte do nějakého vzdělávacího kurzu. Jedno je jisté vaše poslání vás nevyzývá k tomu, abyste seděli na místě a čekali na něco, co nemáte. Vždy se můžete něco naučit, něco objevovat a něco dělat.

    Když čtete životopisy velkých osobností, zjistíte, že často pocházely z velmi skromných poměrů. Často vzhlížíme k těm ohromným věcem, kterých dosáhly, a říkáme si, zda bychom to také dokázali. Lepší otázka ale je, zda bychom se my vydali na cestu z podmínek, kde oni začínali. Můj zesnulý blízký přítel a mentor Dr. Robert Shuller řekl: ,Raději bych se pokusil o něco velikého a neuspěl, než se pokoušel o nic a uspěl v tom na 100%.´ Jak půjdete tímto dnem, nakreslete na zem křídou tlustou čáru a vykročte. Dnešek je ten den.“ Jim Stovall 

O příběhu tohoto mimořádného podnikatele, jehož text jsem citoval, jsem vám už vyprávěl. Jim Stovall musel v životě překonat obrovskou překážku ve chvíli, kdy oslepl. Přesto, že ztratil jeden z našich nejcennějších smyslů, pomocí kterého vnímáme svět okolo nás, dokázal tuhle překážku překonat a stát se velmi úspěšným a uznávaným podnikatelem. Tento text pochází z blogu programu Myšlením k bohatství. Tento vzdělávací program vyplývá ze stejnojmenné knihy Napoleona Hilla, kterého Jim Stovall ve své myšlence také zmiňuje. Myšlenky tohoto nevidomého spisovatele jsou v blogu zveřejňovány každou neděli. Ti z vás, kteří si již zajistili přístup do tohoto vzdělávacího programu, je jistě také velmi rádi čtou. Když jsem si přečetl tuhle myšlenku, uvědomil jsem si, jako moc souvisí s tím o čem ve svém podcastu mluvím, a proto jsem se dohodl s producentem tohoto projektu, zda bych mohl tuto myšlenku přinést i svým posluchačům podcastu Myšlením na vrchol.  Petr Štěpánek mi dal svolení tuto myšlenku zveřejnit i přesto, že je normálně k dispozici pouze lidem, kteří si zakoupili licenci filmu včetně bonusů. Současně mi Petr nabídl i malý dárek pro vás, mé pravidelné posluchače. Nabídl mi, že jeden z vás může získat přístup do celé knihovny programu Myšlením k bohatství doživotně úplně zdarma. Prodejní cena tohoto programu je 1250 Kč, ovšem dle mě je jeho hodnota mnohem větší. I Petr je ale toho názoru, že nelze získat něco za nic, a proto mě požádal, abych já sám vymyslel, jakou formou vybereme toho, kdo tento program získá. 

 Proto mám pro vás jeden malý úkol. Ti z vás, kteří jste ještě film neviděli, a nebo třeba klidně viděli a chtěli byste jej někomu darovat, podívejte se zde na prvních patnáct minut tohoto filmu. Potom nám k soutěžnímu příspěvku na facebooku napište, který z momentů těch prvních 15 minut ve vás vyvolalo nejsilnější emoce a proč. Budeme pak vděční, pokud budete dost odvážní na to, abyste svůj komentář sdíleli mezi své přátele. Zkuste být prosím struční, ideálně jen v jedné větě. Společně s Petrem pak vybereme výherce. 

 Já se budu moc těšit na vaše příspěvky, opravdu mě velmi zajímají.  Kniha Napoleona Hilla a následná práce lidí, kteří pokračovali v jejím odkazu a zapracovali na zmiňovaném filmu a vzdělávacím programu, již pomohla milionům lidí po celém světě. Věřím, že může pomoci třeba i vám nebo někomu ve vašem okolí. Proto jsem přesvědčený, že těch pár minut, které budete ukázce věnovat, stojí za to, když si představím, jak velkou hodnotu za ně můžete získat. 

© Lukáš Eder